Kuba

Kuba je největší ostrov v Karibiku. Nicméně Kuba jako stát sdružuje více ostrovů než jen Kubu samotnou, a tak se jedná vlastně o souostroví. Byla kolonizována Španěly v 15. století až do konce století 19., kdy byla Španěly předána Američanům. Od těch se Kuba oprostila v roce 1902. Kuba je známá svou komunistickou historií, která začala v 50. létech 20. století a trvá dodnes. Díky kulturním vazbám na Španělsko je Kuba považována za součást Latinské Ameriky.

Kuba byla po dlouhá léta velmi významným producentem rumu, avšak dnes je funkčních a prosperujících destilérií na Kubě jen hrstka. Nejznámější je asi značka Havana Club, která je napůl vlastněná kubánským státem a francouzskou firmou Pernod Ricard, a dále pak rumy Legendario, dnes už také s produkcí plně řízenou státem. Z Kuby však pocházejí významné „rumové persóny“, například Francisco Jose Fernandez Perez „Don Pancho“, který je v rumovém světě skutečným pojmem, avšak Kubu opustil a jeho nynější produkce rumů probíhá v Panamě. Stejně tak Juanilo Oliver, stojící za značkou Oliver & Oliver proslavil kubánské rumové umění. Avšak i on opustil Kubu a nyní vyrábí rumy v Dominikánské republice.

Většina produkovaných rumů je lehčího charakteru, avšak starší rumy jsou chuťově plnější a bohatší.

   

Rum Havana Club Tributo 2018 40 % od Pernod Ricard

Havana Tributo je výjimečný rum. Již potřetí Maestros Roneros (mistři rumu) Havana Clubu připravili exkluzivní rum (jmenovitě Asbel Morales, Maestro del Ron Cubano). Pouze 2 500 lahví, blend 20 let starých rumů, které zrály v 80letých sudech po skotské kouřové whisky. Pro Česko bylo k dispozici 60 lahví a já jsem měl to štěstí, že […]

Číst dále
Nové rumy na Alkohol.cz 2018    

Nové (nejen) karibské rumy v nabídce Alkohol.cz

Asi víte, že mám rád e-shop Alkohol.cz, pečlivě sleduju jejich nabídku a drtivou většinu mé rumové zásoby nakupuju tam. No a právě na Alkohol.cz najdete právě teď nové rumy v nabídce, a pokud se na ně podíváte, tak se vám patrně budou sbíhat sliny jako mě. Takže, co najdeme v nabídce?

Číst dále
Legendario Elixir de Cuba    

Proč populární Legendario Elixir de Cuba není vlastně tak docela rum?

Tzv. Legendario je velmi populární rumový nápoj, jak ve Španělsku, na Kubě i u nás. Panuje okolo něj ale mnoho mýtů a polopravd, které bych rád objasnil. Ale ještě než se do Legendaria pustím, dovolte mi krátké uvedení do problematiky. Legendario Elixír mám rád, mám vždy nějakou láhev doma a rád si ho pravidelně dávám. […]

Číst dále