Agricole

Agricole (zemědělský) rum je termín z frankofonní částí ostrovů (kolonií), kde se destiluje rum.  Termín Agricole rum by se dal přeložit jako “třtinový rum“, ale častěji se používají v češtině termíny jako zemědělský nebo plantážnický rum.

Výroba agricole rumů

Většina rumů se vyrábí z melasy (odpadní produkt při výrobě cukrové třtiny) a agricole rumy se vyrábí ze šťávy z cukrové třtiny. Cukrová třtina se vylisuje, čerstvá šťáva se nechá zkvasit a následně se kvas předestiluje na rum. Čerstvá šťáva z cukrové třtiny se nedá skladovat a proto musí být co nejdříve vydestilována.

Melasa je vyráběna vysokou teplotou tak ať se z cukrové třtiny dostane, co nejvíce cukru. Agricole rum je vyráběn fermentací přímo cukrové třtiny a mají menší obsah alkoholu. Vzniká pak destilát, který má čirou barvu.

Chuť agricole rumů

Takové rumy (agricole) jsou často silnější, drsnější a dražší a určité skupině pijáků rumů velmi nechutnají. Jsou chuťově svěžejší a často můžete cítit onu šťávovou chuť jako by z kyselé trávy. Ty mohou být dále dochucovány nebo lahvovány tak jak jsou. Jsou populární  i v míchaných nápojích. I díky tomu existuje druhé skupina fandů rumů, které zase agricole rumy velmi chutnají :-)

Původ agricole rumů

Agricole nejsou všechny rumy, které se vyrábí ze šťávy z cukrové třtiny (a ne melasy), ale zároveň musí pocházet z oblasti francouzských kolonií Guadeloupe, Martinique, Saint-Barthélemy, Saint Martin, French Guiana. Proto se často používá i francouzský název rhum. Naopak tradiční výrobě rumu z melasy francouzi říkají Rhum Industriel nebo také Rhum Traditionnel.

Agricole rumy a Martinik

Nejznámější agricole rumy jsou z Martiniku. Tam mají narozdíl od ostatních rumů vlastní normy pro výrobu agricole rumu. Byla mu udělena francouzská ochranná známka původu „Appelacion d’Origine Controleé Martinigue“. Ta udává, že rum je vyroben pouze destilací čerstvé šťávy z cukrové třtiny a má přísná pravidla výroby (obsah alkoholu čistého destilátu, doba fermentace, atd.). Je zde například limit, kolik šťávy z cukrové třtiny může být pěstováno na jednom hektaru a že rum musí být destilován na 65-75% alkoholu. Pochopitelně se pak ředí na 40 % nebo méně pro lahvování.

Hodně záleží i na konkrétní lokalitě přímo na Martiniku vysvětluje Martin Cate z Smuggler’s Cove:

“With Rhum Agricole, you’re definitely tasting more of the soil. Martinique is not a very large island, only about 8 miles long, but the Rums produced at the top of this island are much different than the Rums produced in the south, due to the island’s distinctive microclimates.”

V Martiniku je jen 7 destilérek a to Clement, Rhum J.M., Neisson, La Favorite, Depaz, Saint James, La Mauny, Dillon, HSE, J. Bally. Můžete také čekat francouzské označování stáří alkoholu (podobně jako u koňáku) – V.O., V.S.O.P, Hors d’Age, XO anebo „Rhum vieux“. Na Martiniku se agricole značí jako blanc (bilý rum), élevé sous bois (v sudu stařený > cask aged) nebo vieux (extra stařený) pokud je stáří alespoň 3 roky.

Desítky skvělých agricole rumů doporučuji nakupovat na Alkohol.cz.

Podcast #5: Agricole rumy a Martin Trávníček    

Podcast #5: Agricole rumy a Martin Trávníček

Vítám vás u pátého rumového podcastu Single podCask. V dnešním podcastu se věnujeme agricole rumům, představím vám kamaráda Martina Trávníčka, a ten vám zase představí agricole rumy. Podcast ukončují opět novinky v rumu. Příjemný poslech! Sledovat nás můžete na YouTube, Spotify, Google Podcastech, PocketCast, iTunes nebo v jakékoliv čtečce podcastů když do vyhledávání zadáte “Single podCask” […]

Číst dále
Recenze Rhum J.M Cognac Cask Finish Série N2    

Recenze Rhum J.M Cognac Cask Finish Série N2

Rhum J.M Cognac Cask Finish Série N2 je limitovaná edice (2. verze), která spojuje tradiční výrobu Martiniku a francouzské know-how. Na konci července roku 2006 se rum uložil do dubových sudů po bourbonu, ve kterých zrál celých 9 let. Následně byl několik měsíců dozráván v dubových sudech po koňaku společnosti Delamain.

Číst dále
Recenze J. Bally XO Heritage Rhum    

Recenze J. Bally XO Heritage Rhum

J. Bally XO Heritage Rhum je směs rumů zrajících minimálně 7 let. Jsou v něm obsaženy i 12 let staré rumy (výběr ze skladů J. Bally – ročníky 1982 a 1997). Rum následně dozrával typickým stárnutím společnosti J. Bally (přesná původní technika je výrobním tajemstvím) v malé dávce (cca 200 litrů) v mírně vypálených dubových sudech.

