Český rum ComanDante Reserva Exclusiva od Bartidy

El Comandante Reserva Exclusiva je českým rumem v tom smyslu, že je destilován v Karibiku (Panamě) pro českou Bartidu. Rum El Comandante se vyrábí v Hacienda San Isidoro v provincii Herrera centrální části Panamy.   Hacienda San Isidoro funguje již od 30. let minulého století a udržuje si zásobu 50. a víceletých rumů, které využívá pro výrobu limitovaných edicí. Destilérku založil ji Don José Varela Blanco, který pocházel ze Španělska. V současné době se o chod společnosti stará třetí generace jeho potomků.

Výroba El Comandante Reserva Exclusiva podléhá údajně (dle Bartidy pochopitelně :-)) přísným kritériím. Fermentace, pro niž Hacienda San Isidoro využívá vlastní kvasinky, trvá 36–48 hodin. Destilace probíhá v kolonách. Tento rum je směsí rumů, které zrají po dobu minimálně 7 až 18 let v sudech z bílého amerického dubu po bourbonu.

Vůně rumu

První esence je sladší a aromatická – po rozinkách, poté přijde lihovost a štiplavost – až nepříjemná.

Barva a láhev

Barva rumu je karamelová, hodně do tmava, takže asi můžeme čekat nějaké dobarvování karamelem. Láhev nevypadá špatně, ale není ničím vyjmečná. Neurazí, nenadchne.

Chuť rumu

Podle oficiálních zdrojů, byste nejdříve měli cítit tóny dubového dřeva, které po chvíli ustupují mladším tónům karamelu a vanilce s lehkými tóny rozinek. Závěr je kořeněný pepřem a příjemně dlouhý.

Já se s tímto popisem chutí příliš neztotožňuji. Zprvu je lihová, později zazní sladkost. Ale nesouzní. Jako by ty chutě byly vedle sebe. Nepropojené, nedomyšlené. Taky mám chuťový pocit prázdnoty. Jako by za tou chutí nebylo nic. Ten rum musí být opravdu hodně mladý a master blender si s tím moc nepohrál. Typově mi připomíná Republicu od Božkova. Bohužel v tom negativním smyslu. Příliš mě nechutná. Ale lidem, kterým božkovský rum sedí nejspíše bude chutnat. Na RumRatings má solidních 7 z 10.

Přečtěte si také recenzi kolegů z RumTips.


Pavel Ungr

Jmenuji se Pavel Ungr a už 5 let miluji dobré rumy. Nejsem studovaný rumolog, rumy mám prostě rád. Pracuji pro Alkohol.cz. Rumy ochutnávám a zkoumám. Fotím je také na svůj Rumstagram a pak o tom píšu. Mám rád sladší nebo aromatické rumy, kterou mohou být klidně silnější a to hlavně španělského nebo britského typu. Moje oblíbená značka byla dánská A. H. Riise, ale už se trohu se odslazuji směrem k nedoslazovaným rumům. Naopak nemám rád většinu agricole 🙂

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *