Hodnocení

94 %
Lokalita
Chutě Silný, Technické
Síla 64,2 %

Dnes si detailněji představíme rum speciálně vytvořený pro největší rumovou skupinu v ČR RUM CZ/SK. Láhev byla vydána v limitovaném počtu kusů a ještě se poslední kousky dají sehnat. Stojí tento rum za to? Jdeme se na to podívat.

Původ rumu

Trinidad je ostrov v Karibském moři. Je to nejrozsáhlejší a nejlidnatější ostrov státu Trinidad a Tobago, je domovem 96 % obyvatel země. Trinidad je nejjižnější ostrov v Karibiku a nachází se 11 km severně od pobřeží Venezuely. Největším městem na ostrově je přístav Port of Spain, který se nachází na severozápadě ostrova.

Na Tobagu získala cukrová třtina převahu mezi plodinami až na konci 18. století. Hlavním důvodem byl rum, kterého jen v roce 1793 Tobago vyprodukovalo téměř 2 miliony litrů.

Trinidad Distillers Limited (TDL) je domovem rozsáhlé řady rumů Angostura a Fernandes, Angostura Aromatic Bitters a Amaro di Angostura.

Angostura je jedním z předních karibských producentů rumu s vynikající kolekcí značek rumu a je světovým lídrem na trhu s hořkými nápoji. 

Schopnost produkovat více rumu, než společnost potřebovala, umožnila vytvoření několika dalších značek. V roce 1973 TDL získali společnost Fernandes Distillers Limited Rum, čímž se stali jediným výrobcem v Trinidadu po uzavření palírny Caroni v roce 2003.

TDL používá jako zdroj kvašení výhradně melasu z cukrové třtiny a pěstuje si vlastní kmen kvasinek, který dodává rumům nezaměnitelné aroma. Produkují také velké množství rumu pro jiné značky po celém světě.

Známé rumy z Trinidadu a Tobaga jsou Zaya, Angostura, Caroni, a další.

Albert Michler Single Cask 2002 Trinidad 18y plnění pro Rum CZ SK

Jedná se o melasový rum z Angostura distl. TDL. Stařen byl v Karibiku 18 let v sudech po bourbonu a pak ležel dalších 6 měsíců ve Skotsku, kde byl i lahvován v roce 2021 z vybraného sudu číslo 24. Jedná se o rum v sudové síle 64,2%, kterého bylo vyrobenou pouhých 257 láhví. Rum je bez jakýchkoli přidaných umělých aditiv a neprošel filtrací chladem.

Barva

Zlatavá až lehce karamelová se zlatými odlesky. Po prokroužení skleničky se tvoří na stěnách spousta maličkatých kapiček, které jen velmi neochotně stékají nepravidelně dolů.

Vůně

Je silná, intenzivní, výrazná, avšak ne tolik štiplavá, jak by se mohlo s přihlédnutím na vyšší % alkoholu zdát. Působí poměrně sladce, lehce snad až hořce. Cítím výrazný med a decentně spálený karamel, tropické ovoce, působivou vyzrálost a typické TDL technické tóny. Celkové aroma působí dobře vyváženě, baví mě mix technických, ovocných a decentně kávových tónů. V závěru mi přejel nosem závan marcipánu.

Chuť

Zpočátku působí na patře poměrně silně, výrazně, poměrně sladce a ovocně. Na jazyku lehce štípne, na patře se mi promítají tóny tropického ovoce (citrusy, papaja, mango) v kombinaci s medem. Následně však rum ubírá na intenzitě, sladší tóny ustupují těm více olejovitým, technickým, to co mě zkrátka na těchto rumech moc baví. Je cítit výrazná vyzrálost a dřevitost se zatuchlostí a kouřem. Technická část je zejména taková gumová, lehce olej, benzín, trošku taková ta poctivá dílna automechanika 😀 Vše doplňuje náznak hořké čokolády a vanilky. Samotný závěr je poměrně výrazný a delší s nasládlou dřevitou a technickou dochutí.

Láhev

Design láhve je prakticky stejný, jako u ostatních láhví z Albert Michler Single Cask série. Jen se samozřejmě liší popisky a barvou. Láhev je středně vysoká, oblá, z tmavého skla, čelní i zadní etiketa má takovou jemnou olivovou barvu. Najdete na ní napsáno prakticky vše důležité k tomuto rumu. Tedy výroba, lahvování, číslo sudu i láhve a další informace. Láhev je uzavřena dřevěným uzávěrem s umělým korkem. Brzy se prý můžeme těšit i na krabice k těmto láhvím.

Cena

Cena je 2 980,-Kč a nakoupit můžete exkluzivně na e-shopu Liquors.cz. Díky vlastní licenci tohoto e-shopu Honzy Odehnala si může lahev koupenou v našem e-shopu beze strachu pořídit i bar/restaurace a zařadit do nabídky pro své hosty.

Závěr

Bez pochyb jde o další výjimečnou záležitost vytvořenou pro největší českou rumovou skupinu na Facebooku – RUM CZ/SK. Pokud patříte mezi milovníky technických rumů z Trinidadu, měli byste být spokojení. Samozřejmě % alkoholu je vyšší, tedy pro začínající rumaře to nebude úplně ideální. Ale pro objevení světa technických rumů v sudové síle je to skvělá volba. Já jsem vážně nadšený.

Info o rumu

Výrobce Albert Michler
Typ Britský typ
Chutě Silný, Technické
Označení Cask Strenght, Limitovaná edice
Balení Krabice
Jedinečnost Single Cask
Síla 64,2 %
Staření a stáří 18y, Sudy po bourbonu
Lokalita
Publikováno: 14. října 2021 Aktualizováno: 16. února 2022
Chcete podobnou recenzi i pro váš e-shop?
Autor článku - Jiří Naller Jsem fotograf a milovník rumů. Jsem zakladatel rumové skupiny Rum a vše kolem něj. Rád experimentuji a snažím se vnášet do fotografií (nejen rumů) netradiční prvky a originální pojetí.

Jak tento článek hodnotíte?

Pro hlasování klikněte na hvězdu

Průměrné hodnocení 5 / 5. Hlasů: 3

Článek zatím nikdo nehodnotil. Buďte první!

Související články