Hodnocení

93 %
Lokalita
Chutě Esterové, Silný
Síla 59 %

Původ rumu

Jamajka. Další fascinující a unikátní plnění od italských dovozců rumu a plničů Velier. Tento rum byl vyroben v legendární lihovaru Worthy Park a destilován v jejich moderním Forsyths kotlíku s kapacitou 18 000 litrů. Worthy Park dělá především lehké a vysoce esterové rumy. Prostřednictvím 3-měsíčního procesu vývoje kvasinek a dalších 3 týdnů fermentace, která produkuje vysoký obsah esterů a vytváří tak jedinečné „funky“ aroma rumu.

Habitation Velier WP 2007 je 100% Pot-Still destilovaný rum (destilován na Forsyths Double Retort) a stařený v dubových sudech po bourbonu. Destilace proběhla v roce 2007 a lahvování proběhlo na konci roku 2017 na 59% ABV – Cask Strength. Označení WPL v názvu znamená Worthy Park Light. Jedná se totiž o rum s relativně nízkým obsahem esteru (60-119 g). Andělská daň tohoto rumu se vyšplhala až na 64%.

Vůně

Zde cítíte již při prvním přivonění klasickou Jamajku. Je pravda, že není tak příliš esterová, jak jsme zvyklí u jiných jamajských rumů (Hampden, Long Pond,..), ale je to tam. Vůně je štiplavá, sladká a lehce alkoholová. Cítím příjemné dřevo, karamel a tropické ovoce jako ananas, banán a lehce kyselejší citrusy. Dále pak decentně travnatou složku rumu, vanilku a koření (zejména zázvor). V pozadí jsem zaznamenal i závan kokosu, ořechů a lehkou zatuchlost.

Chuť

Hned při prvním doušku poznáte sílu rumu a pravý jamajský funky závan. V ústech vám exploduje spousta chutí a vy se je snažíte všechny rozeznat a zaznamenat. Velmi výrazná je rozhodně ovocná složka rumu. Dominantní jsou zejména banány, ananas a citrusy (ty dělají pocitově lehce kyselejší chuť). Na jazyku je rum štiplavý, po polknutí velmi hřejivý. Mimo ovoce cítím i dřevitou stopu s karamelem, výrazné koření a závan hořké čokolády. Ve velmi dlouhém a výrazném závěru nechybí ani podíl vanilky, kokosu a zázvoru spolu s ovocnou dochutí na patře. Rum obsahuje 59% alkoholu a je bez umělých aditiv.

Láhev

Moc se mi líbí její design. Tvar je oblý, vyšší, placatější. Z čelní strany láhve je veliká etiketa, kde můžeme vidět schéma kotlíkové destilace Worthy Parku. Láhev má dřevěný uzávěr a popisky jsou laděny do odstínu oranžové barvy. Na etiketě můžete najít prakticky vše důležité kolem výroby rumu. Nejsou zde žádné zkreslené informace či vymyšlená čísla, jen reálné informace o rumu. Ta transparentnost se mi vážně líbí.

Cena

U nás se dá rum pořídit do 2 900,-Kč.

Habitation Velier Worthy Part WPL 2007 59% 0,7 l lze pořídít v českých e-shopech za cenu od Kč do (Zdroj: Heureka.cz) Porovnat ceny >>

Závěr

Určitě většina z vás dobře ví, že mám ve veliké oblibě esterové rumy z Jamajky. A i přes to, že se většinou setkávám s jamajskými rumy s vyšším obsahem esterů, tento rum mi neskutečně padl do noty. Je to silný a neředěný jamajský rum, který si mě prostě získal. Je to 10 let starý rum v sudové síle bez jakýchkoli pohádek kolem. Prostě takový rum, jak by se měl dělat. Kdo má rád jamajské rumy a zároveň Velier plnění, určitě by neměl o tento kousek přijít.

Info o rumu

Výrobce Velier, Worthy Park Estate
Typ Britský typ
Typ výroby Pot still
Chutě Esterové, Silný
Balení Krabice
Síla 59 %
Staření a stáří 10y, Sudy po bourbonu
Lokalita
Publikováno: 3. ledna 2021 Aktualizováno: 3. ledna 2021
Chcete podobnou recenzi i pro váš e-shop?
Autor článku - Jiří Naller Jsem fotograf a milovník rumů. Jsem zakladatel rumové skupiny Rum a vše kolem něj. Rád experimentuji a snažím se vnášet do fotografií (nejen rumů) netradiční prvky a originální pojetí.

Jak tento článek hodnotíte?

Pro hlasování klikněte na hvězdu

Průměrné hodnocení 5 / 5. Hlasů: 5

Článek zatím nikdo nehodnotil. Buďte první!

Související články