Trinidad a Tobago

Trinidad a Tobago, plným názvem Republika Trinidad a Tobago, je ostrovní stát v Karibském moři při severním pobřeží Jižní Ameriky na dvou ostrovech, Trinidadu a Tobagu a dalších 20 malých ostrovech.

Trinidad a Tobago jsou dva ostrovy v blízkosti jihoamerického kontinentu. Nabízejí nám bílý, jantarový, starý a stařený rum.

Anglické ostrovy si od svého britského původu uchovaly velké know-how v oblasti výroby rumu. Jsou to totiž Anglosasové, kteří od 17. století rozvíjeli cukrovarnický průmysl, a to mnohem dříve než Francouzi a Španělé.

Pěstování cukrové třtiny a cukrovarnický průmysl na těchto dvou ostrovech vzkvétaly v 18. století s francouzskými osadníky, kteří toto hospodářství rozvíjeli po mnoho let až do obrovského úspěchu rumů z Trinidadu a Tobaga, který vidíme dnes.

Právě s příchodem Dr. Siegerta, tvůrce Angostura Bitters, změní rum svůj rozměr. Značka Angostura rozvine intenzivní politiku vývozu lehkých rumů do Spojených států a dá vzniknout skutečnému rumovému impériu.

Trinidad a Tobago je také známý svým lihovarem Caroni, uzavřeným od počátku roku 2000. Caroni nabízí mimořádně typickou vůni asfaltu a uhlovodíků. Velké množství sudů, které v době uzavření zůstalo, koupil Ital Luca Gargano a jeho značka Velier. Může se zdát zvláštní, že kolem tohoto typu aromat je taková mánie, ale stačí ochutnat, abyste pochopili (můžeme udělat paralelu s rašelinovými whisky).

Hlavními značkami rumů z Trinidadu a Tobaga jsou Angostura, která pochází ze stejnojmenné palírny, dále Zaya, Caroni, 10 Cane a konečně rum Kraken.

Transcontinental Rum Line – TRINIDAD 2006    

Transcontinental Rum Line – TRINIDAD 2006

Transcontinental Rum Line je řada poctivých rumů, které mě zatím nezklamaly a jako jiné nezávislí plniči rumů, nabízejí srovnatelný rumový zážitek srovnatelný s oficiálními řadami rumů za příznivější ceny, tato láhev se dá nyní koupit mezi 2 000 a 2500 Kč (průměr 84 Euro) nebo vzorek za 229 Kč.

Číst dále
Recenze The Duchess Ten Cane Trinidad 11 Years Old    

Recenze The Duchess Ten Cane Trinidad 11 Years Old

Tento rum je směsí čerstvé šťávy z cukrové třtiny dvakrát destilované ve francouzských kotlích a vyzrálého melasového rumu z Trinidad. Melasový rum zřejmě pochází od společnosti Trinidad Distillers Limited. Rum byl destilován v roce 2008 čistou Pot Still metodou. Do láhví byl plněn v roce 2019 v sudové síle 63% ABV. Tento rum pochází ze sudu číslo 80, z něhož bylo získáno celkem 232 lahví. Rum byl stařený nejdříve tropicky dlouhých 7 let, následně byl přemístěn do Evropy a stárl další 4 roky v sudech po bourbonu. Můžeme jej tedy považovat za 11 let starý rum.

Číst dále
Recenze Albert Michler Single Cask 2002 Trinidad 18y plnění pro Rum CZ SK    

Recenze Albert Michler Single Cask 2002 Trinidad 18y plnění pro Rum CZ SK

Jedná se o melasový rum z Angostura distl. TDL. Stařen byl v Karibiku 18 let v sudech po bourbonu a pak ležel dalších 6 měsíců ve Skotsku, kde byl i lahvován v roce 2021 z vybraného sudu číslo 24. Jedná se o rum v sudové síle 64,2%, kterého bylo vyrobenou pouhých 257 láhví. Rum je bez jakýchkoli přidaných umělých aditiv a neprošel filtrací chladem.

Číst dále
Recenze: Plantation Trinidad 2009 Vintage edition – limitovaná edice    

Recenze: Plantation Trinidad 2009 Vintage edition – limitovaná edice

Dnes jsem se pustil do do dalšího nového rumu z edice Vintage od Plantation. Láhev vypadá, jak už jsme u Plantation zvyklí, velmi hezky opět se symbolikou fauny a flóry – tentokrát z Trinidadu. Pro rok 2021 je téma designu lahví Ptactvo z ráje (Birds of Paradise) a proto na krabici i etiketě najdeme Ibise […]

Číst dále
Recenze/srovnání Black Tot Finest Caribbean vs Black Tot 50th Anniversary    

Recenze/srovnání Black Tot Finest Caribbean vs Black Tot 50th Anniversary

Oba jsou to blendy rumů z několika zemí (Guyana, Barbados, Jamajka a v 50th Anniversary navíc Trinidad). Od roku 1650 byl v průběhu 18. století život na lodi nesmírně obtížný. Vrcholem dne bylo každodenní vydávání přídělů námořníkům (denní Tot), na které dohlížel tzv. „purser“. V roce 1970 Rada admirality rozhodla, že v moderním námořnictvu není místo pro každodenní vydávání rumu, a tak dne 31. července 1970 ukončili tuto tradici. Tento den je označovaný jako Black Tot Day, z čehož je odvozen i název této značky.

Číst dále
31. července je Black Tot Day data-lazy-src=