Přátelé, dobře vím, že kolem této značky rumů panuje spousta spekulací a sporů. Člověku se hlavou honí spousta otázek ohledně výroby rumů Dictador a ne vždy se nám dostane odpovědí, které by nás zcela uspokojily. Proto jsem se rozhodl oslovit ambasadora značky Tomáše Chudomela, abychom společně trošku objasnili a uspořádali informace okolo této značky.

Dictador

Tomáš Chudomel

Pracuje na pozici Brand Manager/ Ambassador/ Representative pro značku Dictador již téměř 4 roky. Má na starost značku primárně v Čechách, ale nyní i v Rakousku a Arabských Emirátech. Pořádá a organizuje školení zaměstnanců, degustace, marketing a stará se například i o privátní klientelu.

Otázky a odpovědi

Já: Ahoj Tome, rád bych se s tebou pokusil pro naše rumové fanoušky “odtajnit” a objasnit nějaké informace o značce Dictador. Můžeme začít tím, odkdy tato značka vyrábí rum?

Tom: Už od roku 1913 však produkovala a obchodovala s čistý lihem. Až od roku 1966 začala s produkcí rumů. Ze začátku pouze jako Export bulcích jako “no name” brand. Před spojením s Polskou stranou se rum prodával pod jiným jménem pouze v Cartageně. Zákony v Kolumbii nedovolují prodávat alkohol mezi jednotlivými kraji a většina lihovarů je vlastněná státem. Např. je tam jednoduší rum z Cartageny vyexportovat a poté přivézt zpět do kraje jiného. I proto má Dictador novou palírnu v bezcelní zóně – Zona Franca.

Já: Jak značka Dictador vznikla?

Tom: Hernan (Master Blender) si jméno registroval několik let dříve než firma vznikla na základě přezdívky jeho pra pra pra předka – výběrčího daní. Dříve rodinná firma fungovala pod jiným jménem. Až po spojení s Mariuszem se přejmenovala na Dictador.

Já: Kde se nyní palírna nachází? Byla původně někde jinde?

Tom: Jsou 3 důležité lokace Ibaque a Cartagena a Codazzi (Původní, zavřená. Nyní projekt Art masters https://www.youtube.com/watch?v=P7SOfpk9Sxo&t=92s )

Já: Jak se zde vyrábí rum? Kde se bere? Jak zde probíhá proces fermentace a destilace?

Tom: Třtina se kupuje v okolí Cartageny. Následně varem vzniká panenský med, fermentace bývá zpravidla dlouhá 36 hodin. Rum se zde destilují jak na multi koloně, tak pot-stillem. Rumy jsou většinou kombinací těchto dvou stylů destilace (pozn. Jirka – jako u značky Foursquare).

Já: Jaké sudy značka využívá ke staření? Kde staření probíhá?

Tom: Sudů se zde využívá hned několik druhů, nejvíce asi dubové sudy po Bourbonu, které se kupují od různých producentů (např. Buffalo Trace, Barton, Heaven Hill,..). Dále se využívají sudy po portském víně a Sherry, které se také kupují u několika producentů. Například 2 roky zpět se nakoupilo 99 sudů Pedro Ximenéz Spinola, ve kterých zrálo Sherry od roku 1918. Staření probíhá v oblasti Ibaque (vnitrozemí nedaleko Bogoty) a v Cartageně. 

Já: Jak staré rumy má značka v zásobě?

Tom: Nejstarší rum pochází až z roku 1966, byl zatím použit pouze dvakrát. Jednou jako speciální vydání Best Of pro Švýcarsko a podruhé jako jeden z rumů tvořících blend Dictador 5 Decades Orlinski 1966/1976/1986/1996/2006. Rumy pocházející ze 70. a 80. let se používají především na speciální plnění. 

Já: Může se běžný rumový fanoušek podívat do palírny? Dělají se zde prohlídky?

Tom: Bohužel prohlídky se zde nedělají. Nová palírna je umístěna v bezcelní zóně a pozvaní návštěvníci musí být dopředu ohlášeni – registrováni. Dictador umožňuje návštěvu pouze jako prémiový zážitek pro důležité zákazníky/distributory. I když se to možná nezdá, tak Dictador je pořád malá butiková firma = není zde pravidlem, aby se každý den destilovalo nebo třeba lahvovalo. Když jsme, tam byli loni v prosinci, tak bylo vše v “klidovém” režimu. 

Já: Kdo je majitelem Dictadoru? Kdo je zde na pozici Master Blendera a co nám o něm můžeš povědět?

Tom: Většinový majitel je Mariusz J., pán vlastnící několik dalších firem v Polsku. Master Blender je Hernan Parra, člověk se kterým chceš jít na pivo, nebo v jeho případě na rum. Člověk s obrovským přehledem a zkušenostmi. Je dobrý občas slyšet jeho názor na rumy všeobecně. Hezké video s ním z roku 2018 můžete najít zde: https://www.youtube.com/watch?v=0AJ0BII-IYU . Ochutnává v něm základní rumy značky Dictador. Občas se setkávám s názorem, že se netituluje jako master distiler, ale jako master blender, což je z toho důvodu, že v této části světa se klade mnoho násobně větší důraz na styl a typ staření než-li destilace. 

