Saint James

Rumy Saint James se začaly vyrábět na Martiniku v roce 1775. Za výrobou stál farář a současně zkušený alchymista Edmund Lefebure, který měl navíc i smysl pro obchod, a tak začal rumy z Martiniku prodávat do blízkých britských kolonií v Severní Americe. Zde je dobré pro upřesnění říct, že právě kvůli dovozu do anglicky mluvících zemí se rum přejmenoval z původního jména Saint Jacques (podle jistého Jacquese Dyela, který svůj život zasvětil rozvoji ostrova Martinik) na dodnes používané Saint James.

Značka Saint James je typická tvarem lahví – byla to vůbec první značka alkoholu, která prodávala své nápoje ve čtvercových lahvích namísto klasických kulatých. Důvodem bylo menší riziko rozbití lahví při lodní přepravě.

Do Evropy začaly rumy Saint James pronikat ke konci 19. století, kdy francouzské vinice byly kalamitně napadeny hmyzem Phylloxera, a tak vznikla díra na trhu.

Všechny rumy Saint James se řadí mezi agricole rumy. Jsou tedy vyráběny ze třtinové šťávy nikoli melasy.

V portfoliu Saint James lze najít rumy White, Gold and Old. White, neboli bílé, odpočívají několik měsíců v ocelových kádích. Gold, tedy zlaté, zrají také několik měsíců, avšak ve velkých dřevěných sudech. A konečně rumy s vinětou Old zrají minimálně 3 roky v malých sudech z dubového dřeva.

Značka Saint James také plní své závazky ve směru udržitelnosti: Cukrová třtina je pěstována v krátké vzdálenosti od destilérky a odpad ze třtiny je používán jako palivo pro destilaci. Veškeré přebytky třtiny jsou kompostovány a používány jako jediné hnojivo, Saint James tedy nepoužívá chemická hnojiva. Tekutý odpad z destilace je čištěn a filtrován až do míry, kdy je tvořen z 99 % vodou. Ta je pak používána na zavlažování polí s cukrovou třtinou. Proces čištění tohoto tekutého odpadu je navíc prováděn organickou metodou, při které vzniká metan, který je poté proměněn v elektřinu pohánějící celou výrobnu.

Nakonec je důležité neopomenout, že Saint James nasbíral se svými rumy několik mezinárodních ocenění, což jen dokresluje jejich kvalitu.

Nakupte si rumy Saint James!

Saint James Vieux 7y – 16. rum rumového kalendáře    

Saint James Vieux 7y – 16. rum rumového kalendáře

Saint James byl první agricole rum se kterým jsem se potkal. Také to byl první rum, který jsme dal mé ženě na vaření a touto krátkou příhodou začal můj komplikovaný vztah s agricole rumy 🙂 St. James je z francouzské oblasti karibiku a to z Martiniku. Tento sedmiletý rum se vyznačuje rychlou fermentací, destilace v […]

Číst dále