Číst dále
Rumový adventní kalendář The Rum Cartel 2020    

Rumový adventní kalendář The Rum Cartel 2020

Letos jsem měl poprvé tu čest ochutnat – a rovnou řeknu – skvělý rumový adventní kalendář. Krásný vypalovaná dřevěná krabička, 24 vzorků po 0,04 l bez degustační skleničky, ale všechno hodně zajímavé, když už ne vzácné rumy. A samozřejmě cena byla větší než trojnásobek rumového kalendáře od 1423. Ale jsme rád, že několik z nás […]

Číst dále
Jaký byl rumový adventní kalendář 2020 aneb 24 days of rum od 1423.dk    

Jaký byl rumový adventní kalendář 2020 aneb 24 days of rum od 1423.dk

Už je to tu zas! Nový rumový adventní kalendář se začal prodávat. Skvělý dárek pro rumové nadšence i fajnšmekry. Loni prodával rumový adventní kalendář e-shop Alkohol.cz. Za baťovských 1 999 Kč i s DPH to je skvělý dárek pro každého milovníka rumů. Nyní spustil výprodej dříve a má jich na skladě zatím okolo 3 000. Takže bych neváhal.

Číst dále
Rhum Longueteau GENESIS – collection 2016 Ambre (rumový kalendář The Rum Cartel)    

Rhum Longueteau GENESIS – collection 2016 Ambre (rumový kalendář The Rum Cartel)

Rum, který neumím vyslovit. To je Longueteau. Naštěstí mé setkání s ním není první, ale bylo veskrze pozitivní. Takže si rád zopáknu setkání s tímto lahodným agricole rumem, který je jen 2 roky starý, destilovaný v kolonách na silných 72,6 % a stařený v sudech z francouzského dubu. Bylo yvrobeno 5 000 lahví.

Číst dále
Recenze Labourdonnais Amélia Port Cask    

Recenze Labourdonnais Amélia Port Cask

Podnik Domaine de Labourdonnais byl založený roku 1774, ale původně se zabýval produkcí tropického ovoce a zeleniny. Od roku 1888 je součástí jejich panství také veliká vanilková plantáž. Lihovarnictví Rhumerie des Mascareignes bylo vytvořeno v roce 2006. V roce 2014 bylo přejmenováno na Distillerie de Labourdonnais.

Číst dále
Recenze: Jak dopadl online rumfest RumCask    

Recenze: Jak dopadl online rumfest RumCask

Doba koronavirové pandemie Covid-19 tvrdě zasáhla i na RumFesty. Většina z nich byla zrušena, takže jsem byl rád, když jsem se od Joshuy Singha a Jazza Singha dozvěděl o této akci. Hned jsem si objednal vstupné na tzv, Room 1 a Room 2 a čekal se přijde. Room 1 byl označen jako Spiced, Fruit & […]

Číst dále
Recenze Toucan Vaniliane    

Recenze Toucan Vaniliane

Původ rumu Francouzská Guyana. Tato francouzská země zřízená v srdci Jižní Ameriky je známá všem svým panenským a divokým charakterem a svou řekou Maroni, skutečnou bránou do amazonského deštného pralesa. A proč název Toucan? Protože tento krásný majestátní barevný pták je symbolickým zvířetem této oblasti a žije v okolních lesích. Přirozeně horké, vlhké a velmi […]

Číst dále
Jaký byl rumový adventní kalendář 2019 aneb 24 days of rum od 1423.dk    

Jaký byl rumový adventní kalendář 2019 aneb 24 days of rum od 1423.dk

Už je to tu zas! Nový rumový adventní kalendář se začal prodávat. Skvělý dárek pro rumové nadšence i fajnšmekry. Loni prodával rumový adventní kalendář e-shop Alkohol.cz. Od loňského října do 19. listopadu 2017 jich vyprodal 1 000 kusů. Za baťovských 1 999 Kč i s DPH to je skvělý dárek pro každého milovníka rumů. Nyní spustil výprodej dříve a má jich na skladě zatím okolo 200. Takže bych neváhal.

Číst dále
Rumový degustační adventní kalendář 2021 aneb 24 days of rum od 1423.dk    

Rumový degustační adventní kalendář 2021 aneb 24 days of rum od 1423.dk

Už je to tu zas! Nový rumový adventní kalendář se začal prodávat. Skvělý dárek pro rumové nadšence i fajnšmekry. Je to skvělý dárek pro každého milovníka rumů. Takže bych neváhal.

Číst dále
Clement Select Barrel  – 16. rumového kalendáře 2019    

Clement Select Barrel – 16. rumového kalendáře 2019

Pokud jsou některé rumy typickými známými značkami svého stylu tak pro agricole to bude (krom jiných) zajisté Clement. 40 % rum z Martiniku, který dozrává v sudech z francouzského dubu. Za vznikem značky Clement stojí Homère Clément, který na vrcholu třtinové krize (kvůli řepnému cukru/třtině) odkoupil jednu z nejlepších cukrových plantáží a po vzoru francouzských […]

Číst dále