Hodnocení

65 %
Chutě
Síla

Minulý víkend jsem s kolegy Karlem Vaníčkem a René Koptákem navštívil bratry na Slovensku, abych zjistil jaký byl jejich RumFest v Trnavě. Chtěl jsem porovnat českou a slovenskou rumovou kulturu a mít trochu srovnání. V tomto článku se vám budu snažit převyprávět náš rumový výlet.

Rumfest probíhal ve vnitrobloku v centru Trnavy, prostor to byl menší, ale mi se líbil právě díky své komorní atmosféře. Díky vnitrobloku a vysázeným stromům se daly teploty přes 30 °C docela příjemně přežít. Hned po příchodu jsem obešel všechny stánky, takže můžete vidět jak to vypadalo než se to rozjelo – tedy okolo 13:00.

Rumy od Michlera a St. James

První zastavení bylo u stánků rumů Michler a i v pauze na Drak and Stormy v krásných rumových plecháčcích nám dávaly ochutnávat jiné rumy. Jak na potvoru agricole. A jak na potvoru jsem musel uznat, že tenhle rum byl fajn. Takže píšu si, že je třeba otestovat vyšší třídu agricole rumů a třeba to i přehodnotit. Krom jiných věcí jsme ochutnávali i Bumbu XO a jeden zajímavý gin doslazovaný cukrovou třtinou.

1423 a Zaka

Další zastavení bylo u Joshuy Singha z 1423 a jeho kolegy, který představoval nové rumy Zaka. Ty vám doporučuji, mají skvělý příběh i chuť.

Diplomatico

Na stánku Diplomatica jsem strávil chvíli kvůli nutné ochutnávce jejich vlajkové lodi Diplomatica Ambassador. Velmi dobrý sladký rum, ale láhev podle mne trochu předražená.

Zkoušeli jsme i další neznámé rumy a moje doporučení je, že Santiago de Cuba 25 y za ty peníze nestojí. A taky, že na stánku Zacapy neznali rozdíl mezi Etiquetta Negra a Edicio Negra 🙁 Smutné.

Odborný program

Navštívili jsme 2 přednášky, prvním byla prezentace – pro mne neznámých rumů – El Pasador de Oro, které neurazí, ale nezaujmout. Tedy mne. Klasicky – tmavší lepší.

Následovala skvělá ukázka párování rumu Diplomatico s čokoládou, které vedl Lukáš Hanzl a Daniel Syrový. Velmi zajímavé a velmi dobré. Toto doporučuji.

Oživením programu byla i hudba od DJ, vystoupení saxofonisty i taneční číslo.

Skvělé bylo se potkat i s dalšími kolegy rumaři ze Slovenska, což vedlo k navázání dalších příjemných přátelství.

Skvělé bylo i poznat všechny odborníky na rum, zde v galerii najdete například Již zmíněného Joshuu Singha, Maria Navarra, Bruno Le Merle nebo Ramses Villar.

Závěr

Byl trnavský RumFest skvělý? Bezpochyby byl. Vyplatilo se jet? bezpochyby ano. Pojedu znovu? Určitě. Chybělo něco? Nooo…

Ano, stejně jako na pražském RumFestu chyběly základní věci – možnost si vyplachovat skleničku mezi jednotlivými degustacemi. Myslím, že by to sneslo i více různých stánku s jídlem.

Každopádně, odpouštím a věřím v nápravu napřesrok 🙂 Takže, potkáme se v Trnavě na Rumfestu 2020?

Kategorie

Kde pít rum
Publikováno: 21. června 2019 Aktualizováno: 14. září 2019
Autor článku - Pavel Ungr Jmenuji se Pavel Ungr a už více než 5 let miluji dobré rumy. Nejsem studovaný rumolog, rumy mám prostě rád. Rumy ochutnávám a zkoumám. Fotím je také na svůj Rumstagram a pak o tom píšu. Mám rád sladší nebo aromatické rumy, kterou mohou být klidně silnější a to hlavně španělského nebo britského typu.

Jak tento článek hodnotíte?

Pro hlasování klikněte na hvězdu

Průměrné hodnocení 3 / 5. Hlasů: 2

Článek zatím nikdo nehodnotil. Buďte první!

Související články

Vaše názory

2 komentářů

  1. […] Zaka jsem objevil na trnavském Rumfestu, kde měl výrobce stánek sousedící s Joshuou Singhem a jeho 1423.dk. Rumy jsou zajímavé tím, […]

  2. […] discovered Zaka rums at Trnava Rumfest, where the brand had a stand next to Joshua Singh and his 1423.dk. The special feature of these […]