RumFest Trnava – jaký byl?

Minulý víkend jsem s kolegy Karlem Vaníčkem a René Koptákem navštívil bratry na Slovensku, abych zjistil jaký byl jejich RumFest v Trnavě. Chtěl jsem porovnat českou a slovenskou rumovou kulturu a mít trochu srovnání. V tomto článku se vám budu snažit převyprávět náš rumový výlet.

Rumfest probíhal ve vnitrobloku v centru Trnavy, prostor to byl menší, ale mi se líbil právě díky své komorní atmosféře. Díky vnitrobloku a vysázeným stromům se daly teploty přes 30 °C docela příjemně přežít. Hned po příchodu jsem obešel všechny stánky, takže můžete vidět jak to vypadalo než se to rozjelo – tedy okolo 13:00.

Rumy od Michlera a St. James

První zastavení bylo u stánků rumů Michler a i v pauze na Drak and Stormy v krásných rumových plecháčcích nám dávaly ochutnávat jiné rumy. Jak na potvoru agricole. A jak na potvoru jsem musel uznat, že tenhle rum byl fajn. Takže píšu si, že je třeba otestovat vyšší třídu agricole rumů a třeba to i přehodnotit. Krom jiných věcí jsme ochutnávali i Bumbu XO a jeden zajímavý gin doslazovaný cukrovou třtinou.

1423 a Zaka

Další zastavení bylo u Joshuy Singha z 1423 a jeho kolegy, který představoval nové rumy Zaka. Ty vám doporučuji, mají skvělý příběh i chuť.

Diplomatico

Na stánku Diplomatica jsem strávil chvíli kvůli nutné ochutnávce jejich vlajkové lodi Diplomatica Ambassador. Velmi dobrý sladký rum, ale láhev podle mne trochu předražená.

Zkoušeli jsme i další neznámé rumy a moje doporučení je, že Santiago de Cuba 25 y za ty peníze nestojí. A taky, že na stánku Zacapy neznali rozdíl mezi Etiquetta Negra a Edicio Negra 🙁 Smutné.

Odborný program

Navštívili jsme 2 přednášky, prvním byla prezentace – pro mne neznámých rumů – El Pasador de Oro, které neurazí, ale nezaujmout. Tedy mne. Klasicky – tmavší lepší.

Následovala skvělá ukázka párování rumu Diplomatico s čokoládou, které vedl Lukáš Hanzl a Daniel Syrový. Velmi zajímavé a velmi dobré. Toto doporučuji.

Oživením programu byla i hudba od DJ, vystoupení saxofonisty i taneční číslo.

Skvělé bylo se potkat i s dalšími kolegy rumaři ze Slovenska, což vedlo k navázání dalších příjemných přátelství.

Skvělé bylo i poznat všechny odborníky na rum, zde v galerii najdete například Již zmíněného Joshuu Singha, Maria Navarra, Bruno Le Merle nebo Ramses Villar.

Závěr

Byl trnavský RumFest skvělý? Bezpochyby byl. Vyplatilo se jet? bezpochyby ano. Pojedu znovu? Určitě. Chybělo něco? Nooo…

Ano, stejně jako na pražském RumFestu chyběly základní věci – možnost si vyplachovat skleničku mezi jednotlivými degustacemi. Myslím, že by to sneslo i více různých stánku s jídlem.

Každopádně, odpouštím a věřím v nápravu napřesrok 🙂 Takže, potkáme se v Trnavě na Rumfestu 2020?


Pavel Ungr

Jmenuji se Pavel Ungr a už 5 let miluji dobré rumy. Nejsem studovaný rumolog, rumy mám prostě rád. Pracuji pro Alkohol.cz. Rumy ochutnávám a zkoumám. Fotím je také na svůj Rumstagram a pak o tom píšu. Mám rád sladší nebo aromatické rumy, kterou mohou být klidně silnější a to hlavně španělského nebo britského typu. Moje oblíbená značka byla dánská A. H. Riise, ale už se trohu se odslazuji směrem k nedoslazovaným rumům. Naopak nemám rád většinu agricole 🙂

2 komentáře u „RumFest Trnava – jaký byl?

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *