Hodnocení

77 %
Lokalita
Chutě Esterové, Suché rumy
Síla 49,5 %

Dnes jsem se pustil do do dalšího nového rumu Plantation. Láhev vypadá, jak už jsme u Plantation zvyklí, velmi hezky opět se symbolikou fauny a flóry s odkazem na ohrožené kolibříky.

Láhev a krabice Plantation rum: Jamaica 2003 Clarendon MMW

O rumu

Jedná se o 49,5 % (422 g/hl esterů) melasový rum v limitované edici 13 000 lahví z 29 sudů (456 lahví pro Česko a 114 pro Slovensko). Destilace probíhala v destilérii Clarendon v tzv. Double Retort Vendom Pot Stillu (kotle) v roce 2003 a fermentace probíhala 2 týdny.

Rum společně vybírali master blender Plantation Alexander Gabriel a Luc Satgé.

Alexander Gabriel a Luc Satgé (vpravo)

Tento rum, jak už jsme u Plantation zvykl,í si uživá double aging, tedy zraje 16 let na Jamajce v Clarendon Distillery v sudech po bourbonu a poté jeden rok v Ars v sudech Maison Ferrand (v Château de Bonbonnet) z francouzského dubu po koňaku ve Francii. V rumu najdeme přesně 0 g cukru na litr a potravinářský karamel E150a na dobarvení ( mezi 0 a 0,1 %).

Rum ve sklenici

Rum ve sklenici je tmavší jantarová, ale přesto ne tak tmavá, než bych u tak starého rumu čekal.

Vůně vás nenechá na pochybách, že pijete jamajku. Vůně nezralých banánů s dřevitými tóny a mandlemi. Estery vás omámí, ale neumrtví, fanoušek esterů je rád, nováček překvapen.

Chuť rumu následuje vůni lehounce nasládlá, ale mnohem více dřevitá, jako byste kousali kousky sudu, což není pro každého. Zakončení je dlouhé, se zachovající dřevitou chutí a kořením, asi pepř?

Doporučuji rum vychutnávat víckrát, po delší době ve sklenici se rozvine a zintenzivní.

Závěr

Je to rum spíše pro pokročilé fanoušky rumů, kterým nevadí ani estery (které jsou ale spíše jemnější) ani dřevitost. Není ale ani tak moc funky, jako je Hampden, ale tak konzervativní jako Appleton.

Info o rumu

Výrobce Plantation Rum
Typ Britský typ
Typ výroby Melasa, Pot still
Chutě Esterové, Suché rumy
Označení Limitovaná edice
Barva Zlaté (oro)
Balení Krabice
Jedinečnost Single barrel
Síla 49,5 %
Staření a stáří 17y
Lokalita
Vzorek poskytla
Aleksandra Lavrova, Plantation
Publikováno: 1. července 2020 Aktualizováno: 2. července 2020
Chcete podobnou recenzi i pro váš e-shop?
Autor článku - Pavel Ungr Jmenuji se Pavel Ungr a už více než 5 let miluji dobré rumy. Nejsem studovaný rumolog, rumy mám prostě rád. Rumy ochutnávám a zkoumám. Fotím je také na svůj Rumstagram a pak o tom píšu. Mám rád sladší nebo aromatické rumy, kterou mohou být klidně silnější a to hlavně španělského nebo britského typu.

Jak tento článek hodnotíte?

Pro hlasování klikněte na hvězdu

Průměrné hodnocení 3.8 / 5. Hlasů: 4

Článek zatím nikdo nehodnotil. Buďte první!

Související články