Přátelé, je jasné, že tenhle rum se prodává hlavně lahví. Slabčácký e-shopy říkají, že je morbidní a hnusná. Já říkám, že je originální a že na ni rozhodně nezapomenete. Vypadá to jako nějaká divná seschlá lebka, že jo? Tak tohle přátelé je Tsantsa a Tsantsa je (dle Wikipedie):

Chívarové, španělsky Jíbaro, vlastním jménem Shuar, Ashuar, je etnická skupina jihoamerických Indiánů žijící na území Ekvádoru a Peru, zejména v povodí řeky Marañón. Chívarové nejvíce prosluli jako lovci lebek. Trofejí ze zabitých nepřátel však není lebka, ale vypreparovaná kůže – tsantsa. Tsantsa vznikne stažením kůže z hlavy (včetně obličeje), jejím pomalým vysoušením a smršťováním za pomoci ohřátého písku, popela a bylin. Správně vyrobená tsantsa má zhruba velikost pěsti, přičemž si zachovává všechny rysy obličeje. Její ústa a oční víčka jsou zašity rostlinným vláknem. Muž, který zabil nepřítele, měl právo nosit z něj vyrobenou tsantsu jako amulet na hrudi. Po vítězné bitvě Chívarové tančili tanec tsantsy, podobný skalpovému tanci severoamerických indiánů. Právě kvůli tsantsám měli Chívarové mezi bělochy dlouho pověst kanibalů, avšak neprávem.

V reále Tsantsa vypadá třeba takto:

Tsantsa v originále

Obrázek převzat z Tsantsa: the finishing touches

Takže láhev, co vypadá jako trofej amazonských indiánů pochází z Veracruz v Mexiku a za značkou Deadhead (na web neklikejte, je to vizuální onanie) stojí v alkoholovém světě známé jméno Kim Brandi. Kim je žena, kterou možná znáte spíše díky jejím produktům – KAH Tequila bottle (velmi podobné láhvi Crystal Head vodka) a  Apocalypto Tequila. Pokud se podíváme na láhve, je nám jasné proč má Deadhead takové jméno a láhev 🙂

Rum je 2 x destilovaný – ze směsi třtinové šťávy a melasy. Také se pro jeho výrobu používá voda z 300 metrů hluboké studny, která je přímo pod palírnou. Deadhead dozrává 6 let v dubových sudech po Cherry, a na Rum Ratings nemá moc dobré hodnocení navzdory mnoha oceněním. K tomu se bohužel musím přidat, o co krásnější láhev, o to horší rum – jeho nahořklá chuť mě vůbec neoslovila.

Ve vůni můžete cítít kakao, kávu, nebo skořici a další koření. V chutí pak můžete cítit karamel a anýz, hřebíček a vanilka. Lehce pikantní citrusová a nahořklá chuť je pak na jazyku cítit dlouho. Co chybí rumu v chutí to přidává na barvě, je krásně jantarová.

Díky své láhvi je to vynikající dárek, ale je pro lidi, kteří nebudou mít problémy s jeho nahořklou chutí jako já. Láhev se v Česku prodává za 1 226 Kč.

Info o rumu

Výrobce Deadhead
Chutě Hořké
Barva Tmavý rum
Balení Degustační adventní alkoholové/rumové kalendáře
Lokalita
Publikováno: 3. ledna 2018 Aktualizováno: 17. listopadu 2022
Chcete podobnou recenzi i pro váš e-shop?
Autor článku - Pavel Ungr Jmenuji se Pavel Ungr a už více než 5 let miluji dobré rumy. Nejsem studovaný rumolog, rumy mám prostě rád. Rumy ochutnávám a zkoumám. Fotím je také na svůj Rumstagram a pak o tom píšu. Mám rád sladší nebo aromatické rumy, kterou mohou být klidně silnější a to hlavně španělského nebo britského typu.

Jak tento článek hodnotíte?

Pro hlasování klikněte na hvězdu

Průměrné hodnocení 3.3 / 5. Hlasů: 3

Článek zatím nikdo nehodnotil. Buďte první!

Související články

Vaše názory

2 komentářů

  1. […] velmi dobře cítit! Je to úžasné. Je to úžasné natolik, že jsem se vrátil k původním Deadheadu, abych zjistil, že ani ten není tak špatný a byl zachráněn k asimilaci […]

  2. […] Rum je 2 x destilovaný – ze směsi třtinové šťávy a melasy. Také se pro jeho výrobu používá voda z 300 metrů hluboké studny, která je přímo pod palírnou. Deadhead dozrává 6 let v dubových sudech po Cherry. Za láhev může Kim Brandi. Více o Deadheadu. […]