Původ rumu

Trinidad je ostrov v Karibském moři. Je to nejrozsáhlejší a nejlidnatější ostrov státu Trinidad a Tobago, je domovem 96 % obyvatel země. Trinidad je nejjižnější ostrov v Karibiku a nachází se 11 km severně od pobřeží Venezuely. Největším městem na ostrově je přístav Port of Spain, který se nachází na severozápadě ostrova.

Na Tobagu získala cukrová třtina převahu mezi plodinami až na konci 18. století. Hlavním důvodem byl rum, kterého jen v roce 1793 Tobago vyprodukovalo téměř 2 miliony litrů.

Trinidad Distillers Limited (TDL) je domovem rozsáhlé řady rumů Angostura a Fernandes, Angostura Aromatic Bitters a Amaro di Angostura.

Angostura je jedním z předních karibských producentů rumu s vynikající kolekcí značek rumu a je světovým lídrem na trhu s hořkými nápoji. 

Schopnost produkovat více rumu, než společnost potřebovala, umožnila vytvoření několika dalších značek. V roce 1973 TDL získali společnost Fernandes Distillers Limited Rum, čímž se stali jediným výrobcem v Trinidadu po uzavření palírny Caroni v roce 2003.

TDL používá jako zdroj kvašení výhradně melasu z cukrové třtiny a pěstuje si vlastní kmen kvasinek, který dodává rumům nezaměnitelné aroma. Produkují také velké množství rumu pro jiné značky po celém světě.

Známé rumy z Trinidadu a Tobaga jsou Zaya, Angostura, Caroni, a další.

Albert Michler Single Cask 2002 Trinidad 18y plnění pro Rum CZ SK

Jedná se o melasový rum z Angostura distl. TDL. Stařen byl v Karibiku 18 let v sudech po bourbonu a pak ležel dalších 6 měsíců ve Skotsku, kde byl i lahvován v roce 2021 z vybraného sudu číslo 24. Jedná se o rum v sudové síle 64,2%, kterého bylo vyrobenou pouhých 257 láhví. Rum je bez jakýchkoli přidaných umělých aditiv a neprošel filtrací chladem.

Láhev

Design láhve je prakticky stejný, jako u ostatních láhví z Albert Michler Single Cask série. Jen se samozřejmě liší popisky a barvou. Láhev je středně vysoká, oblá, z tmavého skla, čelní i zadní etiketa má takovou jemnou olivovou barvu. Najdete na ní napsáno prakticky vše důležité k tomuto rumu. Tedy výroba, lahvování, číslo sudu i láhve a další informace. Láhev je uzavřena dřevěným uzávěrem s umělým korkem.

Cena

Cena je 2 980,-Kč a nakoupit můžete exkluzivně na e-shopu Liquors.cz. Díky vlastní licenci tohoto e-shopu Honzy Odehnala si může lahev koupenou v našem e-shopu beze strachu pořídit i bar/restaurace a zařadit do nabídky pro své hosty.

Závěr

Bez pochyb jde o další výjimečnou záležitost vytvořenou pro největší českou rumovou skupinu na Facebooku – RUM CZ/SK. Pokud patříte mezi milovníky technických rumů z Trinidadu, měli byste být spokojení. Ve vůni cítím takové to typické aroma jako z autodílny, který je za mě typický pro Caroni (u Caroni samozřejmě více výrazné). Hraje tam příjemná olejovitost, vše v takové decentní míře v kombinaci s vyzrálým dřevem, vanilkou a decentním tropickým ovocem. Dost podobné to je i v chuti, sladší, ovocný, silný profil v kombinaci s petrolejem a v závěru lehce takový nádech gumy až plastu. Ale baví mě to! Bohužel jsem si nenechal moc ve vzorečku, takže větší rozbor vůní a chutí někdy příště.

Info o rumu

Výrobce Albert Michler
Typ Britský typ
Chutě Silný
Označení Cask Strenght, Limitovaná edice
Balení Krabice
Jedinečnost Single Cask
Síla 64,2 %
Staření a stáří 18y, Sudy po bourbonu
Lokalita
Publikováno: Čtvrtek, 10:17 Aktualizováno: Čtvrtek, 10:26
Chcete podobnou recenzi i pro váš e-shop?
Autor článku - Jiří Naller Jsem fotograf a milovník rumů. Jsem zakladatel rumové skupiny Rum a vše kolem něj. Rád experimentuji a snažím se vnášet do fotografií (nejen rumů) netradiční prvky a originální pojetí.

Jak tento článek hodnotíte?

Pro hlasování klikněte na hvězdu

Průměrné hodnocení 5 / 5. Hlasů: 2

Článek zatím nikdo nehodnotil. Buďte první!

Související články

Napište váš názor