Hodnocení

95 %
Lokalita
Chutě Aromatické, Esterové, Silný
Síla 60 %

Původ rumu

Jamajka. Základy destilerie Hampden byly položeny roku 1753. Rumy jsou vyráběny ve stejné oblasti, kde se nalézá další známá jamajská destilerie Long Pond, tedy na území zvaném Trelawny. Oblast, kde se nachází, je ohraničena horami “Cockpit country” a tropickým pralesem, který skýtá spoustu endemických druhů rostlin a živočichů. Roku 2009 se stala majitelem Hampden Estate rodina Husseyů a snaží se dát tuto palírnu do pořádku. Destilerie Hampden patří rozhodně k těm nejlepším na světě. Je to i díky tomu, že splňují 5 tzv. pilířů kvality:

  • Pramenitá voda – Použití výhradně tekoucí vody z přírodního zdroje.
  • Přírodní fermentace – Extrémně prodloužené kvašení přírodními kvasinkami. Produkce se řídí technikou z 18. století a díky tomu vytváří velmi vysokou úroveň esterů, které nezaměnitelně ovlivňují chuť i vůni. Zajímavostí je, že se při této fermentaci používá i tzv. skimming (vzniklá pěna při fermentaci) a dunder (výpalek ze dna). Neustále se tedy používají “zbytky” ze staré destilace. Dunder se uchovává v jámách přikrytých senem pod širým nebem.
  • Pouze Pot Still destilace – 100% řemeslná destilace v měděných kotlících. Destilační proces trvá přibližně 7 hodin a rum z něj vychází při přibližně 82°ABV. V této destilerii mají momentálně 4 Pot Still kotle. Nejstarší z nich (John Dore) byl instalován v roce 1960 a pojme až 2000 galonů (7,560 litrů).
  • Tropické stárnutí – Rum zraje déle než 7 let v tropickém klimatu (to odpovídá stárnutí v Evropě po dobu cca 25 let).
  • Nulový přídavek cukru a barviv – Rumy se vyrábějí, stárnou a plní do lahví bez jakýchkoli umělých přísad. Nenajdete v nich tedy žádný přidaný cukr, taniny, karamel nebo glycerin.

Do některých sudů se přidává i místní tropické ovoce, které se nechá zkvasit a následně se přimíchá do rumů. Tak tomu bylo i před více než 260 lety. Dokonce i některé sudy pochází částečně z oněch dob. Tedy zakládají si na tradiční výrobě.

Vůně

Po nalití do skleničky se esterové aroma krásně rozvine po celé místnosti. První přivonění se zdá maličko ostřejší a štiplavější v nose. Aroma je sladké po tropickém ovoci (banán, ananas) a karamelu. Dominantní je tedy typická esterová jamajská vůně a decentně i podíl mladého dřeva a kokosu. Baví mě i květinové aroma s travou, které cítím jako takový podkres všech vůní.

Chuť

Lehce štiplavá na jazyku a hřejivá po polknutí. Dřevo cítím ještě o něco více než ve vůni, doplňuje jej opět typické esterové aroma. Mimo tropické ovoce jsem rozeznal i lehký náznak švestek a jablek. Je to takový mix ovocných chutí. Líbí se mi kombinace ovoce a těžší chuti trávy a půdy. V pozadí jsem rozeznal i smetanovou vanilku a lehkou kořenitou příchuť. Závěr je poměrně dlouhý, výrazný a maličko nahořklý. Musím ale říct, že člověku ani nepřijde, že by měl rum 60% alkoholu.

Láhev

Zde nečekejte žádné elegantní tvary hýřící barvami s pozlacenými či křišťálovými uzávěry. Tento rum to zkrátka nepotřebuje a skvěle na mě působí jednoduchost. Etiketa hýří odstíny oranžové barvy s červenými popisky, na rozdíl od jeho bratříčka v odstínech zelené. Na čelním štítku najdete prakticky vše důležité, co se rumu a jeho výroby týče. Navíc má hezký přírodní dřevěný uzávěr a kouřovou tmavou láhev, která mi k poctivé Jamajce prostě sedí. Láhev je dodávaná v krabici, na které je znázorněn přesný obrázek láhve.

Cena

U nás se dá pořídit do 2000,- Kč.

Závěr

Co říct, prostě Hampden Estate. Já ty rumy zbožňuji a kdo má rád jamajské esterové rumy, věřím je zbožňuje také. Výborně vyladěné rumy, které se ani přes vyšší % alkoholu nezdají nějak závratně moc silné. Příjemné ovocité aroma ve vůni i chuti, zkrátka poctivý funky rum. Určitě stojí za vyzkoušení. Tato silnější Overproof verze mi chutná o maličko více než jeho bratříček se 46% alkoholu, ale oba jsou skvělé.

Info o rumu

Výrobce Hampden Estate
Typ Britský typ
Typ výroby Pot still
Chutě Aromatické, Esterové, Silný
Balení Krabice
Síla 60 %
Lokalita
Publikováno: 11. července 2020 Aktualizováno: 14. července 2020
Chcete podobnou recenzi i pro váš e-shop?
Autor článku - Jiří Naller Jsem fotograf a milovník rumů. Jsem zakladatel rumové skupiny Rum a vše kolem něj. Rád experimentuji a snažím se vnášet do fotografií (nejen rumů) netradiční prvky a originální pojetí.

Jak tento článek hodnotíte?

Pro hlasování klikněte na hvězdu

Průměrné hodnocení 5 / 5. Hlasů: 5

Článek zatím nikdo nehodnotil. Buďte první!

Související články