Malteco

Rumy Malteco

Značka Malteco byla založena v roce 1930 rodinou Botranů v Guatemale. Rumy jsou vyráběné sice v Panamě, ale rumy si z obou zemí berou prý to nejlepší. Značku nyní vlastní italská společnost Savio. Značka Malteco se spojuje s ptákem Quetzalem (též Kvesal Příbový), který měl mít až metr dlouhé peří. Ten byl uctívaným lidmi ještě před návštěvou Kryštofa Kolumba a byl inspirací pro příběh opeřeného hada – boha – Quetzalcoatla, který přišel z moře, aby učil lidstvo.

Bůh Quetzalcoatl, převzato z Mahalo.cz

I proto má Malteco logo odkazující Quetzala, kterému familérně říkají Quizzy. Ten, se pojí s heslem: “Pokud bude uvězněn v kleci, zemře”. Z těchto důvodů byl symbolem svobody a bohatství. Když Marco Savio, majitel značky, cestoval do Střední Ameriky, byl tímto symbolem tak nadchnut, že zvolil Quetzala symbolem značky Ron Malteco.

Logo Malteca

Rumy Malteco mají 4 řady:

  • The Selección
  • The Reserva (tuto řadu jsem ochutnal)
  • The High Proof Rums
  • The Young Rums

Původní receptura na výrobu rumu pochází z Guatemaly, kde se rum dříve vyráběl do roku 2015 . Cukrová třtina použitá pro jeho rum se pěstuje a sklízí v Panamě (z oblasti, kde je destilerie, tedy provincie Herrera), kde probíhá destilace v destilérii Bodegas de America. Fermentace probíhá pomocí speciálních kvasinek, u většiny rumů Malteca 3 dny. Rum Malteco je destilovaný na kolonách ze šťávy z cukrové třtiny. Jsou to dva páry tradičních kolon, které mají kapacitu až 80 000 litru za den v hlavní sezóně. Po destilaci v kolonách jsou rumy sudech po bourbonu stařeny (číslo na lahvích udává minimální věk) v Panamě v nadmořské výšce kolem 2 300 metrů nad mořem do velmi chladných jeskyní. Horský vzduch s menším podílem kyslíku kyslíku dodávají rumům specifickou chuť. Staření probíhá v sudech z amerického bílého dubu po bourbonu Jack Daniels Po dozrání sudy ještě čeká dlouhá cesta do Itálie, do městečka Chatillon, kde se lahvují.

Rumy jsou dobarvovány karamelem a doslazovány přidaným cukrem až do výše 16 – 18 g/l. Žádná jiná aditiva nejsou v rumech povolena. Za blendem stojí sám Marco Savio.

Rumy Malteco do Česka vozí firma Kratochvílovci.

Nejčtěnější článek za posledního půl roku

Recenze: Malteco Reserva Aňeja 10y, Maya 15y, Del Fundador 20y, Rara 25y

Přečíst článek
Recenze: Malteco Reserva Aňeja 10y, Maya 15y, Del Fundador 20y, Rara 25y    

Recenze: Malteco Reserva Aňeja 10y, Maya 15y, Del Fundador 20y, Rara 25y

Jsou značky, ke kterým jsem dlouho nedostal. Malteco patří mezi ně. Tak jsem se loni rozhodl koupit degustační sadu která obsahuje rumy 10y až 25 let staré. Pojďme se na ně nyní podívat.

Číst dále