Kuba

Kuba je největší ostrov v Karibiku. Nicméně Kuba jako stát sdružuje více ostrovů než jen Kubu samotnou, a tak se jedná vlastně o souostroví. Byla kolonizována Španěly v 15. století až do konce století 19., kdy byla Španěly předána Američanům. Od těch se Kuba oprostila v roce 1902. Kuba je známá svou komunistickou historií, která začala v 50. létech 20. století a trvá dodnes. Díky kulturním vazbám na Španělsko je Kuba považována za součást Latinské Ameriky.

Kuba byla po dlouhá léta velmi významným producentem rumu, avšak dnes je funkčních a prosperujících destilérií na Kubě jen hrstka. Nejznámější je asi značka Havana Club, která je napůl vlastněná kubánským státem a francouzskou firmou Pernod Ricard, a dále pak rumy Legendario, dnes už také s produkcí plně řízenou státem. Z Kuby však pocházejí významné “rumové persóny”, například Francisco Jose Fernandez Perez “Don Pancho”, který je v rumovém světě skutečným pojmem, avšak Kubu opustil a jeho nynější produkce rumů probíhá v Panamě. Stejně tak Juanilo Oliver, stojící za značkou Oliver & Oliver proslavil kubánské rumové umění. Avšak i on opustil Kubu a nyní vyrábí rumy v Dominikánské republice.

Většina produkovaných rumů je lehčího charakteru, avšak starší rumy jsou chuťově plnější a bohatší.

Ron La Progresiva de Vigia 13    

Ron La Progresiva de Vigia 13

A i s rumovým kalendářem se dostáváme na Kubu. Tohle je relativně nový rum v nabídce Rumaka, kterou jsem měl možnost ochutnávat.

Číst dále
Recenze Pacto Navio    

Recenze Pacto Navio

Vznik tohoto rumu vypráví jak jinak než námořnický příběh. Začalo to na počátku 19. století, kdy se po porážce Napoleona znovuotevřely obchodní trasy mezi Francií a Evropou. Název odkazuje na smlouvu z roku 1815 mezi Francií a Španělskem.

Číst dále
Recenze: Jak dopadl online rumfest RumCask    

Recenze: Jak dopadl online rumfest RumCask

Doba koronavirové pandemie Covid-19 tvrdě zasáhla i na RumFesty. Většina z nich byla zrušena, takže jsem byl rád, když jsem se od Joshuy Singha a Jazza Singha dozvěděl o této akci. Hned jsem si objednal vstupné na tzv, Room 1 a Room 2 a čekal se přijde. Room 1 byl označen jako Spiced, Fruit & […]

Číst dále
Recenze Havana Selección de Maestros    

Recenze Havana Selección de Maestros

Havana Club Selección de Maestros je dílem mimořádné spolupráce mezi šesti zkušenými Maestros Roneros, které vede talentovaný Don Jose Navarro. Proto i název rumu Selección De Maestros, výběr mistrů.

Číst dále
Rum Havana Club Tributo 2018 40 % od Pernod Ricard    

Rum Havana Club Tributo 2018 40 % od Pernod Ricard

Havana Tributo je výjimečný rum. Již potřetí Maestros Roneros (mistři rumu) Havana Clubu připravili exkluzivní rum (jmenovitě Asbel Morales, Maestro del Ron Cubano). Pouze 2 500 lahví, blend 20 let starých rumů, které zrály v 80letých sudech po skotské kouřové whisky. Pro Česko bylo k dispozici 60 lahví a já jsem měl to štěstí, že […]

Číst dále
Nové (nejen) karibské rumy v nabídce Alkohol.cz    

Nové (nejen) karibské rumy v nabídce Alkohol.cz

Asi víte, že mám rád e-shop Alkohol.cz, pečlivě sleduju jejich nabídku a drtivou většinu mé rumové zásoby nakupuju tam. No a právě na Alkohol.cz najdete právě teď nové rumy v nabídce, a pokud se na ně podíváte, tak se vám patrně budou sbíhat sliny jako mě. Takže, co najdeme v nabídce?

Číst dále
Proč populární Legendario Elixir de Cuba není vlastně tak docela rum?    

Proč populární Legendario Elixir de Cuba není vlastně tak docela rum?

Tzv. Legendario je velmi populární rumový nápoj, jak ve Španělsku, na Kubě i u nás. Panuje okolo něj ale mnoho mýtů a polopravd, které bych rád objasnil. Ale ještě než se do Legendaria pustím, dovolte mi krátké uvedení do problematiky. Legendario Elixír mám rád, mám vždy nějakou láhev doma a rád si ho pravidelně dávám. […]

Číst dále