Původ rumu

Barbados. První písemná zmínka o výrobě rumu pochází z roku 1703. Píše se v ní o malé destilerii na kopci v St. Lucy na Barbadosu. Tato destilerie zde stojí i dnes a vyrábí se v ní Mount Gay rum. Dá se tedy říci, že Mount Gay rum je nejstarší rum na světě.

Pro výrobu Mount Gay Rumu se používají pouze čistě přírodní barbadoské ingredience. Bajanská voda filtrovaná korálem plus přírodní kvasnice pod širým nebem. Jedná se o blend dvou druhů destilovaných destilátů (vyrobených tradiční column a double pot still metodou), které následně zrají 8 – 15let ve vypálených dubových ex-tennessee whisky & ex-bourbon sudech. Jde o unikátní způsob, který se nezměnil od roku 1703.

Nyní mají v Mount Gay jejich první master blenderku. Je jí Trudiann Branker. Trudiann stále spolupracuje s bývalým master blenderem Blenderem Allenem Smithem a je u Mount Gay od roku 2014. Snad se brzo dočkáme nějaké nové lahve s jejím rukopisem 🙂

Vůně

Je zprvu taková ostřejší a štiplavější, následně se zjemní. Je intenzivní, příjemně harmonická. Jasnou dominující vůní je dřevo. Konkrétně tedy dub, ze kterého jsou sudy, v nichž rum zraje. Aroma je takové kořeněné, jde cítit v pozadí i vanilka a nasládlé tropické ovoce.

Chuť

Stejně jako vůně i chuť je zprvu ostřejší a pichlavá. Ale po chvilce se postupně zjemňuje a lehce sládne. Chuti opravdu nesmírně svědčí, že rum není nijak doslazován. Poctivá dřevitá a lehce kouřová chuť jen s jemným náznakem vanilky, koření a květinovým závanem. Závěr je pak skutečně jemný s chutí tropického ovoce a cukrové třtiny. Dochuť je delší, intenzivní, dřevitá se stopou ořechů. Rum obsahuje 43% alkoholu a je bez přidaného cukru.

Láhev

Hrozně se mi líbí její takový trošku netradiční oblý tvar. Celkově svým designem na mě působí retro dojmem, který byl asi cílem u zákazníků navodit. Pěkná etiketa, kde je zmíněný důležitý rok 1703. Nesmí chybět ani vytištěný podpis master blendera (Allen Smith). Nahoře přes korkový uzávěr stylový “kolek” s popisem místa výroby. Na spodní části vystouplý nápis destilerie. S masivním dnem je lahev příjemně těžká a stabilní.

Cena

Tento rum pořídíte již do 1000 Kč, tedy velmi přijatelná cena.

Závěr

Tohle je jeden z mých nejoblíbenějších rumů do 1000,- Kč. Nečekejte žádný čajíček, ale poctivý rum, který odkazuje na původní tradiční výrobu této destilerie a rumu vůbec. Neurazí rozhodně ani návštěvu, která se v rumech dobře vyzná. Stejně tak by si mohli najít zalíbení v tomto kousku i milovníci whisky či bourbonu. Za mě velice povedený a dnes již dobře dostupný rum (dostal se i supermarketů). Pokud máte rádi dřevitější poctivou chuť, tento rum by vám určitě neměl uniknout !

Info o rumu

Chutě Jemné, Kořeněné, Silný
Označení XO
Lokalita , ,
Publikováno: 18. září 2019 Aktualizováno: 17. listopadu 2022
Chcete podobnou recenzi i pro váš e-shop?
Autor článku - Jiří Naller Jsem fotograf a milovník rumů. Jsem zakladatel rumové skupiny Rum a vše kolem něj. Rád experimentuji a snažím se vnášet do fotografií (nejen rumů) netradiční prvky a originální pojetí.

Jak tento článek hodnotíte?

Pro hlasování klikněte na hvězdu

Průměrné hodnocení 5 / 5. Hlasů: 13

Článek zatím nikdo nehodnotil. Buďte první!

Související články