Původ rumu

Dnes tu máme zástupce značky, která je nejprodávanější značkou rumu na světě. Zároveň jde o největší soukromě vlastněnou rodinnou značku lihovin světa.

Dne 4. února 1862 rodina Bacardí koupila lihovar v Santiagu de Cuba. Tehdy jí vedl Don Facundo Bacardí Masso a značka se těšila veliké popularitě. V roce 1960 se však rodina musela přestěhovat poté, co na Kubě vypukla revoluce. Po převratu na Kubě vláda majetek společnosti Bacardí zabavila a rodina se dostala do vyhnanství. Rodině bylo nabídnuto finanční vyrovnání a znárodnění značky, ta to však odmítla. Krátce po vyhnanství se usídlila firma na Bahamách, ale tam dlouho nezůstala. Následně se v roce 1965 přestěhovala na Bermudy, konkrétně do hlavního města Hamiltonu. Rodina měla naštěstí otevřené závody i v Barceloně (1910), New Yorku (1916), Portoriku (1934) a Mexiku (1934) a i díky tomu celou tuto nepříjemnou situaci ustála.

A co že znamená značka netopýra v jejich logu? Na Kubě jsou netopýři považováni za štěstí. Když Doña Amalia Bacardí spatřila v lihovaru na půdě ovocné netopýry, trvala na tom, aby se na každé láhvi objevil netopýr. A zřejmě jim opravdu štěstí přinesl.

Sedm generací rodina BACARDÍ užívala tento rum jako svou osobní rezervu. Byl totiž původně určen jen pro členy rodiny a jejich nejbližší přátele. Zrál po více než osm let v pečlivě vybraných dubových sudech přímo v horkém, karibském podnebí.

Vůně

Nejprve se jeví poměrně lihově a pichlavě v nose, ale následně se trošku vůně zjemní. Cítím cukrovou třtinu, lehce med a decentně i sherry. Dále jde rozeznat aroma vanilky, čerstvého ovoce (meruňky) a v pozadí ořechy. Samozřejmě nelze opomenout ani dřevitou složku rumu. Vůně se mi zpočátku nezdá úplně exkluzivní, ale nesmí vás to odradit

Chuť

Není tolik intenzivní, ale poměrně jemná. Jde cítit mladší rum, tedy i v chuti je maličko lihovosti znát. Hlavní složky v chuti jsou dřevo, karamel, med a vanilka. Cítím opět i stopy ořechů, mírně jde chuť až do kokosu. Závěr není nijak dlouhý, je poměrně ostřejší s dřevitou a vanilkovou dochutí. Obsahuje 40% alkoholu a cca 12g/l cukru.

Láhev

Pěkná, tvarem řekl bych klasická láhev. Stylový dřevěný uzávěr s korkem, vše sladěno do zlato černé barvy. Nesmí však chybět typický červený znak s netopýrem. Rum je dodávaný v hezké tubě laděné do stejných barev, jako je láhev.

Cena

Běžně se dá láhev sehnat do 750,- Kč.

Závěr

Musím říct, že Bacardi nepatří k mým nejoblíbenějším značkám. Tento rum se jim ovšem za mě povedl. Na nic si nehraje, není třeba přerážet chuť cukrem, za pořizovací cenu do 800,- Kč je to dobrá volba. Určitě bude vhodný i do koktejlů, ale chutná příjemně i samotný. Leda snad ta vůně by mohla být za mě trošku lepší. Rozhodně ale stojí za vyzkoušení.

Info o rumu

Výrobce Bacardi
Chutě Jemné
Označení Reserva
Jedinečnost Blend
Lokalita , , ,
Publikováno: 17. ledna 2020 Aktualizováno: 17. ledna 2020
Chcete podobnou recenzi i pro váš e-shop?
Autor článku - Jiří Naller Jsem fotograf a milovník rumů. Jsem zakladatel rumové skupiny Rum a vše kolem něj. Rád experimentuji a snažím se vnášet do fotografií (nejen rumů) netradiční prvky a originální pojetí.

Jak tento článek hodnotíte?

Pro hlasování klikněte na hvězdu

Průměrné hodnocení 4.7 / 5. Hlasů: 24

Článek zatím nikdo nehodnotil. Buďte první!

Související články