Hodnocení

80 %
Lokalita
Chutě Jemné
Síla 49,5 %

Dnes jsem se pustil do do dalšího zbrusu nového rumu z edice Vintage od Plantation. Láhev vypadá, jak už jsme u Plantation zvyklí, velmi hezky – opět se symbolikou fauny a flóry – tentokrát z Austrálie. Pro rok 2021 je téma designu lahví Ptactvo z ráje (Birds of Paradise) a proto na této 6. krabici i etiketě najdeme Kakadu Bílého – jednoho ze symbolů Austrálie.

Plantation Australia 2007 Vintage edition

O rumu

Jedná se o 14. letý melasový rum se sílou alkoholu 49,3 % v limitované edici. Destilace probíhala v destilérii Beenleigh Artisan Distillery (nejstarší destilérie v Austrálii) Limited v kotlích (pot-still) a fermentace probíhala dlouhých 12 dní. Fermentace probíhala s vzácnými kvasinkami Schizosaccharomyces pombea s dunderem a poté ještě 3 denní fermentace s kvasinkami Saccharomyces cerevisiae.

Tento rum, jak už jsme u Plantation zvyklí si užívá double aging, tedy zraje tropicky 13 let v sklepech Beenleigh Artisan Distillery v Quenslandu v Austrálii v sudech po bourbonu a poté 1 roky kontinuálně Javrezac, ve Francii (400 litrové sudy Ferrand z francouzského dubu). Tohoto rumu vzniklo celkem pouhých 21 sudů.

Rum obsahuje minimum karamelu E150 – mezi 0 % a 0,1 % a 166 g/hl esterů.

Rum ve sklenici

Rum ve sklenici je do zlatova, velmi příjemná barva květinového medu. Tekutina se chová velmi lehce, rychle stéká po sklenici, ale nechává výrazné stopy.

Vůně je velmi jemná, květinově ovocná a překvapivě lehká vůně na pot-still, je zde cítit meruňky, citrusy, vanilka a mírně kokos. Nikde nic nevadí ani neštípe.

Chuť je mnohem výraznější a živější než vůně. Ucítíte hodně kakao, čokoládu a citrusy. Závěr nás zachytí silnější pot-stillová dřevitost s tropickým ovocem a kakaem a je nečekaně dlouhý a silný.

Závěr

Je to zajímavý přechodový rum spíše jak pro fanoušky autentických nedoslazovaných chutí u rumů tak i pro fanoušky sladších tónů. Prodej by měl začít v Česku ke konci srpna a pro Česko je k dispozici 342 lahví. Doporučená cena je okolo 74 euro.

Info o rumu

Výrobce Plantation Rum, Vintage Edition
Typ Britský typ
Typ výroby Column still, Melasa
Chutě Jemné
Označení Limitovaná edice
Barva Zlaté (oro)
Balení Krabice
Síla 49,5 %
Staření a stáří 13y, Double aging, Sudy po bourbonu
Lokalita
Vzorek na recenzi poskytla Aleksandra Lavrova
Publikováno: 7. července 2021 Aktualizováno: 7. července 2021
Chcete podobnou recenzi i pro váš e-shop?
Autor článku - Pavel Ungr Jmenuji se Pavel Ungr a už více než 5 let miluji dobré rumy. Nejsem studovaný rumolog, rumy mám prostě rád. Rumy ochutnávám a zkoumám. Fotím je také na svůj Rumstagram a pak o tom píšu. Mám rád sladší nebo aromatické rumy, kterou mohou být klidně silnější a to hlavně španělského nebo britského typu.

Jak tento článek hodnotíte?

Pro hlasování klikněte na hvězdu

Průměrné hodnocení 4.5 / 5. Hlasů: 17

Článek zatím nikdo nehodnotil. Buďte první!

Související články