Původ rumu

Navy Island XO Reserve je blend místních rumů z Jamajky. Vznikl tradiční metodou destilace v kotlíku, kde všechny rumy zrají ve starých sudech po bourbonu. Navy Island je malý tropický ostrov poblíž Port Antonio na Jamajce. Jeho název vznikl v 18. století, kdy byl ostrov využíván Britským královským námořnictvem. Ostrov byl ve 20. století vládou uzavřen a dodnes tak zůstává jedním z nejkrásnějších ostrovů v Karibiku. A právě po něm dostal tento rum svůj název.

Vůně

Jde dobře cítit karamelové aroma. Dále mi utkvěla v nose specifická kořeněná vůně s kouřem. Voní mírně sladce, trošku po nějakém tropickém ovoci.

Chuť

Ta je poměrně ostřejší a štiplavější. Cítím dřevitější chuť, nečekejte žádnou velikou slaďárnu, ikdyž v pozadí jde cítit aroma tropického ovoce. Závěr není moc dlouhý a výrazný, na patře cítím vanilku. Rum obsahuje 40% alkoholu.

Láhev

Není to žádný velký designový klenot, ale vypadá pěkně. Klasický tvar s dřevěným uzávěrem. Etiketa v zelené barvě s obrysem ostrova, loděmi a odkazem na bohatou faunu a flóru (která se na ostrově vyskytuje) v podobě palem, lián a kolibříka. Zezadu klasické schéma Pot Stills destilace.

Cena

Cena rumu se pohybuje lehce pod 1000,-kč, tedy stojí rozhodně za vyzkoušení.

Závěr

Tento rum je vytvořen v Jamajce tradičním způsobem a destilován metodou Pot Stills. Milovníci sladkých rumů a elixírů si tentokrát nepřijdou úplně na své, nicméně rum je povedený a chuťově příjemně hraje. Jde cítit lehká kořenitost a štiplavost, ovšem dobře to ladí s lehkým aroma vanilky a chutí ovoce. Pokud máte v oblibě tradiční rumy z Jamajky, tento vás nezklame.

Info o rumu

Výrobce Navy Island Rum Company
Typ výroby Pot still
Chutě Kořeněné, Silný
Označení XO
Barva Tmavý rum
Lokalita ,
Publikováno: 18. října 2019 Aktualizováno: 19. listopadu 2019
Chcete podobnou recenzi i pro váš e-shop?
Autor článku - Jiří Naller Jsem fotograf a milovník rumů. Jsem zakladatel rumové skupiny Rum a vše kolem něj. Rád experimentuji a snažím se vnášet do fotografií (nejen rumů) netradiční prvky a originální pojetí.

Jak tento článek hodnotíte?

Pro hlasování klikněte na hvězdu

Průměrné hodnocení 0 / 5. Hlasů: 0

Článek zatím nikdo nehodnotil. Buďte první!

Související články