Zdravím všechny, dnes bych vás rád provedl mým osobním srovnáním degustačních skleniček. Mám doma nějakých 22 druhů “degustačních” skleniček, ale toto množství by samozřejmě nešlo rozumně zpracovat (navíc jsou si některé dost podobné) a tak jsem vybral za mě takových 8 nejběžnějších tvarů a typů skleniček. S tímto srovnáním jsem si dal opravdu záležet, zkoumal jsem různé aspekty přes slzy, vůni, chuť, praktičnost při pití, cenu, jednotlivé složky atd. Pracoval jsem na tom několik večerů, abych vyzkoušel opravdu všechny kombinace a vzájemně je porovnal. Snažil jsem se vytvořit i stejné podmínky při každém testování, aby nic neovlivnilo výsledek. Vytvořil jsem si tabulku, do které jsem si své postřehy ke každé skleničce i rumu zaznamenal.

Aby byl výsledek co nejobjektivnější, vybral jsem ke zkoumání celkem 3 různé rumy, které mám celkem dobře napité. Jako zástupce doslazovaných rumů to je Diplomático Reserva Exklusiva, jako zástupce nedoslazovaných rumů Foursquare Premise a jako zástupce silných esterových rumů Hampden Estate Overporoof.

Vše jsem tedy sepsal, zařadil, porovnal a zde máte výsledek, k jakému jsem dospěl. Skleničky jsou seřazeny od té za mě nejlepší po tu “nejhorší”.

Klady

 • Nejširší spektrum vůní a aromat ze všech testovaných skleniček
 • Široké spektrum chutí, dobře se ze skleničky pije
 • Krásný design, dobře se drží

Zápory

 • Cena okolo 100,-Kč / 1ks

Vůně a chutě

Diplomático Reserva Exclusiva

Vůně: Jemná, sladká, lehce kořenitá. Výrazný med, karamel, dřevo, citrusy a vanilka. Lehce čokoláda, smetana, květinová vůně, sušené ovoce (třesně, meruňky).

Chuť: Dost sladká, jemná, minimálně lihová. Výrazný med, dřevo, vanilka, kakao, ovoce (ne tropické) spíše sušené plody (švestky, meruňky, třešně). Lehce mandle, kompot a květinový závan.

Foursquare Premise

Vůně: Výrazná, jemná, nasládlá, příjemná. Velmi výrazné vyzrálé dubové dřevo, zrání po bourbonu a sherry. Dále pak ovoce (višně, sušené švestky a lehce tropického ovoce), vanilka, decentní kouřová stopa a kokos. V závěru mírná zatuchlost.

Chuť: Je jemná, nasládlá, dřevitá a lehce kořenitá. Výrazná je cukrová třtina a vyzrálé, lehce kouřové dřevo. Velmi jde znát také zrání po sherry. Cítím také smetanovou vanilku, kakao, lehce tabák a kokos a příjemnou zatuchlost. V pozadí pak ořechy.

Hampden Estate Overproof

Vůně: Nasládlá, štiplavá, dost intenzivní vůně. Velmi výrazné také typické esterové aroma. Tropické ovoce (ananas, banán, citrusy) tráva a lehce zemina. K tomu dále cukrová třtina a dřevo, lehce pak květinový závan a náznak kokosu.

Chuť: Lehce štiplavá na jazyku, hřejivá po polknutí. Dominantní dřevo a estery. Spousta tropického ovoce, jako ve vůni a dále i decentně jablka a švestky. Velmi svěží ovocitá chuť v kombinaci s těžším aroma trávy a půdy. V pozadí vanilka a určitá kořenitost s lehkou hořkostí.

Počet bodů

 • Diplomático – 93/100
 • Foursquare – 96/100
 • Hampden – 96/100

Tuto skleničku jsem pořídil teprve nedávno a moc jsem si ji oblíbil. Prakticky veškeré recenze, kde se soustředím na vůni a chuť testuji ve skleničce Glencairn. Bodově se umístila nejvýše u všech ze tří rumů a i z výčtu jednotlivých vůní a chutí každého rumu obsahovala nejvíce složek, které jsem dokázal rozeznat.

