Hodnocení

89 %
Lokalita
Chutě Esterové
Síla 47 %

Původ rumu

Jamajka. Základy destilerie Hampden byly položeny roku 1753. Rumy jsou vyráběny ve stejné oblasti, kde se nalézá další známá jamajská destilerie Long Pond, tedy na území zvaném Trelawny. Oblast, kde se nachází, je ohraničena horami “Cockpit country” a tropickým pralesem, který skýtá spoustu endemických druhů rostlin a živočichů. Roku 2009 se stala majitelem Hampden Estate rodina Husseyů a snaží se dát tuto palírnu do pořádku.

Historie Hampden Estate

Panství Hampden je jednou z nejstarších cukrovarnických usedlostí na Jamajce. Hampden byl zřejmě formován v roce 1743 a fungoval jako velká cukrovarnická plantáž ve vlastnictví Archibalda Stirlinga.

V roce 1779 postavil Stirling Great House, jehož přízemí sloužilo jako sklad rumu. V roce 2003 převzala panství společnost Jamaica Sugar Company a pokračovala ve výrobě vysoce esterových rumů pro export do Evropy.

V roce 2009 rodina Hussey koupila panství v dražbě od jamajské vlády. Noví majitelé se snažili dát tuto palírnu do pořádku a dále pokračovali v tradiční výrobě vysoce esterových rumů. Teprve oni zde zavedli praxi staření odlišných stylů svého rumu. V roce 2018, po 265 letech od zahájení provozu, začala destilerie své stařené rumy konečně prodávat.

Destilerie Hampden patří rozhodně k těm nejlepším na světě. Je to i díky tomu, že splňují 5 tzv. pilířů kvality:

  • Pramenitá voda – Použití výhradně tekoucí vody z přírodního zdroje.
  • Přírodní fermentace – Extrémně prodloužené kvašení přírodními kvasinkami. Produkce se řídí technikou z 18. století a díky tomu vytváří velmi vysokou úroveň esterů, které nezaměnitelně ovlivňují chuť i vůni. Zajímavostí je, že se při této fermentaci používá i tzv. skimming (vzniklá pěna při fermentaci) a dunder (výpalek ze dna). Neustále se tedy používají “zbytky” ze staré destilace. Dunder se uchovává v jámách přikrytých senem pod širým nebem.
  • Pouze Pot Still destilace – 100% řemeslná destilace v měděných kotlících. Destilační proces trvá přibližně 7 hodin a rum z něj vychází při přibližně 82°ABV. V této destilerii mají momentálně 4 Pot Still kotle. Nejstarší z nich (John Dore) byl instalován v roce 1960 a pojme až 2000 galonů (7,560 litrů).
  • Tropické stárnutí – Rum zraje déle než 7 let v tropickém klimatu (to odpovídá stárnutí v Evropě po dobu cca 25 let).
  • Nulový přídavek cukru a barviv – Rumy se vyrábějí, stárnou a plní do lahví bez jakýchkoli umělých přísad. Nenajdete v nich tedy žádný přidaný cukr, taniny, karamel nebo glycerin.

Proces výroby

Na rozdíl od většiny palíren se během fermentace v Hampdenu používají divoké kvasinky, které žijí a množí se ve fermentačních komorách. V jejich kotelně najdete desítky kónických dřevěných a velmi starých kádí, v nichž probíhá fermentace 8 – 12 dnů. Během kvašení je přidáván také stoprocentní třtinový ocet vlastní výroby.

Dunder, melasa, 100% šťáva a voda se míchají v kádích, dokud nevznikne velká vrstva pěny „dead wash“. Vše se pak přímo stáčí do tzv. Watů (celkem jich mají 86 ks). Ty jsou vyrobeny z cedrového dřeva, mají objem 8 – 10 tisíc litrů.

Směs se poté přelije do jednoho ze čtyř měděných kotlíkových destilačních přístrojů a destiluje se tradičními metodami. Destilace trvá kolem sedmi hodin a výsledný rum obsahuje zhruba 82 % alkoholu. Některé z jejich nejvíce esterových rumů se dokonce používají v potravinářském a parfémovém průmyslu.

Nejstarší Pot Still je John Dore, který byl instalován v roce 1960 a může obsahovat až 7 560 litrů. Vendome pochází z roku 1994 a může obsahovat 18 900 litrů. Forsyth vstoupil do provozu v roce 2010 s kapacitou 18 900 litrů. V roce 2016 se připojil také čtvrtý hrnec, který byl postavený jihoafrickou firmou TNT, má také kapacitu 18 900 litrů.

