Letos jsem prošel 3 rumfesty, takže už mám s čím srovnávat. Slyšel jsem, že Rumfest v Berlíně je jeden z nejlepších v Evropě (V Berlíně jsem se dozvěděl, že ještě lepší je v Paříži a Londýně) a tak jsem natěšeně vyrazil. Hodně lidí se mě na tento Rumfest ptalo, tak snad vám můj článek odpoví na všechny dotazy. Hurá do Berlína!

Organizace před a během akce

Voda! Voda. Voda …

To co jsme vyčítal oběma rumfestům (Praha, Trnava, tady nebyl problém. Každých pár metrů byl k dispozici kanistr s vodou na vyplachování skleniček. I samotné rumové stánky měli dost vody na vypláchnutí a sami to aktivně nabízeli. To bychom se měli v Česku na Slovensku naučit! Skvělé!

Díky za tu vodu!

Ocenil jsem i hezkou látkovou tašku na láhve (oni vědí!), věšák na krk na rumovou skleničku (jasně, málo rukou, hodně lahví) i vzorky zdarma. Bohužel jsme ze vzorků zdarma ochutnali jen 2, protože nás prostě nelákaly.

Lístek s vzorky zdarma

Jinak se ale musím přiznat, že jsem byl z organizace trochu zklamaný. Psal jsem organizátorům 2 e-maily – bez odpovědi, psal jsme jim na Facebook stránku (vedenou v Němčině) bez odpovědi. Jejich Twitter a Instagram zeje roky prázdnotou. Ostuda.

Na druhou stranu, prodej vstupenek probíhal online přes platformu Eventbrite a díky tomu ty základní věci probíhali dobře. Ale i když byl Rumfest veliký, veškerá navigace, program i další doprovodné informace prostě byl velmi nedotažené.

Občerstvení

Ani zde nebylo k jídlo toho příliš, takže tohle bylo stejně nezvládnuté jako na jiných rumfestech. Jeden stánek a nic víc. Naštěstí kousek byla skvělá restaurace s vynikajícím pivem a uzenými žebry.

Co hodnotím kladně, byla příjemná doutníková část.

Věc, za kterou organizátoři nemohou – bylo kurevský vedro. Prostor byl nevětratelný a bez klimatizace. Ze začátku to bylo docela příjemné, ale cca 3 hodiny po začátku to bylo k nepřežití. Ten den bylo v Berlíně 33 °C.

Cena

Základní cena 31,5 Euro (na jeden den), ale my jsme měli VIP vstupenku za 93,5 Euro na oba dny s nějakými bonusy navíc. Když o tom přemýšlím, tak bych ty bonusy oželel a příště vzal vstupenku jen na jeden den a ušetřená eura dal do vzorků. Určitě stačí jeden den.

Rumy, rumy, rumy

Berlínský rumfest se chlubil přes 300 různých lahví, cca 80 značek od cca 40 výrobců. Přesto chyběly oblíbené a známe značky jako třeba Appleton nebo Zacapa. Ve srovnání s rumfesty v Praze a Trnavě zde bylo několik zajímavých novinek (Plantation, Don Papa, SBS aj.), ale i značek, kde jsem trochu kroutil hlavou (Bavarian Nordic Rum například). A protože jsem chtěl mít jistotu, všechny stánky jsem si ( i vám) nafotil.

Osobně mě zaujalo nové SBS od 1423, se zájmem jsem ochutnal novou Don Papu, Don Q, St. James XO a Cuvée a několik dalších rumů a míchaných drinků (celkově cca 15 kousků). Někdy jste dostali rumy zdarma, někdy se platily (od 1 – do 5 Euro). Bylo třeba mít vybrána eura v hotovosti, kartou se dalo platit jen u některých stánků.

German Rum Awards

Tohle považuji za extra přínosné. V pátek odborníci hodnotili ty nejlepší rumy a tak na webu rumfestu najdete seznam nejlépe hodnocených rumů v různých kategorií.

Za mě zajímavé oceněné lahve, které si chci sehnat jsou (výběr z kategorií, které jsou pro mě zajímavé a ty rumy neznám):

 • Rum Nation Reunion 7YO
 • Worthy Park 12 YO 2006-2018 56%
 • El Dorado Port Mourant Ruby Cask 59,6%
 • Don Q Gold
 • Companero Gran Reserva 40%
 • Ron Jaguar Cordillera Cask Strenght 65%
 • Selected Cask Comunity Westerhall 21 YO 56,03%
 • Louis Santo 18 YO Solera DomRep 40%
 • Rum Aresanal Caribbean Island Blend 40%
 • CineCane Popcorn Gold
 • Rhum Metiss Ananas Passion

Samozřejmě jsem vše nafotil a tak se můžete do vítězných vitrín podívat sami.

Prodejna

Skvělá věc byla, že všechny lahve (i některé další), které byly na rumfestu k vidění jste si mohli koupit v místní mobilní prodejně za velmi dobrou cenu, navíc poníženou o rumfestových 10 %. Takže jsem rumovému kolegovi vezl Don Papa Rare Cask 1st Batch za příjemných 83 Euro.

Není se pak čemu divit, že jsme z rumfestu odcházeli nějak takto 🙂

Afterparty v Lebenstern bar

Tenhle bar mě dostal. Své pověsti nejlepšího rumového baru v Berlíně dostál na výtečnou. Skvělá nabídka, milá obsluha, zajímavé prostředí i prostor pro kouření doutníků. Kamarádovi jsem přivezl i 2 lahve Plantation, které se tam daly koupit. Pokud budete v Berlíně, jděte tam!

Vtipné bylo, že se v nejlepším berlínském rumovém baru poté mluvilo hlavně dánsky, anglicky a česky 🙂

Závěr

Jaký byl berlínský rumfest? Dobrý! Máte jet? Jasně! Nic samozřejmě není bez chyb, ale ty drobné jsem rád odpustil a příjemný rumový víkend v Berlíně si rád zopakuji 🙂

Kategorie

Kde pít rum
Publikováno: 5. září 2019 Aktualizováno: 17. října 2019
Autor článku - Pavel Ungr Jmenuji se Pavel Ungr a už více než 5 let miluji dobré rumy. Nejsem studovaný rumolog, rumy mám prostě rád. Rumy ochutnávám a zkoumám. Fotím je také na svůj Rumstagram a pak o tom píšu. Mám rád sladší nebo aromatické rumy, kterou mohou být klidně silnější a to hlavně španělského nebo britského typu.

Jak tento článek hodnotíte?

Pro hlasování klikněte na hvězdu

Průměrné hodnocení 3 / 5. Hlasů: 2

Článek zatím nikdo nehodnotil. Buďte první!

Související články

Vaše názory

3 komentářů

 1. […] z nás, kteří nejsou tolik introvertní:-), jsme se začali potkávat v barech, na degustacích, rumfestech nebo při výměnách lahví nebo společných nákupech ze zahraničí. Jako zakladatel RumRocku […]

 2. […] z nás, kteří nejsou tolik introvertní:-), jsme se začali potkávat v barech, na degustacích, rumfestech nebo při výměnách lahví nebo společných nákupech ze zahraničí. Jako zakladatel RumRocku […]

 3. […] října se začala prodávat nová limitovaná edice rumu Don Papa. Na Rumfestu v Berlíně jsme ji mohli vidět a […]