2. Sklenička na rum (tulipánka)

Klady

 • Velmi široké spektrum vůní a aromat ( 2. nejlepší ze všech testovaných skleniček)
 • Široké spektrum chutí, dobře se ze skleničky pije
 • Pěkný design, dobře se drží
 • Cena kolem 35,-Kč / 1ks

Zápory

 • Nenašel jsem žádné

Vůně a chutě

Diplomático Reserva Exclusiva

Vůně: Dost podobné jako u Glencairn, jen lehoučce méně výrazná. Zaválo mi v nose lehce navíc lesní ovoce, naopak jsem marně hledal meruňky. Přijde mi i lehoučce štiplavější, ale ten rozdíl s první je opravdu minimální.

Chuť: Chuťový profil opět velice podobný Glencairn skleničce. Působí o trošku více sladce, madle v pozadí se více utlumily a závěr lehoučce zhořknul. Opět dost minimální rozdíl Oproti první skleničce.

Foursquare Premise

Vůně: Velmi podobná jako u Glencairn skleničky. Zaznamenal jsem pouze slabší zatuchlost, ale zase navíc lehké aroma máslových sušenek. Ve všem ostatním prakticky totožné.

Chuť: Opět prakticky totožná s Glencairn skleničkou, jen opravdu zanedbatelné rozdíly.

Hampden Estate Overproof

Vůně: Také velmi intenzivní, především estery a dřevo. Ovocná složka prakticky totožná s glencairn skleničkou, cítím o trošku méně výrazněji kokos a tu těžkou zemitou vůni. Jinak velmi podobné.

Chuť: Ta je téměř identická z obou sklenic. Možná lehce pocitově ostřejší na jazyku z této skleničky, ale opět zanedbatelný rozdíl.

Počet bodů

 • Diplomático – 92/100
 • Foursquare – 96/100
 • Hampden – 95/100

Toto byla donedávna moje nejoblíbenější sklenička. Jelikož je za dobrou cenu, kupoval jsem hned několik sad a když přijde větší návštěva, rád dávám rumy do těchto skleniček. Cítil jsem jen o pár složek méně, než u skleničky Glencairn. Však v poměru cena/výkon by se zřejmě umístila na prvním místě. Tvar je prakticky dost podobný skleničce Glencairn, jen má trošku jiné prohnutí a je na stopce.

3. Sklenička degustační (Rumfest)

Klady

 • Dostatečně široké spektrum vůní a aromat ( 3. nejlepší ze všech testovaných skleniček)
 • Široké spektrum chutí, dobře se ze skleničky pije (jen je trošku větších rozměrů)
 • Klasický design
 • Velmi dobrá cena kolem 23,-Kč / 1ks

Zápory

 • Větší objem skleničky
 • Celkově je sklenička taková mohutná, větší, těžší

Vůně a chutě

Diplomático Reserva Exclusiva

Vůně: Oproti skleničce Diplomático se liší opravdu jen minimálně, řekl bych zanedbatelně. Přijde mi pouze, že je jen lehce méně výrazná, ale to bude asi zapříčiněno podstatně větším objemem skleničky. Jinak jsou prakticky totožné.

Chuť: Také prakticky identická se skleničkou Diplomático. Možná jen ještě o kousek méně výraznější ovoce a celkově o trošičku méně výrazná chuť. V závěru se objevily decentně mandle. Jinak opravdu zanedbatelné rozdíly.

Foursquare Premise

Vůně: Zde cítím již lehce větší štiplavost v nose. O něco málo výraznější než sklenička Diplomática, cítím větší kouřovost i výraznější ovoce.

Chuť: Až na lehce výraznější aroma kouře je prakticky stejná, jako u skleničky Diplomático. Jsou si opravdu velmi podobné.

