Hodnocení

93 %
Lokalita
Chutě Silný
Síla

Původ rumu

Barbados – Foursquare Distillery. Jedná se o jednu z nejmodernějších palíren rumu na světě a zároveň jednu ze 4 palíren na Barbadosu. Rozhodně patří mezi ty nejvýznamnější. O popularitu této značky se podstatně zasloužil Master Distiller Richard Seale. Určitě jedna z největších postav světa rumu. Líbí se mi jeho myšlenka spojení tradic a nejmodernějších metod s ohledem na životní prostředí. Většina jeho rumů se skládá z blendů, které prošly jak Pot Still tak Column Still destilací. Stejně je tomu tak i u Foursquare Premise. Líbí se mi, že se R. Seale nebojí experimentovat a zkouší zrání v různých sudech. Díky tomu vzniká hodně chuťově rozdílných rumů. Samozřejmě žádné rumy z jeho dílny neobsahují sladidla ani jiná aromata. Určitě znáte i spoustu značek, které pochází z této palírny, nebo alespoň jejich část. Jsou to třeba Doorly’s, Sixty Six, nedávno zmiňovaný Duppy Share, Veritas, Real McCoy a spousta dalších.

Foursquare 2007 je blend rumů destilovaných jak Pot Still, tak i Column still metodou. Tento rum zrál celkem 12 let a stejně jako ostatní ECS (Exceptional Cask Selection) dozrával v malých dubových sudech po bourbonu, bez nějakého dalšího staření. Rum byl lahvován v březnu 2019 na Cask Strength 59% ABV.

Vůně

Lehce štiplavá po alkoholu a lze cítit i poměrně sladký nádech. Jako hlavní složku rozeznávám cukrovou třtinu s vanilkou, dále také jemnou kouřovitost s náznakem kokosu. Celkově je vůně moc příjemná, harmonická, ale poměrně silná.

Chuť

Vnímám ji zpočátku nasládle a trochu lihově. Oproti vůni je však chuť již podstatně méně sladká. 59% je určitě znát, rum je vcelku ostrý a hřejivý. Při prvním doušku se v ústech rozezní dřevitá složka rumu a skvěle se doplňuje s aroma sušeného ovoce a medu. Následně jde chuť maličko až do hořka, ale naštěstí ne příliš. Za mě se tím dobře zvýrazní právě zrání v dubovém sudu, kouřová složka a tabák. Závěr je poměrně delší a výrazný. Na patře zůstává dochuť dřeva, vanilky a toastů. Rum obsahuje 59% alkoholu a není nijak uměle doslazovaný.

Láhev

Láhev je designem prakticky téměř totožná, jako u Premise, který jsem sepisoval nedávno. Avšak nějaké rozdíly najít můžeme. Foursquare 2007 má kolem spodní části hrdla láhve pečeť s logem destilerie, které se vyskytuje i na černém přebalu hrdla pod uzávěrem. Dále se liší samozřejmě i popisky na etiketě. I zde vyčtete z etikety prakticky vše důležité kolem výroby a zrání.

Cena

U nás se dá rum pořídit mezi 1500-2000,-Kč.

Foursquare 2007 0,7 l lze pořídít v českých e-shopech za cenu od Kč do (Zdroj: Heureka.cz) Porovnat ceny >>

Závěr

Rumy Foursquare jsou prostě jistota! Varianta s více % alkoholu pro mě byla velikým lákadlem, protože poslední dobou si na těchto rumech vážně ujíždím. Určitě mě rum nezklamal, právě naopak. Musím ovšem říct, že není tak “lehký” na pití, jako třeba Premise. Proto bych s ním úplně nezačínal, pokud rumy Foursquare teprve objevujete (a celkově nedoslazované rumy). Obecně vzato mi Premise vyšel o chlup lépe, nicméně 2007 je výborný rum, který všem doporučuji ochutnat.

Info o rumu

Výrobce Foursquare
Typ Britský typ
Typ výroby Column still, Pot still
Chutě Silný
Lokalita
Publikováno: 17. března 2020 Aktualizováno: 24. června 2020
Chcete podobnou recenzi i pro váš e-shop?
Autor článku - Jiří Naller Jsem fotograf a milovník rumů. Jsem zakladatel rumové skupiny Rum a vše kolem něj. Rád experimentuji a snažím se vnášet do fotografií (nejen rumů) netradiční prvky a originální pojetí.

Jak tento článek hodnotíte?

Pro hlasování klikněte na hvězdu

Průměrné hodnocení 4.9 / 5. Hlasů: 7

Článek zatím nikdo nehodnotil. Buďte první!

Související články