Hampden LROK The Younger je dalším rumem z široké esterové nabídky skvělé jamajské palírny Hampden Estate. Tento rum zrál v sudech po bourbonu celkem 5 roky. Má vcelku vysokou koncentraci esterů 314,8 g/hl. Přestože zraje pouze 5 let v tropickém klimatu Jamajky, nabízí širokou aromatickou paletu při zachování typické svěžesti mladých jamajských funky rumů. Rum byl lahvovaný v roce 2021.

Určitě si při pohledu na název tohoto rumu někdo řekne, co znamená to LROK?
„LROK“ – Light Rum Owen Kelly je zkratka, která označuje vyvážený rum, co se nealkoholických částic týče. Obsahuje střední koncentraci esterů mezi 200 a 400 g/hl. Jde tedy o takový lehčí avšak příjemně funky esterový rum s výraznými tóny exotického ovoce.

Vůně

Již na první přivonění jde vcelku lehce poznat, že máme co dočinění s rumem z Hampden Estate. Vůně působí v nose silně, intenzivně, sladce a jen lehce štiplavě. Samozřejmostí je i výraznější esterová stopa. Dominantní je rozhodně cukrová třtina a velmi výrazné tropické ovoce. Zejména čerstvý ananas skutečně prostoupí celým vaším nosem. Spolu s ním jsem zaznamenal stopu pomerančové kůry, voňavého sladkého manga a jen velmi malý závan lehké vyzrálosti, dřevitosti a také techničnosti. V nose jemně působí mimo velkou svěžest i jemná pikantnost.

Chuť

I v chuti je znát výraznější, silnější, lehce hřejivý profil s esterovým aroma. Pocitově je za mě chuť o něco méně sladká než vůně. Ale opět zde hraje dominantní roli tropické ovoce. Je to takový příjemný tropický koktejl vyrobený z čerstvé šťávy z ananasu, manga a pomerančů. K tomu přidáme cukrovou třtinu a lehoučce dřevitou stopu, trošku koření a máme výsledek. Estery jsou tak akorát, není to žádný zabiják, ale příjemně o sobě dávají vědět. Závěr je středně intenzivní, ale nijak oslnivě dlouhý. Na patře zůstává sladší ovocitá dochuť.

Láhev

Jde o typický Hampden tvar láhve, jak jej známe u předchozích vydání. Láhev je poměrně vyšší, kulatá, vyrobena z tmavšího skla. Z čelní strany vidíme větší etiketu, která je laděna do takové žluto oranžové barvy s černými a červenými popisky. Najdete zde prakticky všechny důležité informace k tomuto rumu. Uzávěr je klasicky dřevěný s umělým korkem. Láhev je dodávána v dárkové krabičce ve stejném designu i barvě, jakou má láhev.

Cena

Rum byl dostupný opravdu jen chvíli a to za cenu do 1 500,- Kč. Dnes už jej u nás koupíte pouze na aukcích nebo za skutečně přemrštěnou cenu u běžných prodejců. Za lepší cenu se dá koupit v zahraničí, kde cena začíná 44 Euro.

Závěr

Jde o další povedený esterový Hampden. Cenu do 1 500,- Kč si za mě trošku vcelku obhájí, i když klasický Hampden 8YO je za mě určitě lepší za stejnou cenu. Případně se dá připlatit za overproof. Ale chutná mi, je fajn, láhev doma rozhodně mít chci. Ovšem ty ceny, za které se aktuálně prodává, jsou nesmysl a na pití to nemá vůbec význam takto draho kupovat. Pokud s lehce vyššími estery teprve koketujete a nemusíte příliš silné rumy, tento by mohl být ideální pro vás.

Info o rumu

Výrobce Hampden Estate
Typ Britský typ
Typ výroby Pot still
Chutě Esterové
Síla 47 %
Staření a stáří 5y, Sudy po bourbonu
Lokalita
Publikováno: 26. května 2022 Aktualizováno: 26. května 2022
Chcete podobnou recenzi i pro váš e-shop?
Autor článku - Jiří Naller Jsem fotograf a milovník rumů. Jsem zakladatel rumové skupiny Rum a vše kolem něj. Rád experimentuji a snažím se vnášet do fotografií (nejen rumů) netradiční prvky a originální pojetí.

Jak tento článek hodnotíte?

Pro hlasování klikněte na hvězdu

Průměrné hodnocení 5 / 5. Hlasů: 1

Článek zatím nikdo nehodnotil. Buďte první!

Související články