Hampden Estate Overproof

Vůně: Zde mi ty rozdíly (oproti Diplomáticu a FQ) nepřijdou tak velké. Je to možná tím, že jsou vůně opravdu velmi výrazné a ty estery by šly cítit stejně snad i ze zavařovačky.

Chuť: I zde jsem zaznamenal opravdu minimální rozdíly v intenzitě. Ale určitě nic zásadního.

Počet bodů

 • Diplomático – 89/100
 • Foursquare – 93/100
 • Hampden – 94/100

Tohle je asi nejběžnější degustační sklenička, se kterou se člověk setkává na degustacích a rumových akcích. Je to zejména pro její univerzálnost, snadnou proveditelnost polepu či pískování loga a zejména také velmi příznivou cenu. Přijde mi, že některá aromata jsou již znatelně méně výrazná, ale stále je to dobrá volba pro “náročnější” degustování.

4. Sklenička vysoká na stopce (Diplomático)

Klady

 • Velmi široké spektrum vůní a aromat ( 4. nejlepší ze všech testovaných skleniček)
 • Široké spektrum chutí, dobře se ze skleničky pije (ikdyž je trošku užší a kraje se nerozbíhají)
 • Pěkný design
 • Výrobce je dával ke kartonu rumu Diplomático Reserva Exclusiva

Zápory

 • Cena kolem 100,-Kč / 1ks
 • Trošku vyšší s užší základnou, snáze se převrhne

Vůně a chutě

Diplomático Reserva Exclusiva

Vůně: Zde je již lehce štiplavější a lihovější. Vytratila se květinová vůně, ovoce je lehoučce méně výraznější. Jinak totožná s předchozími skleničkami.

Chuť: Pocitově lehce štiplavější na jazyku, sladká. O něco méně výrazné dřevo, ovoce i kakao. O něco více lihovosti, závěr decentně nahořklý. Jinak stejné, jako u předchozích sklenic.

Foursquare Premise

Vůně: O něco méně výrazná, než u tří předchozích skleniček. Zejména ta ovocitá složka po sherry je lehoučce na ústupu, ale ne moc. Zatuchlost je také spíše decentní, ale zvýraznila se mi vanilka a kokos v nose.

Chuť: Ta je velmi podobná těm předchozím skleničkám. Jen je na ústupu kouřovost a tabákové aroma prakticky zmizelo. Celkově o maličko méně výrazná.

Hampden Estate Overproof

Vůně: Velmi podobná jako u Rumfest skleničky, jen více lihovější a ostřejší. Estery fungují stejně, dřeva oproti prvním dvěma skleničkám trošku méně. Kokosovou stopu už tam vyloženě musím hledat.

Chuť: Ani zde to není v chuti až takový rozdíl. Působí velmi podobně, jako u předchozích skleniček. Trošku více štípe na jazyku pocitově, výrazné estery, žádné velké rozdíly.

Počet bodů

 • Diplomático – 89/100
 • Foursquare – 92/100
 • Hampden – 93/100

Sklenička, kterou jsem kdysi dostal v setu k láhvi Diplomático Reserva Exklusiva. Spektrum chutí a vůní opět velice široké, jen pár tónů jsem nezaznamenal, nebo byly méně výrazné. V setu je to určitě fajn bonus, ale poměr cena/výkon samostatné skleničky lehce pokulhává za předchozími skleničkami.

5. Sklenička nízká (Zacapa)

Klady

 • Dostatečné spektrum vůní a aromat ( 5. nejlepší ze všech testovaných skleniček)
 • Dostatečné spektrum chutí, dobře se ze skleničky pije
 • Pěkný design
 • Nižší a těžká, dobře stojí na podkladu a jen těžko se převrhne

Zápory

 • Cena kolem 100,-Kč / 1ks
 • Zde již výrazněji zaostává za první čtveřicí ve spektru vůní a chutí

Vůně a chutě

Diplomático Reserva Exclusiva

Vůně: Tady vnímám poprvé takový podstatnější propad. Celkově aroma není tolik výrazné, jako u předchozích sklenic. Působí více lihově a více štípe v nose. Vytrácí se mi tam taková ta hutnost a krémovitost.

