Hodnocení

92 %
Lokalita
Chutě Kořeněné, Silný, Sladké
Síla 51 %

Původ rumu

Kolumbie (Kolumbijská republika), je stát v Jižní Americe. Jako jediná země Jižní Ameriky se rozkládá u obou oceánů na pobřeží Karibiku, tedy u Atlantského oceánu i Tichého oceánu. Sousedí s Venezuelou. Brazílií, Panamou, Peru a Ekvádorem. Hlavním městem je Bogotá.

Dictador

Na konci 18. století dorazil Severo Arango y Ferro do Cartagena de Indias v Nueva Granada (dnešní Kolumbie). Měl v plánu zlepšit výběr daní pro Španělsko v amerických španělských koloniích. Jeho vytrvalá, silná a mocná povaha mu přinesla výstižnou přezdívku DICTADOR.

Jednoho dne se na první pohled (a také chuť) zamiloval, jelikož objevil kouzlo rumu. Jeho oddanost a náklonnost k tomuto nápoji ho přiměly stát se klíčovým obchodníkem s destiláty z cukrové třtiny, které byly v té době považovány za druh měny v této oblasti.

V roce 1913 (téměř 180 let po vzniku přezdívky DICTADOR) jeden z jeho potomků založil Destilería Colombiana. Don Julio Arango y Parra strávil roky zkoumáním složitostí výroby rumu, aby se stal nejlepším kolumbijským producentem rumu v karibské zóně, a zasvětil svůj život uctění dědictví svého předka. Díky své zeměpisné poloze je Kolumbie jedním ze tří největších producentů cukrové třtiny na světě, které zajišťují sklizeň vysoké kvality i velkého množství. Cartagena a její krajina jsou známé jako první oblasti produkce cukrové třtiny v Jižní Americe. Producent rumu třetí generace a Master Blender Hernan Parra pokračuje v odkazu a tradici rodiny.

Dictador Vintage 2004 Czech fans

Jak to vzniklo?

Značka Dictador se za poslední dobu těší veliké oblibě nejen ve světě, ale také u nás. Nabízí opravdu široké portfolio různých zajímavých rumů a proto jsme se rozhodli oslovit kamaráda a ambasadora této značky Toma Chudomela, aby nám pomohl s vytvořením speciální láhve pro českou rumovou komunitu. Ten s námi probral naše představy a velmi ochotně nám poskytl poměrně velké množství vzorečků, ze kterých jsme mohli vybírat. S kamarády Martinem Špryňarem, Romanem Perkem, Pavlem Linhartem a Pavlem Ungrem jsme si udělali pak příjemnou on-line degustaci, při které jsme se až nečekaně shodli na vítězném vzorečku. Tom s námi pak doladil design láhve a jako takové milé překvapení nám nechal napsat na láhev i krabici naše jména. Jde o první láhev, která nese loga tří našich největších rumových skupin RUM CZ/SK, Rum a vše kolem něj a RumRock.

Informace o láhvi

Tento blend obsahuje rumy, které byly vyrobeny z panenského medu a prošly si jak kolonovou (70%), tak kotlíkovou (30%) destilací. Zrání probíhalo dlouhých 19 let v sudech z amerického dubu po Bourbonu. Zkoušeli jsme i různé jiné finiše, ale tato varianta u nás vyhrála. Láhve jsou očíslované, bylo vyrobeno pouhých 392 ks v síle 51% alkoholu.

Barva

Je opravdu velmi tmavá. Barva spáleného karamelu až tmavého ořechu. Na světle háže lehce tmavé bronzové odlesky. Po prokroužení se tvoří veliká spousta maličkatých kapiček po obvodu skleničky a pomalu stékají dolů.

Vůně

Aroma typického zástupce Dictadora to není. Vlašské ořechy nejsou ve vůni tolik patrné, jako jsme zvyklí u jiných rumů této značky. Vůně se zdá sladší, jemná, jen lehce štípne v nose. Aroma je velmi vyzrálé po starém dřevě a karamelu. Samozřejmě jde znát i notná dávka vanilky a výrazná je také čokoláda s kakaem. Ke konci mi nosem proletěla až taková lehce nahořklá vůně kávy s decentní zatuchlostí. Vůně je poměrně plná a intenzivní.

