Dictador

Španěl Severo Arango y Ferro přijel na konci 18. století do dnešní Kolumbie s cílem zefektivnit výběr daní v této španělské kolonii. Díky své důraznosti a silné povaze se setkal s úspěchem a záhy se mu začalo přezdívat Dictador.

Jelikož v tehdejší Kolumbii byl tehdy alkohol z cukrové třtiny používán jako měna, Severo se těmto nápojům nemohl vyhnout a lze říct, že Severovo setkání s rumem byla láska na první ochutnání. Severo začal s rumy obchodovat.

O zhruba 200 let později pak byla Severovým prapravnukem založena značka Dictador, která za své rumy dodnes nasbírala přes 50 mezinárodních ocenění.

Kolumbie je díky své geografické poloze jedním z největších producentů cukrové třtiny. Zejména oblast okolo města Cartagena, odkud třtina pro rumy Dictador pochází, je známá, jelikož zde se cukrová třtina začala pěstovat úplně poprvé v Jižní Americe.

Rumy Dictador jsou vyráběny buď z třtinového medu, který jim dává kromě bohaté chuti také specifickou tmavou barvu, nebo vznikají systémem zrání solera, kdy se sudy s rumem postupně vrství na sebe (nejčastěji s odstupem jednoho roku) a výsledný rum vzniká smícháním rumů z různých sudů a tedy různého stáří. Dictador používá pro destilaci kombinaci kolony a pot stylu (70-30%). Do sudu jde v hodnotě okolo 72-73% alkoholu. Série Wixárika jsou plněny v sudové síle. (10 různých variací, v průměru 40 let staré rumy v rozmezí 54,4 – 64,4%) Dictador má ve své nabídce také několik speciálních edic. Ať už se jedná o edici Best Of nebo 2 Masters, rumů vznikne pokaždé velmi omezené množství a jejich hodnota je tedy vysoká.

Oficiální distributor Dictador rumů v ČR je Palírna u Zeleného stromu. 

Nakupte si rumy Dictador!

Nejčtěnější článek za posledního půl roku

Recenze Dictador Vintage 2004 Czech fans

Přečíst článek
Dictador – palírna a umění    

Dictador – palírna a umění

Přátelé, dobře vím, že kolem této značky rumů panuje spousta spekulací a sporů. Člověku se hlavou honí spousta otázek ohledně výroby rumů Dictador a ne vždy se nám dostane odpovědí, které by nás zcela uspokojily. Proto jsem se rozhodl oslovit ambasadora značky Tomáše Chudomela, abychom společně trošku objasnili a uspořádali informace okolo této značky.

Číst dále
Recenze Dictador Vintage 2004 Czech fans    

Recenze Dictador Vintage 2004 Czech fans

Tento blend obsahuje rumy, které byly vyrobeny z panenského medu a prošly si jak kolonovou (70%) a kotlíkovou (30%) destilací. Zrání probíhalo dlouhých 19 let v sudech z amerického dubu po Bourbonu. Zkoušeli jsme i různé jiné finiše, ale tato varianta u nás vyhrála. Láhve jsou očíslované, bylo vyrobeno pouhých 392 ks v síle 51% alkoholu.

Číst dále
Recenze Iconic Art Spirits Rum 2006    

Recenze Iconic Art Spirits Rum 2006

Tento rum prochází 36-48h dlouhou fermentací při maximální teplotě 22-25°C. Destiluje probíhá jak na kolonovém, tak na kotlíkovém destilačním zařízení (zhruba 70% Column Still, 30% Pot Still). Rum nejdříve zraje 10 let v dubových sudech po bourbonu, následně 3 roky v sudech po sherry a na závěr další 3 roky v sudech po portském. Celkem tedy 16 dlouhých let. Rum byl lahvován v říjnu roku 2022 v počtu 294 láhví v sudové síle 59% alkoholu. Nejsou do něj přidána žádná umělá aditiva.

Číst dále
Recenze: Dictador Capitulo Uno (1) Port Cask    

Recenze: Dictador Capitulo Uno (1) Port Cask

Pokud piju sladší rumy, tak si často vybírám Dictador. Jeho chuťový profil (u základní řady) je blízký ořechům a ty mám rád, takže jsem ocenil, když jsem zjistil, že existuje zcela nová řad (cenově na úrovni Best Off) se speciálním finishem. Takže jsem se na degustační Port Cask moc těšil.

Číst dále
Jak podařily Dictadory XO Insolent a Perpetual?    

Jak podařily Dictadory XO Insolent a Perpetual?

Přiznám se, že ze skupiny sladkých rumů mám k Dictadoru XO stejnou slabost jako k rumům Dos Maderas. Ochutnával jsem je na několika akcích, před časem jsem i zakoupil domů a nyní jsem uvítal možnost o těchto XO dvojčatech napsat recenzi. Pokud vás zajímá něco o značce Dictador, mrkněte na stránku o Dictadoru.

Číst dále
Dictador Best of Vintage 1966 – jak chutná 50 let stará limitka?    

Dictador Best of Vintage 1966 – jak chutná 50 let stará limitka?

Díky skvělé rumové komunitě jsem měl možnost ochutnat velmi zajímavý rum od Dictadoru, který je dostupný jen ve Švýcarsku v počtu 300 lahví. Láhev je klasická jako známe z jiný sérií Best of (směs historických sudů a vzácných rumů – dle Dictadoru). Pojďme se nyní podívat na to, co činí tento rum zajímavým.

Číst dále
Rumová degustace na firemním večírku    

Rumová degustace na firemním večírku

Včera jsem prováděl řízenou rumovou degustaci na společném firemním večírku firem AW-dev, SEOloger a GetFound. Protože účastníci měli zájem o seznam rumů, níže jsem jejich seznam s odkazy sepsal.

Číst dále