Chuť: I zde je rozdíl již více patrný, než mezi první čtveřicí. Chuť je ostřejší, cítím menší škálu chutí (slabší karamel i ovoce). Výrazné kakao a vanilka.

Foursquare Premise

Vůně: Zde se projevuje zase trošku větší skok oproti předchozí čtveřici. Působí trošku více lihově a méně výrazně. Kakaové aroma se stáhlo opravdu na minimum. Ani zrání po sherry není již tak výrazné.

Chuť: I zde je znatelný rozdíl oproti předchozím skleničkám. Nepůsobí tak sladce, za to je znát větší lihovost a štiplavost. Méně sherry, více bourbonu.

Hampden Estate Overproof

Vůně: Zde již zase lehčí skok, již méně výrazné dřevo a ovoce, naopak více lihovosti a síly. Kokos zcela vymizel, stejně jako květinové tóny.

Chuť: I v chuti je mi profil jeví jako ostřejší a lihovější, trošku na úkor vyzrálosti, ovocné chuti a nějaké komplexnosti celého rumu. Stále velmi výrazné estery.

Počet bodů

 • Diplomático – 82/100
 • Foursquare – 84/100
 • Hampden – 86/100

Sklenička, kterou jsem kdysi dostal v setu k láhvi Zacapa Centenario 23. Spektrum chutí a vůní již není tolik široké, zejména u jemnějších a méně výrazných rumů. V setu je to určitě fajn bonus, ale poměr cena/výkon samostatné skleničky již dost pokulhává za předchozími skleničkami.

6. Sklenička cognac/brandy (snifter)

Klady

 • Celkem uspokojivé spektrum vůní a aromat ( 6. nejlepší ze všech testovaných skleniček)
 • Vcelku dostatečné spektrum chutí
 • Nízká cena okolo 25,-Kč / 1ks
 • Nižší výška skleničky a širší základna, tedy je celkem stabilní

Zápory

 • Zde již opravdu výrazněji zaostává za první čtveřicí ve spektru vůní a chutí
 • Trošku hůře se mi sklenička drží v ruce

Vůně a chutě

Diplomático Reserva Exclusiva

Vůně: Velice podobný profil jako u nízké Zacapa skleničky. Přijde mi podobně výrazná, možná lehce více lihová. Výraznější med, méně výrazné dřevo. Kakaová stopa také lehce v útlumu, tak tak ji cítím.

Chuť: Tady je to za mě trošku opačné, než u Zacapa skleničky. Tam mi převládala vanilka a kakao, zde je to naopak více ovoce. Působí o trošku více lihově a ostře.

Foursquare Premise

Vůně: Zde je vůně o něco výraznější a více lihová, než u Zacapa skleničky. Také mi zde zavála lehká kouřovost a náznak kokosu. Jinak jsou tam veliké podobnosti se Zacapa skleničkou.

Chuť: Pocitově o něco sladší, než u Zacapa skleničky a méně lihovosti. Lehce výraznější dřevo a sherry složka.

Hampden Estate Overproof

Vůně: Škálou i intenzitou velice podobná Zacapa skleničce. Řekl bych téměř totožná jen s opravdu zanedbatelnými rozdíly.

Chuť: I zde prakticky úplně stejný projev chutí, jako u skleničky Zacapa.

Počet bodů

 • Diplomático – 81/100
 • Foursquare – 85/100
 • Hampden – 86/100

Sklenička, kterou jsem kdysi dostal v setu k láhvi Malecon 12 y, ale jinak je běžně dostupná na trhu. Sklenička je údajně vhodná především na koňak a brandy, u rumu je to již takový průměr. Na běžné popíjení určitě dostačující, ale na nějaký větší rozbor vůní a chutí to již není to pravé. Několik složek vymizelo, ostatní jsou méně výrazné a je cítit o něco větší lihovost. Výhodou je velmi dobrá cena.

7. Sklenička whisky/Old Fashioned (Hampden)

Klady

 • Nízká a široká stavba skleničky, tedy je opravdu stabilní
 • Velice vhodná na drinky ve stylu Old Fashioned

Zápory

 • Již méně uspokojivé spektrum chutí
 • Již o něco méně uspokojivé spektrum vůní a aromat ( 2. nejhorší ze všech testovaných skleniček)
 • V přepočtu ceny sady je to 100,-Kč / 1ks, ale zase jde o známou značku Riedel
 • Velký objem skleničky

Vůně a chutě

Diplomático Reserva Exclusiva

Vůně: Zde je opět o něco větší skok. Zřejmě kvůli rovným stěnám skleničky, velkému objemu a širokému otvoru je aroma podstatně slabší a lihovější. Dřevo jde cítit opravdu jen minimálně, lehce ovoce, lehce vanilka a kakao se prakticky vytratilo.

Chuť: Zde tedy o něco lepší, než ve vůni. Chuť bych přiřadil jako vcelku podobnou koňakové skleničce. Je tedy o něco méně výrazná, více alkoholová, ale není zde tak velký rozdíl, jako ve vůni.

Foursquare Premise

Vůně: Zde se projevuje opět větší skok oproti předchozím skleničkám. Ta škála vůni je o poznání méně intenzivní, více lihová a méně vyzrálá. Ale není to již tak rozdílné, jako u vzorku rumu Diplomático.

Chuť: Stejné složky jako u koňakové skleničky, jen méně výrazné. Na jazyku pocitově štiplavější lehce.

Hampden Estate Overproof

Vůně: Již více štiplavosti v nose, zde již o sobě dává opravdu dost znát vyšší % alkoholu. Škála vůni je však již užší a cítím především estery. Ty doplňuje lehce dřevo a ovoce, ale již méně intenzivně.

Chuť: Přijde mi taková lehce prázdnější a více lihová. Je tomu podobně, jako ve vůni. Oproti předchozím vzorečkům (Diplomático a FQ) však není ten rozdíl tak propastný.

Počet bodů

 • Diplomático – 75/100
 • Foursquare – 79/100
 • Hampden – 83/100

Sklenička, kterou máte možnost zakoupit v sadě s láhví Hampden Estate. Designově je to opravdová kráska vytvořená známou firmou Riedel. Je pravda, že na rozbory a náročnější degustace to určitě není nejvhodnější sklo. Pravda, u výrazné Jamajky je to ještě v pořádku, ale u Diplomática to již nebylo dostačující a spoustu aromat vám unikne. Nicméně na drinky ve stylu Old Feshioned je to přímo perfektní. Samozřejmě i na běžné popíjení plně dostačující či na zapíjení vodou.

8. Sklenička Tumbler (El Dorado)

Klady

 • Nízká a široká stavba skleničky, tedy je dobře stabilní
 • Vhodná na drinky

Zápory

 • Za mě již opravdu neuspokojivé spektrum vůní a aromat ( nejhorší ze všech testovaných skleniček)
 • I spektrum chutí je nedostatečné
 • V přepočtu ceny sady je to cca 60,-Kč / 1ks
 • Opravdu veliký objem skleničky, kde vám 0,04 panák přijde jako poloviční

Vůně a chutě

Diplomático Reserva Exclusiva

Vůně: Zde je vůně za mě nejméně výrazná a nejméně zajímavá. Snažím se a pátrám po složkách, které jsem zaznamenal v předchozích vzorcích. Převládá karamel, lihovost, lehce ovoce a vanilka.

Chuť: Chuť je opět vcelku podobná předchozí skleničce. Jsou zde jen nepatrné rozdíly, které má zřejmě na svědomí právě vůně. Tak jak známo nám velice ovlivňuje výslednou chuť.

Foursquare Premise

Vůně: I zde za mě nejhorší projev a škála aromat ze všech testovaných skleniček. Opravdu málo intenzivní, lihovější, dřevo a ovoce na ústupu, kakao téměř nepatrné.

