Hodnocení

93 %
Lokalita
Chutě Jemné
Síla

Původ rumu

Barbados – Foursquare Distillery. Jedná se o jednu z nejmodernějších palíren rumu na světě a zároveň jednu ze 4 palíren na Barbadosu. Rozhodně patří mezi ty nejvýznamnější. O popularitu této značky se podstatně zasloužil Master Distiller Richard Seale. Určitě jedna z největších postav světa rumu. Líbí se mi jeho myšlenka spojení tradic a nejmodernějších metod s ohledem na životní prostředí. Většina jeho rumů se skládá z blendů, které prošly jak Pot Still tak Column Still destilací. Stejně je tomu tak i u Foursquare Premise. Líbí se mi, že se R. Seale nebojí experimentovat a zkouší zrání v různých sudech. Díky tomu vzniká hodně chuťově rozdílných rumů. Samozřejmě žádné rumy z jeho dílny neobsahují sladidla ani jiná aromata. Určitě znáte i spoustu značek, které pochází z této palírny, nebo alespoň jejich část. Jsou to třeba Doorly’s, Sixty Six, nedávno zmiňovaný Duppy Share, Veritas, Real McCoy a spousta dalších.

Foursquare Premise je blend rumů (Pot still i Column still), který zrál 3 roky v dubových sudech po bourbonu a následně 7 let v dubových sudech po sherry. Je tedy 10 let starý a celé staření probíhalo v tropickém klimatu. Bylo jej vyrobeno 30 000 lahví (15 tis US a 15 tis EU), tedy dalo by se říct, že jde o limitovanou edici.

Vůně

Je zajímavá. Nejdříve cítím zejména složku po bourbonu. Je hodně dřevitá po dubu, cítím i vanilku, karamel, koření a lehoučce kokos. Po chvilce se projeví zrání v sudu po sherry, které příjemně hraje v nose jemným tónem. Zejména jde tedy o sherry, švestky, trošku tropického ovoce a v závěru se projeví i vyzrálost rumu. Jako když na půdě otevřete starou komodu, v ní najdete krabici a v té staré knihy po prababičce. Otevřete je a jejich vůně se smísí s vůní starého nábytku. A jelikož mám doma spoustu starých vydání knih, vím jak krásně mi to voní.

Chuť

Zpočátku se jeví poměrně suše, dřevitě až pikantně. Následně se však chutě rozvinou a do popředí se nám opět dostane sherry, med, koření a vanilka s ořechy. Ke konci cítím i lehkou stopu tabáku a jakoby másla. Závěr je středně dlouhý a lehce hřejivý. V ústech mi zůstává líbivá kombinace aroma dřeva a sherry s decentním nádechem švestek a ořechů. Po delší chvilce cítím již jen dřevěné tóny a med. Rum obsahuje 46% alkoholu a není nijak uměle doslazovaný.

Láhev

Láhev není nijak složitá, líbí se mi její tvar, dřevěný uzávěr (s nepravým korkem), zepředu velká etiketa s názvem a popiskem rumu. Vyčtete tu prakticky vše důležité. Zezadu již jen malý štítek s pár větami k výrobě a že jde o rum bez přidaných aditiv. Takové značení bych uvítal u všech rumů.

Cena

U nás se dá rum pořídit okolo 1600,-Kč

Foursquare Premise 10y 0,7 l lze pořídít v českých e-shopech za cenu od Kč do (Zdroj: Heureka.cz) Porovnat ceny >>

Závěr

Již nějakou dobu se pohybuji spíše v sušších a silnějších rumech. Našel jsem si tam své oblíbené zástupce a do sladších zabrousím spíše výjimečně. A vděčím tomu především díky rumům z Foursquare Distillery. Doporučuji všem určitě vyzkoušet, prakticky jsem neměl od nich špatný rum. Premise mi hrozně chutná, navíc je za poměrně slušnou cenu a u nás stále dostupný.

Info o rumu

Výrobce Foursquare
Typ Britský typ
Typ výroby Column still, Pot still
Chutě Jemné
Lokalita
Publikováno: 14. března 2020 Aktualizováno: 24. června 2020
Chcete podobnou recenzi i pro váš e-shop?
Autor článku - Jiří Naller Jsem fotograf a milovník rumů. Jsem zakladatel rumové skupiny Rum a vše kolem něj. Rád experimentuji a snažím se vnášet do fotografií (nejen rumů) netradiční prvky a originální pojetí.

Jak tento článek hodnotíte?

Pro hlasování klikněte na hvězdu

Průměrné hodnocení 4.9 / 5. Hlasů: 9

Článek zatím nikdo nehodnotil. Buďte první!

Související články