Hodnocení

84 %
Lokalita
Chutě Jemné, Suché rumy
Síla

S rumem Don Q jsem se poprvé seznámil na Rumfestu v Berlíně a hned mě zaujal. Poté jsme si párkrát dal v Rum House a nakonec jsem si ho zamiloval díky Fénix Drinks. Tento nedoslazovaný. přesto lehce nasládlý rum si vás získá. Cenu, chutí, způsobem výroby i přístupem k životnímu prostředí. Pojďme tedy na něj.

Značka Don Q a Destillería Serrallés

Portoriko je celosvětově známé jako rodiště těch velmi zajímavých rumů – a rodina Serrallés (majitelé značky Don Q) se jejich zdokonalování věnuje už po šest generací (154 let) v Destillería Serrallés. Příběh rumové rodiny Serrallés se začal psát v roce 1865 na cukrové plantáži Hacienda Mercedita u města Ponce na jižním pobřeží Portorika. V tomto roce zde Don Juan Serrallés, syn španělských imigrantů, vyrobil prvních pár soudků rumu v copper still dovezené z Francie.

V současnosti je výroba v lihovaru Serrallés charakteristická systémem násobné destilace a filtrací aktivním uhlíkem. Cukrovou třtinu si musí dovážet, v Puertu Ricu nyní není k dispozici. Rumy zrají v sudech z amerického bílého dubu. Dnes je lihovar Serrallés znám nejen produkcí rumů, ale také tím, že investoval do přeměny na jeden z nejvíce environmentálně zodpovědných lihovarů v oboru (respektují uhlíkovou neutralitu). Při jejich výrobě je totiž vždy brán velký ohled (mimo jejich chuti) i na životní prostředí. Za to osobně velmi děkuji.

Jak probíhá fermentace

V Serrallés začíná kvašení zředěním směsi melasy vodou na 40 tzv. brix. (brix je množství cukru ve vodném roztoku.) Směs melasy a vody se poté zahřívá a udržuje se při 170 Fahrenheita po dobu pěti minut, aby se pasterizovala. Poté je dále ředěna vodou na 20 brixů.

Pasterizace melasy není v rumovém světě zvlášť běžná. Eliminuje všechny divoké kvasinky a bakterie, čímž umožňuje konzistentnější produkt fermentovaný pouze s požadovaným kmenem kvasinek.

Kvasinky, které Serrallés používá, jsou zvláštní kmen, izolovaný v 50. letech 20. století. Ty se vlijí do jednoho ze čtrnácti fermentačních nádrží. V Serrallés se používají dva primární fermentační procesy; jeden pro lehký rum, druhý pro těžký rum.

Přibližně 95 procent rumu vyrobeného v Destilería Serrallés je lehký rum vyrobený pomocí 40 až 44 hodinové kvašení. Oproti tomu těžký rum používá podstatně delší sedm až desetidenní fermentaci.

Příběh rumu

Tak jako Don Quijote představuje hledání dokonalého světa, jeho jmenovec Don Q reprezentuje cestu za dokonalým rumem.

O rumu

Tato 49,5 % várka byla vybrána v roce 2009 z vybraných rodinných zásob a uložena do kanadských sudů po whisky až do lahvování v roce 2019. Destiluje se v kolonách.

Zajímavé je, že 49,5 % se objevuje jen v Evropě pro zbytek světa je lahvován v síle jen 40 %. Rum není doslazován, dochucován ani dobarvován. Rumy připravuje Roberto Serralles a master blender je Jaiker Soto.

Nejedná se o blend, ale o limitovanou single barel edici – vyrobeno bylo jen 6 000 lahví a už nikdy žádná další nebude (ve skladu je v době psaní článku ještě 2 466 lahví).

Láhev rumu

Láhev je příjemná a elegantní, ale v zásadě není designový úlet, je to férová příjemná láhev, kterou rádi budete držet v ruce s logem na uzávěru.

Barva rumu

Rum má jasně zlatou barvu, která září jakoby sluncem. Ta barva je mi moc sympatická.

Vůně rumu

Ve vůni ucítíte jasný rum s tóny vypáleného dřeva a esencí vanilky. Už po vůni cítíte ten single cask, ale přes nos vás to nepraští.

Chuť rumu

Chuť je sladší – ucítíte ovoce (banány) a a karamel. V závěr možná i hořkou čokoládu. Za mě je to velice vyladěná a příjemná chuť, nepálí a ani neštípe. Je to elegantní rum se skvělým rodokmenem.

Shnutí

Na Rum Ratings.com má sympatické ohodnocení 7,7 z 10. Myslím, že to stojí za to. Mnoho takto vyladěných 10. letých single casků za cenu okolo 1 000 Kč nenajdete.

Info o rumu

Typ Španělský typ
Chutě Jemné, Suché rumy
Označení Limitovaná edice
Jedinečnost Single barrel
Lokalita
Láhev s láskou dodal a dovezl do ČR
Samer Selbak, Fénix Drinks
Publikováno: 24. února 2020 Aktualizováno: 24. února 2020
Chcete podobnou recenzi i pro váš e-shop?
Autor článku - Pavel Ungr Jmenuji se Pavel Ungr a už více než 5 let miluji dobré rumy. Nejsem studovaný rumolog, rumy mám prostě rád. Rumy ochutnávám a zkoumám. Fotím je také na svůj Rumstagram a pak o tom píšu. Mám rád sladší nebo aromatické rumy, kterou mohou být klidně silnější a to hlavně španělského nebo britského typu.

Jak tento článek hodnotíte?

Pro hlasování klikněte na hvězdu

Průměrné hodnocení 4.6 / 5. Hlasů: 9

Článek zatím nikdo nehodnotil. Buďte první!

Související články

Vaše názory

2 komentářů

  1. […] Zajímavá narůžovělá barva! Vůně po sherry a pomerančích, velmi příjemný a příjemný závěr, ale chuť slabší. Hodně připomíná Don Q. […]

  2. […] s kterými čokoládu páruji rád je například Don Q 2009, Worthy Park Oloroso a nebo Providence First Drops. Perfektně sedí i k Doorly’s 14 nebo […]