Chuť: Prakticky stejné složky, jako u Hampdenu, jen méně výrazné. Značnou měrou za to může určitě vyšší pocitová lihovost.

Hampden Estate Overproof

Vůně: I zde je výsledek pro mě nejslabší. Není to tedy již o tolik, oproti Hampden skleničce, ale i zde menší rozdíly rozeznávám. Oproti Glencairn skleničce je rozdíl však propastný. Ještě více lihovosti, méně výrazná ovocná složka, cukrová třtina i dřevo.

Chuť: Tam již tak velký rozdíl jako ve vůni nepozoruji. Profil chutí prakticky stejný, jen trošku jiná intenzita, ostrost a celkový dojem.

Počet bodů

 • Diplomático – 71/100
 • Foursquare – 75/100
 • Hampden – 80/100

Sklenička, kterou jsem kdysi dostal k láhvi El Dorado 12y. Je to taková velká, oblá sklenička, která moc nezaujme vzhledem a bohužel ani škálou vůní a chutí. Za mě tyto skleničky opravdu nejsou vhodné na větší vychutnávání a degustování, jelikož se ochudíte o podstatnou část vůně a chuti tohoto rumu. Já ji mám pouze na výstavce u rumů El Dorado a využil jsem ji prakticky jen k drinkům.

Závěr

Pokud si chcete užívat co nejvíce z vůně a chuti rumů, za mě bych doporučil první 4 skleničky a jim podobné s náznakem tvaru tulipánu (Oliver, Plantation, A.H.Riise,…). Cena nebývá úplně nejvyšší a určitě to za to stojí. Podrobil jsem testu i mou v rumu nezasvěcenou manželku, která těm rozdílům příliš nevěřila. Schválně jsem vybral extrémy, tedy El Dorado skleničku vs tu klasickou tulipánku a i ona uznala, že ten rozdíl je opravdu propastný. Skleničky v sadách jsou super věc, bohužel ne vždy splňují na 100% svůj účel. Samozřejmě záleží i na druhu rumu, který degustujete. Pokud jde o jemný, ne příliš výrazný vzoreček, tak v těch nižších skleničkách typu Tumbler bohužel všechny složky neucítíte. Pokud půjde o výrazný agricole, námořnický rum či Jamajku, svoji funkci splní i tyto skleničky, ovšem zase mi přijde, že je v nich vůně i chuť více lihová. Co se týče nějakého popíjení s kamarády, párty atd, bohatě si vystačíte s jakýmkoli typem. Pokud však kladete důraz na co nejvěrnější vůni i chuť a co nejširší škálu aromat, opět doporučím sáhnout po jedné z prvních 4 skleniček a jim podobným.

Obecně mohu doporučit sklenice na rum na e-shopu Barman.cz – ale pozor, mají tam i sklenice nevhodné, je třeba vybírat ty uzavřené, nejlevnější a přitom nejvhodnější je například Degustační sklenice na destiláty. Nebo můžete využit značku Glencairn Copita na Warehouse #1 nebo jejich broušenou verzi. Doporučuje Pavel Ungr

Za mě má nejlepší poměr cena/výkon sklenička tulipánka. U skleničky glencairn za mě o trošku lepší výkon, ale cena je 3x tak dražší než u tulipánky. Můj oblíbený obchod se skleničkami je brněnské Sahm Gastro. Mají široký výběr, dobré ceny a navíc to mám celkem blízko.

Publikováno: 11. listopadu 2020 Aktualizováno: 16. května 2024
Autor článku - Jiří Naller Jsem fotograf a milovník rumů. Jsem zakladatel rumové skupiny Rum a vše kolem něj. Rád experimentuji a snažím se vnášet do fotografií (nejen rumů) netradiční prvky a originální pojetí.

Jak tento článek hodnotíte?

Pro hlasování klikněte na hvězdu

Průměrné hodnocení 4.8 / 5. Hlasů: 38

Článek zatím nikdo nehodnotil. Buďte první!

Související články