Letos jsem prošel 3 rumfesty, takže už mám s čím srovnávat. Slyšel jsem, že Rumfest v Berlíně je jeden z nejlepších v Evropě (V Berlíně jsem se dozvěděl, že ještě lepší je v Paříži a Londýně) a tak jsem natěšeně vyrazil. Hodně lidí se mě na tento Rumfest ptalo, tak snad vám můj článek odpoví na všechny dotazy. Hurá do Berlína!

Organizace před a během akce

Voda! Voda. Voda …

To co jsme vyčítal oběma rumfestům (Praha, Trnava, tady nebyl problém. Každých pár metrů byl k dispozici kanistr s vodou na vyplachování skleniček. I samotné rumové stánky měli dost vody na vypláchnutí a sami to aktivně nabízeli. To bychom se měli v Česku na Slovensku naučit! Skvělé!

Díky za tu vodu!

Ocenil jsem i hezkou látkovou tašku na láhve (oni vědí!), věšák na krk na rumovou skleničku (jasně, málo rukou, hodně lahví) i vzorky zdarma. Bohužel jsme ze vzorků zdarma ochutnali jen 2, protože nás prostě nelákaly.

Lístek s vzorky zdarma

Jinak se ale musím přiznat, že jsem byl z organizace trochu zklamaný. Psal jsem organizátorům 2 e-maily – bez odpovědi, psal jsme jim na Facebook stránku (vedenou v Němčině) bez odpovědi. Jejich Twitter a Instagram zeje roky prázdnotou. Ostuda.

Na druhou stranu, prodej vstupenek probíhal online přes platformu Eventbrite a díky tomu ty základní věci probíhali dobře. Ale i když byl Rumfest veliký, veškerá navigace, program i další doprovodné informace prostě byl velmi nedotažené.

Občerstvení

Ani zde nebylo k jídlo toho příliš, takže tohle bylo stejně nezvládnuté jako na jiných rumfestech. Jeden stánek a nic víc. Naštěstí kousek byla skvělá restaurace s vynikajícím pivem a uzenými žebry.

Co hodnotím kladně, byla příjemná doutníková část.

Věc, za kterou organizátoři nemohou – bylo kurevský vedro. Prostor byl nevětratelný a bez klimatizace. Ze začátku to bylo docela příjemné, ale cca 3 hodiny po začátku to bylo k nepřežití. Ten den bylo v Berlíně 33 °C.

Cena

Základní cena 31,5 Euro (na jeden den), ale my jsme měli VIP vstupenku za 93,5 Euro na oba dny s nějakými bonusy navíc. Když o tom přemýšlím, tak bych ty bonusy oželel a příště vzal vstupenku jen na jeden den a ušetřená eura dal do vzorků. Určitě stačí jeden den.

Rumy, rumy, rumy

Berlínský rumfest se chlubil přes 300 různých lahví, cca 80 značek od cca 40 výrobců. Přesto chyběly oblíbené a známe značky jako třeba Appleton nebo Zacapa. Ve srovnání s rumfesty v Praze a Trnavě zde bylo několik zajímavých novinek (Plantation, Don Papa, SBS aj.), ale i značek, kde jsem trochu kroutil hlavou (Bavarian Nordic Rum například). A protože jsem chtěl mít jistotu, všechny stánky jsem si ( i vám) nafotil.

Osobně mě zaujalo nové SBS od 1423, se zájmem jsem ochutnal novou Don Papu, Don Q, St. James XO a Cuvée a několik dalších rumů a míchaných drinků (celkově cca 15 kousků). Někdy jste dostali rumy zdarma, někdy se platily (od 1 – do 5 Euro). Bylo třeba mít vybrána eura v hotovosti, kartou se dalo platit jen u některých stánků.

German Rum Awards

Tohle považuji za extra přínosné. V pátek odborníci hodnotili ty nejlepší rumy a tak na webu rumfestu najdete seznam nejlépe hodnocených rumů v různých kategorií.

Za mě zajímavé oceněné lahve, které si chci sehnat jsou (výběr z kategorií, které jsou pro mě zajímavé a ty rumy neznám):

 • Rum Nation Reunion 7YO
 • Worthy Park 12 YO 2006-2018 56%
 • El Dorado Port Mourant Ruby Cask 59,6%
 • Don Q Gold
 • Companero Gran Reserva 40%
 • Ron Jaguar Cordillera Cask Strenght 65%
 • Selected Cask Comunity Westerhall 21 YO 56,03%
 • Louis Santo 18 YO Solera DomRep 40%
 • Rum Aresanal Caribbean Island Blend 40%
 • CineCane Popcorn Gold
 • Rhum Metiss Ananas Passion

Samozřejmě jsem vše nafotil a tak se můžete do vítězných vitrín podívat sami.

Prodejna

Skvělá věc byla, že všechny lahve (i některé další), které byly na rumfestu k vidění jste si mohli koupit v místní mobilní prodejně za velmi dobrou cenu, navíc poníženou o rumfestových 10 %. Takže jsem rumovému kolegovi vezl Don Papa Rare Cask 1st Batch za příjemných 83 Euro.

Není se pak čemu divit, že jsme z rumfestu odcházeli nějak takto 🙂

Afterparty v Lebenstern bar

Tenhle bar mě dostal. Své pověsti nejlepšího rumového baru v Berlíně dostál na výtečnou. Skvělá nabídka, milá obsluha, zajímavé prostředí i prostor pro kouření doutníků. Kamarádovi jsem přivezl i 2 lahve Plantation, které se tam daly koupit. Pokud budete v Berlíně, jděte tam!

Vtipné bylo, že se v nejlepším berlínském rumovém baru poté mluvilo hlavně dánsky, anglicky a česky 🙂

Závěr

Jaký byl berlínský rumfest? Dobrý! Máte jet? Jasně! Nic samozřejmě není bez chyb, ale ty drobné jsem rád odpustil a příjemný rumový víkend v Berlíně si rád zopakuji 🙂

Info o rumu

Výrobce Kde pít rum
Typ Kde pít rum
Typ výroby Kde pít rum
Chutě Kde pít rum
Označení Kde pít rum
Barva Kde pít rum
Balení Kde pít rum
Jedinečnost Kde pít rum
Síla Kde pít rum
Staření a stáří Kde pít rum
Publikováno: 5. září 2019 Aktualizováno: 17. října 2019
Autor článku - Pavel Ungr Jmenuji se Pavel Ungr a už více než 5 let miluji dobré rumy. Nejsem studovaný rumolog, rumy mám prostě rád. Rumy ochutnávám a zkoumám. Fotím je také na svůj Rumstagram a pak o tom píšu. Mám rád sladší nebo aromatické rumy, kterou mohou být klidně silnější a to hlavně španělského nebo britského typu.

Jak tento článek hodnotíte?

Pro hlasování klikněte na hvězdu

Průměrné hodnocení 3 / 5. Hlasů: 2

Článek zatím nikdo nehodnotil. Buďte první!

Související články

Vaše názory

3 komentářů

 1. […] z nás, kteří nejsou tolik introvertní:-), jsme se začali potkávat v barech, na degustacích, rumfestech nebo při výměnách lahví nebo společných nákupech ze zahraničí. Jako zakladatel RumRocku […]

 2. […] z nás, kteří nejsou tolik introvertní:-), jsme se začali potkávat v barech, na degustacích, rumfestech nebo při výměnách lahví nebo společných nákupech ze zahraničí. Jako zakladatel RumRocku […]

 3. […] října se začala prodávat nová limitovaná edice rumu Don Papa. Na Rumfestu v Berlíně jsme ji mohli vidět a […]

Napište váš názor