Já: Čím je značka Dictador odlišná od ostatních? S kým spolupracuje?

Tom: Dictador se chtěl vždy odlišovat a právě proto nás mnoho lidí za to nemá rádo. Ale my jsme na to pyšní. Proto vznikla i vlastní řada ginů, kávy a doutníků. 

V posledních letech se naplno rozjela sekce rumů, které nazýváme Fine & Rare. Kde se využívá spolupráce s různými umělci typu Orlinski, M-CITY nebo francouzský Lalique. Dále podpora místních umělců v projektu TOTEM (Wixárika, MOPA MOPA, PEYOTE). Do budoucna se plánují další lahve se světoznámými umělci. A chuťové úžasný projekt 2 Masters – spolupráce 2 producentů alkoholu, kteří vytváří jedinečné chuťové profily.

Já: Co nám můžeš říct o limitovaných speciálních edicích jako je Wixarika nebo Mopa Mopa? Čím jsou výjimečné?

Tom: Spadají do projektu TOTEM – naše podpora místních umělců ať už v Mexiku, nebo v Kolumbii. Veškerý výtěžek, který utrží Dictador z těchto lahví, jde na podporu těchto umělců, kteří udržují toto řemeslo po generace. Wixárika byla uvedena v roce 2020 v počtu 250 lahví. Bylo vyrobeno 10 barevných vzorů po 25 kusech. Přičemž každý barevný vzor měl jiný, v průměru 35 let starý rum v sudové síle. Vyrobit jednu láhev trvá až týden. Letos vyšla nová verze nazvaná Peyote. Opět jde o láhve ozdobené drobnými korálky, ale tentokrát dělané jiným mexickým kmenem. Bylo vyrobeno dohromady 702 lahví ve 20 barevných verzí. Nyní se dostávají postupně do prodeje. https://www.youtube.com/watch?v=XVqBrnyOKPk

MOPA MOPA je keř, který roste v Kolumbii a tamní rodina opracovává jeho plody, které poté lepí v několika barevných vrstvách na lahve a poté vyřezává ornamenty. https://www.youtube.com/watch?v=ARaPewLlh2M&t=6s

Nyní se hledají další kmeny či původní obyvatelé v Africe či Japonsku za účelem vytvoření nových projektů. 

Já: Můžeme se do budoucna těšit na nějaké novinky?

Tom: Už zmíněné Peyote a pár měsíců nazpět vyšla druhá edice Dictador Lalique Generations 1977 BLACK. V dalším roce bude nová řada ročníkových rumů, kdy se stále řeší jména. Nebude to však dříve jak na jaře 2024. V příštím roce také proběhna změna rumů Dictador 12 a 20 už nebudou plnoleté rumy, ale blendy s nejstarší složkou. Důvodem je zachování zajímavé ceny a zásob rumů. Tyto lahve budou lechce rozpoznatelé, protože budou mít velké víčko, připomínající tvarem ty z lahví 2Masters. V Čechách se to však také promítne až během Jara příštího roku.  

Já: Z jakého důvodu nelze nalézt moc obrázků a videí z palírny?

Tom: Je to přání majitele, které musíme respektovat. Ale myslím, že je to především z důvodu, který jsem psal výše. Palírna je pro běžnou veřejnost uzavřená a dostanou se sem pouze ti nejlepší zákazníci/distributoři. Chce zachovat výjimečnost a unikátnost těchto návštěv.

Já: Chtěl by si něco vzkázat na závěr?

Tom: Chtěl bych ještě dodat, že si velmi rád popovídám s kýmkoli, kdo za mnou dojde na nějaké degustaci nebo jiné akci. Budu se snažit odpovědět na otázky a také ukážu fotky i videa, které mám k dispozici.

Závěr

Na závěr bych rád Tomovi poděkoval za jeho čas a za to, že byl ochotný zodpovědět moje dotazy. Velké díky i za to, co všechno dělá pro náš rumový svět a že to dělá opravdu s láskou a zápalem. Myslím, že je to především jeho zásluha, že se u nás značce Dictador poslední dobou tolik daří a že mohlo vzniknout i naše speciální plnění pro české rumové fanoušky.

Ještě stále zbývá posledních několik láhví speciálního klubového plnění značky Dictador, které vzniklo pro české rumové fanoušky. Více informací najdete zde:

Článek o speciálním plnění Dictador Vintage 2004 Czech fans.

Info o rumu

Výrobce Dictador
Lokalita
Publikováno: 14. prosince 2023 Aktualizováno: 19. prosince 2023
Chcete podobnou recenzi i pro váš e-shop?
Autor článku - Jiří Naller Jsem fotograf a milovník rumů. Jsem zakladatel rumové skupiny Rum a vše kolem něj. Rád experimentuji a snažím se vnášet do fotografií (nejen rumů) netradiční prvky a originální pojetí.

Jak tento článek hodnotíte?

Pro hlasování klikněte na hvězdu

Průměrné hodnocení 5 / 5. Hlasů: 2

Článek zatím nikdo nehodnotil. Buďte první!

Související články