Hampden Estate

Společnost Hampden Estate, která je po celém světě proslulá svými plnými, intenzivně aromatickými kotlíkovými rumy, je dodnes typickým představitelem těžkých kotlíkových rumů.

Nejstarší vyměření společnosti Hampden provedl v roce 1684 zeměměřič pan Thomas Goddard. V roce 1743 byl Hampden formálně zaregistrován jako velká cukrová plantáž, kterou kolem roku 1753 vlastnil pan Archibald Stirling ze Skotska.

V roce 1779 postavil pan Sterling dům Hampden Great House, jehož přízemí sloužilo až do počátku 20. století jako sklad rumu.

Po roce 1827 se panství dostalo do vlastnictví D. O. Kellyho-Lawsona, který se v roce 1875 stal kustodem v St. James a smírčím soudcem v Trelawny.
Jeho dcera Ena Kelly-Lawson se provdala za pana Farquharsona, který po její smrti zdědil Hampden. Panství, které se rozkládá v proslulém “Údolí španělské královny”, má rozlohu přibližně 3500 akrů.

Během 1. světové války postavila společnost Hampden ve Falmouthu přístaviště Hampden Wharf pro přepravu cukru a rumu, které je dnes hlavním přístavem pro některé z největších výletních lodí na světě, jako jsou RCL “Harmony, Symphony a Oasis of The Seas” Kromě toho přístaviště v současnosti slouží jako hlavní turistické centrum. Panství darovalo pozemky pro školy, bydlení a pro mnoho dalších využití sociální infrastruktury.

Farquarsonovi provozovali panství s výrobou cukru a rumu až do roku 2003, kdy přešlo do vlastnictví jamajské společnosti Jamaica Sugar Company of Jamaica. Panství je proslulé tím, že disponuje nejlepšími třtinovými pozemky na Jamajce, které produkují nejvyšší Ton cukru z Ton vymleté třtiny. V této době se její rumy vyvážely výhradně do Evropy, Anglie a Skotska.

V roce 2009 získala společnost Everglades Farms Ltd. vlastněná rodinou Husseyových panství prostřednictvím veřejné nabídky v rámci odprodejního řízení majetku společnosti Jamaica Sugar Company, kterou vlastnila jamajská vláda. Od akvizice společnost Everglades Farms do panství značně investovala, zajistila pracovní místa v celém Trelawny a poskytla značnou finanční a jinou infrastrukturní podporu více než 17 obcím a školám. To přineslo obyvatelům regionu a ekonomice Trelawny novou naději. Rodina Husseyových usiluje o zachování velkých tradic Hampdenu a o zachování starých rodinných obchodních hodnot, což je nezbytný předpoklad vzhledem k tomu, že řada současných zákazníků Hampdenu může své objednávky sledovat po několik generací.

V roce 2018 byly na trh uvedeny první oficiální lahve, které vytvořily světovou premiéru a otevřely novou éru ve vesmíru vysoce kvalitních, výjimečných rumů.

Srovnání Hampden Great House 2020 vs 2021    

Srovnání Hampden Great House 2020 vs 2021

Hampden Great House je dalším rumem z široké esterové nabídky skvělé jamajské palírny Hampden Estate. Původně se jednalo o speciální stáčení rumu, který se pil pouze na panství. V roce 2019 Hampden vydal omezený počet těchto láhví. Jednalo se o experimentální směs dvou Hampdenových „značek“, která měla být dostupná pouze v palírně a na různých rumových festivalech.

Číst dále
Recenze Hampden Estate LROK The Younger    

Recenze Hampden Estate LROK The Younger

Hampden LROK The Younger je dalším rumem z široké esterové nabídky skvělé jamajské palírny Hampden Estate. Tento rum zrál v sudech po bourbonu celkem 5 roky. Má vcelku vysokou koncentraci esterů 314,8 g/hl. Přestože zraje pouze 5 let v tropickém klimatu Jamajky, nabízí širokou aromatickou paletu při zachování typické svěžesti mladých jamajských funky rumů. Rum byl lahvovaný v roce 2021.

Číst dále
Recenze Hampden Estate Rum Fire Overproof    

Recenze Hampden Estate Rum Fire Overproof

Rum Fire je jamajský bílý overproof rum vyrobený v destilačních destilátech v Trelawny Hampden Estate, jedné z nejstarších lihovarů na Jamajce. Rum stále prochází kvašením v cedrových kádích, což je v dnešní době poměrně vzácné. Destilace probíhá 100% Pot Still metodou, s hladinou obsažených esterů 300-500 gramů spadá do kategorie LROK. Rum Fire má na svém kontě i řadu úspěchů, jako třeba zlatou medaili z Miami Rum Renaissance Festival v roce 2013 v kategorii overproof rum. Zpočátku byl tento rum vydáván pouze na Jamajce, ale pak se rozběhl i po Americe a nakonec dorazil i k nám do ČR 🙂

Číst dále
Hampden Estate Lizard Cuckoo Single Cask číslo 291    

Hampden Estate Lizard Cuckoo Single Cask číslo 291

Vždy o Vánocích si nechám chvíli na výjimečné láhve z Hampden Estate, loni to byl Great House a letos jsme si udělal čas na limitovanou edici pouze pro Česko vybíranou českým e-shopem Warehouse #1. Ano, jedná se o “Kukačku”, tedy Lizard Cuckoo z limitované série lahví Trelawny Endemic Birds series.

Číst dále
Rumový experiment: Finišování vlastního rumu    

Rumový experiment: Finišování vlastního rumu

Poté co poznáváte rumy, povídáte se s lidmi, co rumy vyrábějí, jezdíte na Rumfesty a do destilérií – zbývá už jen poslední krok. Zkusit něco vlastního. Vyrábět v česku rum je složité. Ale staření a finišování by mělo jít. Zvolil jsme tedy cestu vlastního finišování. A celý proces jsem se rozhodl dokumentovat zde:

Číst dále
The Hampden Great House 59 %, nová vlajková loď jamajské destilérie Hampden Estate    

The Hampden Great House 59 %, nová vlajková loď jamajské destilérie Hampden Estate

Dnes bych vám rád představil novou vlajkovou loď známé jamajské destilérie Hampden Estate s šlechtickým názvem Great House. Po prvních dvou oficiálních rumech Hampden Estate přichází tedy nová láhev. Tento rum zahýbal rumovou scénou v roce 2019, sbírá skvělé hodnocení a každý fanoušek rumu, zejména jamajského, tuto láhev musí mít. Nejsem výjimkou, takže tento vánoční […]

Číst dále