Havana Tributo je výjimečný rum. Již potřetí Maestros Roneros (mistři rumu) Havana Clubu připravili exkluzivní rum (jmenovitě Asbel Morales, Maestro del Ron Cubano). Pouze 2 500 lahví, blend 20 let starých rumů, které zrály v 80letých sudech po skotské kouřové whisky. Pro Česko bylo k dispozici 60 lahví a já jsem měl to štěstí, že jsem byl pozván  na unikátní večerní akci, která se konala 29. listopadu 2018 v pražské galerii Kvalitář

Prezentace: Tributo 2018

Samotná akce byla velice příjemná. Prostory galerie Kvalitář plné umění dodaly skvělou atmosféru celé akci. Zástupci českého Havana Clubu nám vysvětlili, jak Tributo 2018 vznikalo, ale i o jiných rumech a způsobech výroby. Součástí celé akce byl mobilní bar, kde nám nalévali 2 drinky  (Old Fashion a Canchachara) a další občerstvení samozřejmě nechybělo. Stejně tak nechyběl netradiční hudební doprovod ve složení  DJ a elektrické housle. Již jen třešničkou na dortu byly kubánské doutníky. Nelze jinak, než prezentaci Tributa 2018 považovat za vydařenou.

Rum Tributo 2018

Unikátní rum Tributo 2018 je namíchán z archivních ročníků Havana Club starých minimálně 20 let, které pak ještě zrály v 60 let starých sudech z amerického bílého dubu po skotské kouřové whisky, díky čemuž rum chuťově připomíná nakouřené skotské whisky. Tributo se míchá již potřetí, například ročník 2017 byl zaslíben zelené barvě a dá se ještě koupit. Jako doplňková barva byla po modré a zelené letos zvolena vínově červená. Tributo patří do kolekce Icónica.

Tradice Tributa začala v roce 2016 a každý ročník je zasvěcen určité části procesu výroby rumu. Každá láhev je číslovaná s podpisem Asbela Moralese.

“Zatímco první edice Havana Club Tributo 2016 oslavovala maestros roneros, kteří na výrobu rumu od začátku do konce dohlížejí, loňská edice vzdávala hold aguardiente, jež tvoří základ každého rumu Havana Club. Limitovaná edice Havana Club Tributo 2018 je poctou procesu zrání, který ve výsledné chuti destilátu sehrává významnou roli.“ Jakub Vinš, rumový ambasador společnosti Jan Becher Pernod Ricard

Rum nezraje systémem Solera, ale dozrává bez kontinuálního mísení.  Vyrábí se v distilérce Ronera San José, která je hodinu cesty jihovýchodně od Havany, hlavního města Kuby. Při výrobě využívají pouze melasu z cukrové třtiny z kubánské produkce. Distilérka byla otevřena v lednu 2007 a nahradila staré zařízení ze sedmdesátých let.

Chuť rumu Tributo 2018

Rum není úplně slabý, ale můžete najít nasládlé tóny po sušeném ovoci (broskev, mango a ananas), rozinkách, hořké čokoládě, kokosu, kávě a dubu. Nezapomínejme na chutě vycházející z sudů po skotské kouřové whisky. Barva je tmavě jantarová. Kombinaci chutí nakouřené skotské whisky a dubu společně s tropickým ovocem vzniká výjimečný rum, který ocení jak fanoušci rumu, tak fanoušci skotské whisky.

Sekvence chutí Tributo 2018

Cena Tributo 2018

V Česku se prodával za 9 999 Kč a v zahraničí ho najdete za 345 liber. V Česku je již beznadějně rozebrán, a pokud ho máte, máte štěstí. Tributo se prodává pouze v 21 zemích a je skvělé, že jednou z těchto zemí je i Česká republika. Více o rumu Tributo na webu Havana Club.

Kdo je Pernod Ricard a Havana Club?

V roce 1993 založila kubánská společnost Cuba Ron S.A. společně s francouzskou firmou Pernod Ricard Group společnost Joint venture Havana Club International S.A. s cílem prosadit značku Havana Club ve světě. Havana Club je v pořadí třetí nejdůležitější mezinárodní značka rumu na světě mimo USA a hlavní celosvětový producent super-prémiových a vyšších druhů rumu. Roční produkce firmy Havana Club dosáhla v červnu 2016 čtyř milionů beden a zařadila se tak na 21. místo žebříčku výrobců Impact Top 100 (2016). 
Společnost má sídlo v Havaně a exportuje do více než 120 zemí s výjimkou USA, kde jsou kubánské produkty zakázané kvůli obchodnímu embargu.

Info o rumu

Chutě Aromatické
Barva Tmavý rum
Lokalita
Publikováno: 1. prosince 2018 Aktualizováno: 14. září 2019
Chcete podobnou recenzi i pro váš e-shop?
Autor článku - Pavel Ungr Jmenuji se Pavel Ungr a už více než 5 let miluji dobré rumy. Nejsem studovaný rumolog, rumy mám prostě rád. Rumy ochutnávám a zkoumám. Fotím je také na svůj Rumstagram a pak o tom píšu. Mám rád sladší nebo aromatické rumy, kterou mohou být klidně silnější a to hlavně španělského nebo britského typu.

Jak tento článek hodnotíte?

Pro hlasování klikněte na hvězdu

Průměrné hodnocení 0 / 5. Hlasů: 0

Článek zatím nikdo nehodnotil. Buďte první!

Související články

Vaše názory

4 komentářů

  1. […] vrátil, zjistil jsem, že mi sedí. Samozřejmě není tak výrazná jako lahůdky od A. H. Riise, Tributo 2018 nebo specifické jako rumy z rumového kalendáře, ale je to příjemné pití. Pojďme se na ni […]

  2. Ondřej H. napsal:

    Dobrý den, na začátku textu se píše, že rum zraje v 80ti let starých sudech, později autor textu zmiňuje 60 let staré sudy. Nevím koho má přesvědčit tak vysoké stáří sudu, jelikož zpravidla okolo těch 60ti let myšleno v součtu staření destilátů je sud mrtvej a nemá, už co pozitivního dát.

  3. […] I realized, it suits me really well. It is not as striking at the beauties from A. H. Riiseand Tributo 2018, or as specific as the rums from the rum calendar, but it makes for a pleasant drink. Let’s […]