Jáva

Jáva je ostrov oddělující Indický oceán na jihu a Jávské moře na severu, součást Indonésie. Nachází se zde hlavní město Jakarta. Je to nejzalidněnější ostrov na světě.

Dříve než se v Karibiku začala pěstovat cukrová třtina, dříve než se v Londýně začal destilovat gin, dokonce dříve než bylo poprvé použito slovo “alkohol”, pili lidé arak.

Na konci 15. století se portugalští a nizozemští obchodníci dostali na ostrov Jáva. Zjistili, že čínští plantážníci cukrové třtiny vyvinuli tajný recept, který umožňoval kvašení melasy a následnou destilaci, z níž se vyráběl nápoj, který je dnes známý jako BATAVIA ARRACK – INDONÉSKÝ RUM.

BATAVIA byl název Jakarty, hlavního města Indonésie, které se nachází na ostrově Jáva. Batavia Arrack lze tedy přeložit jako “silný likér z Jakarty”. Batavia Arrack se od ostatních rumů liší tím, že se do něj při kvašení melasy přidává fermentovaná červená rýže, zvaná Qu nebo Chu. Toto melasové víno se pak destiluje v tradičních čínských destilačních přístrojích na 65 % a poté se skladuje v terakotových vázách.

V roce 1641 se poprvé začaly používat “leaguery” (150 galonové sudy) pro skladování a přepravu batavského araku, které nahradily křehké a těžkopádné kameninové vázy. Byly vyrobeny z teakového dřeva, tradičního indonéského dřeva.”