Malteco

Rumy Malteco

Značka Malteco byla založena v roce 1930 rodinou Botranů v Guatemale. Rumy jsou vyráběné sice v Panamě, ale rumy si z obou zemí berou prý to nejlepší. Značku nyní vlastní italská společnost Savio. Značka Malteco se spojuje s ptákem Quetzalem (též Kvesal Příbový), který měl mít až metr dlouhé peří. Ten byl uctívaným lidmi ještě před návštěvou Kryštofa Kolumba a byl inspirací pro příběh opeřeného hada – boha – Quetzalcoatla, který přišel z moře, aby učil lidstvo.

Bůh Quetzalcoatl, převzato z Mahalo.cz

I proto má Malteco logo odkazující Quetzala, kterému familérně říkají Quizzy. Ten, se pojí s heslem: “Pokud bude uvězněn v kleci, zemře”. Z těchto důvodů byl symbolem svobody a bohatství. Když Marco Savio, majitel značky, cestoval do Střední Ameriky, byl tímto symbolem tak nadchnut, že zvolil Quetzala symbolem značky Ron Malteco.

Logo Malteca

Rumy Malteco mají 4 řady:

  • The Selección
  • The Reserva (tuto řadu jsem ochutnal)
  • The High Proof Rums
  • The Young Rums

Původní receptura na výrobu rumu pochází z Guatemaly, kde se rum dříve vyráběl do roku 2015 . Cukrová třtina použitá pro jeho rum se pěstuje a sklízí v Panamě (z oblasti, kde je destilerie, tedy provincie Herrera), kde probíhá destilace v destilérii Bodegas de America. Fermentace probíhá pomocí speciálních kvasinek, u většiny rumů Malteca 3 dny. Rum Malteco je destilovaný na kolonách ze šťávy z cukrové třtiny. Jsou to dva páry tradičních kolon, které mají kapacitu až 80 000 litru za den v hlavní sezóně. Po destilaci v kolonách jsou rumy sudech po bourbonu stařeny (číslo na lahvích udává minimální věk) v Panamě v nadmořské výšce kolem 2 300 metrů nad mořem do velmi chladných jeskyní. Horský vzduch s menším podílem kyslíku kyslíku dodávají rumům specifickou chuť. Staření probíhá v sudech z amerického bílého dubu po bourbonu Jack Daniels Po dozrání sudy ještě čeká dlouhá cesta do Itálie, do městečka Chatillon, kde se lahvují.

Rumy jsou dobarvovány karamelem a doslazovány přidaným cukrem až do výše 16 – 18 g/l. Žádná jiná aditiva nejsou v rumech povolena. Za blendem stojí sám Marco Savio.

Rumy Malteco do Česka vozí firma Kratochvílovci.