Chuť

Zde již cítím rukopis Dictadoru o něco více. První doušek je silný (zdá se, že má rum více než 51%), lehce štiplavý a po polknutí příjemně hřeje. I v chuti je dominantní především staré dřevo, karamel a známky zrání v sudech po bourbonu. Je zde hodně vanilky a čokolády. Chvilku cítím hořkou a pak zase mléčnou. K tomu pravé holandské kakao a hořká kávová zrna. Ořechy jsou zde již o něco více patrné, dávají celkovému aroma voňavější a sladší profil. Na patře mi projela i decentní zatuchlinka. Závěr je poměrně dlouhý, příjemně intenzivní a sladší. Na konci lehoučce přichází s nahořklými tóny.

Láhev

Láhev je nižší, zaoblená, zkrátka klasický tvar, na jaký jsme u této značky již zvyklí. Bylo velmi milé, že jsme mohli lehce mluvit do celkového designu a myslím, že se to opravdu povedlo. Etiketa nese především krásnou modrou barvu v kombinaci s bílou a stříbrnou barvou. Uzávěr je chráněn velkou vrstvou modrého vosku, na hrdle můžete naleznout vystupující písmeno D. Na etiketě najdete prakticky všechny důležité informace jako rok destilace, číslo láhve i číslo sudu, počet % a jak je rum starý. Z přední strany můžete vidět tři loga našich rumových skupin RUM CZ/SK, Rum a vše kolem něj a RumRock. Na zadní etiketě pak najdete jen pár slov o tom, kdo se na této láhvi podílel. Rum je dodáván v papírové dárkové krabičce ve stejném designu, jako je samotná láhev.

Cena

Do prodeje půjde tato speciální láhev dne 7. 12. 2023 ve 14:00 hodin přes odkaz na eshop https://www.oneaonly.cz/dictador-vintage-2004-cz-sk-51/ za super cenu 2 490 Kč.

Závěr

Samozřejmě hodnocení bude asi lehce zaujaté, přece jen je to takové naše děťátko. Ale upřímně musím říct, že se tento rum opravdu povedl a vybrali jsme dobře. Ještě než šly láhve do prodeje, dostala se ke každému z nás jedna láhev, abychom ji mohli ještě jednou prozkoumat, přechutnat a něco o ní sepsat. A musím říct, že snad každému z nás z této láhve velmi rychle zmizela docela velká část rumu 😀 Takže já jsem opravdu moc spokojený a doufám, že vy budete taky. Za mě to není zcela typický zástupce Dictadoru, což jsme přesně chtěli.

Rád bych nesmírně poděkoval Tomáši Chudomelovi, který nám velmi ochotně zrealizoval tento náš fanouškovský sen a celou dobu nám velmi ochotně pomáhal. Díky němu jsme vybrali za nás opravdu velmi dobrý rum a i design láhve se nesmírně povedl. Je hezké sledovat, s jakou láskou svoji práci dělá. Díky moc kamaráde!

Info o rumu

Výrobce Dictador
Typ Španělský typ
Typ výroby Panenský med
Chutě Kořeněné, Silný, Sladké
Označení Limitovaná edice
Barva Tmavý rum
Balení Krabice
Jedinečnost Blend
Síla 51 %
Staření a stáří 19y, Sudy po bourbonu
Lokalita
Publikováno: 4. prosince 2023 Aktualizováno: 25. ledna 2024
Chcete podobnou recenzi i pro váš e-shop?
Autor článku - Jiří Naller Jsem fotograf a milovník rumů. Jsem zakladatel rumové skupiny Rum a vše kolem něj. Rád experimentuji a snažím se vnášet do fotografií (nejen rumů) netradiční prvky a originální pojetí.

Jak tento článek hodnotíte?

Pro hlasování klikněte na hvězdu

Průměrné hodnocení 4.4 / 5. Hlasů: 5

Článek zatím nikdo nehodnotil. Buďte první!

Související články