Hodnocení

89 %
Lokalita
Chutě Aromatické, Technické
Síla 43 %

Původ rumu

Still Bay, známé také jako Zátoka Šípkové Růženky, je město podél jižního pobřeží Jižní Afriky, asi čtyři hodiny jízdy autem od Kapského města. Je zde poměrně mírné klima a vcelku stejné množství srážek ve všech čtyřech ročních obdobích. Průměrná teplota se pohybuje mezi 20° a 28° Celsia v létě a mezi 12° a 20° Celsia v zimě. 

Společnost Inverroche Distillery byla založena ve Still Bay v západním Kapsku jižní Afriky v roce 2011 Lornou Scottovou. Název společnosti Inverroche je složený ze dvou slov, která vzdávají hold rodině Scottových a odkazují na jejich keltské i gaelské kořeny. Skotské slovo „Inver“ znamenající „soutok vod“ a francouzské slovo „Roche“ znamenající „kámen“ jsou právě ty prvky, které se v Still Bay spojily, aby vytvořily skvělou rodinnou destilerii. Této rodinné firmě stačilo pouhých 6 let, aby se rozrostla z malého domácího podniku na prosperující a průkopnickou řemeslnou palírnu. Lidé z Inveroche Distillery se stali naprostými průkopníky v kategorii prvního lokálně vyráběného ginu v Jižní Africe. K výrobě svých produktů využívají tamní suroviny, zejména pak místní rostliny Fynbos Botanicals, které se vyskytují pouze ve Western Cape. Dnes se firma zabývá výrovou ginů, rumů a likérů, které se vyváží do 15 zemí světa.

Inverroche Limestone 10 Year Rum má naprosto charakteristickou chuť a to díky vodám Still Bay bohatým na vápno. Tato speciální voda se smíchá s melasou a vznikne tak naprostý unikát – rum s mineralitou a vápenným charakterem. Po pomalé fermentaci v otevřených dřevěných kádích je rum dvakrát destilován v malých dávkách v destilačním kotli na dřevo o objemu 1000 litrů. Rum následně zraje v silně zuhelnatělých dubových sudech. Pak se tato vyzrálá směs rozdělí na dvě části. První jde do sudu po Mouscatel nebo Sherry, druhá jde do sudů po Whisky. Následně se obě složky opět smíchají a vznikne tak výsledný blend o stáří 10 let.

Barva

Je opravdu velmi tmavá. Určitě je to zapříčiněno vypálenými sudy a následným zráním v sudech po sherry. Barva je až taková mahagonová, s bronzovým odleskem a nádechem do portského vína. Kapičky stékají středně rychle a nepravidelně dolů po stěně sklenice.

Vůně

Již při prvním přivonění je člověku jasné, že tohle bude něco jiného. V nose vám jasně dominuje technická složka rumu a notná dávka minerality. Je to takový zajímavý mix spálených elektrických kabelů, dehtu, minerality a baterií. Ovšem znatelně jde také rozpoznat spálený karamel, starší dřevo a sherry závan. Vůně je velmi svěží a při tom technická. Cítím i lehký nádech máty, višní a decentní hořkost v pozadí.

Chuť

Při prvním ochutnání musím říct, že chuť již není tolik divoká, jako vůně. Mineralita a techničnost je stále výrazná, ale již o něco méně. I zde cítím spáleninu kabelů, zatuchlost, dehet, ale trošku v menší míře. Více se v chuti projevu zrání po sherry, které je poměrně dobře rozeznatelné. Chuť působí docela sladce, po karamelu a vanilce. V pozadí je také kouř a výrazná svěží máta s ovocem. Závěr je středně dlouhý, technický, nasládlý a přechází až decentně do hořka.

Láhev

Design této láhve představuje skvělé využití loga značky Inverroche. Toto logo představuje čtyři hlavní jedinečné prvky typické pro oblast, ze které značka pochází. Je to voda, fynbos (místní vegetace), vápenec a africké kovy. Láhev z černého skla je uzavřena jedinečným, ručně vyrobeným uzávěrem z vápence nalezeného na jižním pobřeží Jižní Afriky. Logo a popisky jsou laděny do krásné, reflexní tyrkysové barvy. Tato láhev je opravdový designový klenot.

Cena

Rum se u nás bohužel běžně nevyskytuje. Jsou sice obchody, které jsou schopny tuto láhev poslat do ČR, ovšem cena dopravy je několikanásobně vyšší, než rum samotný. Ten se běžně prodává v přepočtu kolem 800,-kč.

Závěr

Tohle je rum, který prostě chcete ochutnat. Je to zase něco zcela jiného, z nečekané destinace, od neznámé “rumové” značky a tak je k tomu nutné přistupovat. Věřím tomu, že Limestone rum nebude chutnat každému. Ale určitě je dobré alespoň vyzkoušet něco nového. Já tento rum ochutnal nějaký ten rok zpět u kamaráda Martina Trávníčka a věděl jsem, že budu chtít láhev domů. Není to rum na celovečerní popíjení, ale opravdu jen když je jednou za čas chuť. Ale mě jeho netradiční chuť prostě děsně baví.

Info o rumu

Výrobce Inverroche Distillery
Typ výroby Pot still
Chutě Aromatické, Technické
Jedinečnost Blend
Síla 43 %
Staření a stáří 10y, Sudy po sherry, Sudy po whisky, Vypálené sudy
Lokalita
Publikováno: 7. února 2023 Aktualizováno: 7. února 2023
Chcete podobnou recenzi i pro váš e-shop?
Autor článku - Jiří Naller Jsem fotograf a milovník rumů. Jsem zakladatel rumové skupiny Rum a vše kolem něj. Rád experimentuji a snažím se vnášet do fotografií (nejen rumů) netradiční prvky a originální pojetí.

Jak tento článek hodnotíte?

Pro hlasování klikněte na hvězdu

Průměrné hodnocení 5 / 5. Hlasů: 3

Článek zatím nikdo nehodnotil. Buďte první!

Související články