Sister Isles, osmiletá kráska zaujme jemností

Rum Sister Isles Reserva

Dostal jsem na ochutnání krásnou zelenou krabici Sister Isles, v která dostanete krásnou láhev a ani poté, co ji zbavíte zeleného vězení vás rozhodně neodstraší.  Osmiletá směs rumů z ostrovů Svatý Kryštof a Nevis má co nabídnout.

Historie a původ rumu Sister Isles

Rum Sister Isles zraje 8 let v ostrovních podmínkách Karibiku, poté se převáží do Španělska, kde dozrává v sudech po výběrových vínech od Hacienda Zorita. Díky nim je výsledná chut tak jemná s nádechem vanilky. Je to osmiletý „blend“, tedy směs 6 až 12 letých rumů.

Co je zajímavé, že Hacienda Zorita je sice skvělý španělský výrobce vín z regionu Ribera del Duero, ale rumům se příliš nevěnuje. Ve vinných sudech rum dále zraje 2 roky 800 metrů nad mořem v amerických a francouzských dubových sudech po skvělém španělském vínu Crianza.

Výrobci tvrdí, že původ rumu sahá až ke Kryštofu Kolumbovi, který byl žádat v Hacienda Zorita dominikánské mnichy o dotace na svou cestu. Opravdu objevil v roce 1493 již zmíněné ostrovy a prý v dubových sudech dovezl právě tento rum. A tím začíná 500 letý příběh rumu Sister Isles.

Láhev a balení

Jak samotná krabice i láhev je velmi krásná. Pevný tvrdý zelený karton má připomínat věčně zelené sesterské ostrovy a na hrdle lahve uvidíme vytištěný text, který má vytvářet pocit starobylosti.

Láhev samotná je velice elegantní a i jako dárek rozhodně neurazí. Posuďte sami:

Chuť rumu

Rum je velice jemný, s téměř nepostřehnutelným aroma. Barva rumu je zlatá, jako květinový med.

Rum je často nazývan stolním, zemědělským/agricole „viex rhum“, který ale chutí rozhodně neurazí. Začátek je štiplavější – je cítit náběh síly rumu, ale negraduje, takže si ho rádi dají i slabší povahy a rumoví začátečníci. Díky tomu, že zrál v sudech po vínu v něm můžete cítit plnost těžkých červených vín.  Odborníci mohou cítit vanilku, karamel, kávu, spálený dubu, hořkou čokoládu a pálivější koření. Jen konec chuti, jako by nebyl. Znáte to z filmů, čekáte pointu a ona nepřichází.

Ocenění

Sister Isles získal také dvakrát zlatou medaili  na madridské Mezinárodní rumové konferenci v kategorii Superior Aňejo aged 7 to 10 years. Na to, jak je ten rum mladý, je chuťově velmi dobrý a unikátní, který nesnese příliš mnoho srovnání a je to skvělá láhev na příjemný podzimní večer.

Láhev je cenově také velmi dostupná – za 980 Kč si ho můžete koupit třeba na Rumaku.


Pavel Ungr

Jmenuji se Pavel Ungr a už 5 let miluji dobré rumy. Nejsem studovaný rumolog, rumy mám prostě rád. Pracuji pro Alkohol.cz. Rumy ochutnávám a zkoumám. Fotím je také na svůj Rumstagram a pak o tom píšu. Mám rád sladší nebo aromatické rumy, kterou mohou být klidně silnější a to hlavně španělského nebo britského typu. Moje oblíbená značka byla dánská A. H. Riise, ale už se trohu se odslazuji směrem k nedoslazovaným rumům. Naopak nemám rád většinu agricole 🙂

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *