Doba koronavirové pandemie Covid-19 tvrdě zasáhla i na RumFesty. Většina z nich byla zrušena, takže jsem byl rád, když jsem se od Joshuy Singha a Jazza Singha dozvěděl o této akci. Hned jsem si objednal vstupné na tzv, Room 1 a Room 2 a čekal se přijde. Room 1 byl označen jako Spiced, Fruit & Flavoured Rum a druhý Room 2 měl obsahovat Craft Rum a každý “room” neboli místnost obsahovala 15 vzorků od 7 značek. Jako bonus je ještě edukační a kecací Room 3, kde bychom měli čekat Otázky a Odpovědi od známých rumových osobností. To vše za 45 liber. Celá akce probíhala 23. května od 17:00.

Jak jsem říkal, měl jsme zakoupené obě 2 místnosti, takže bych vám stručně rád představil některé vzorky, které jsme ochutnal. Většinu času jsem byl v místnosti Craft Rum, kde byly ty zajímavější vzorky:

Program místnosti: Craft Rum

 • 16:00 – William George
 • 16.30 – Ron Artesano
 • 17:30 – Plantation
 • 18:00 – Rhum Damoiseau
 • 19:00 – Montanya
 • 20:30 – Charles Merser & Co
 • 21:00 – SBS

Samozřejmě zde nenajdete všech 30 vzorků z obou místností, ale snad mé nesofistikované hodnocení několika z nich pomůže se rozhodnout se pro některé značky.

William George, 43 %

Světlý rum, krásná funky vůně esterů z Jamajky, jemná a příjemná chuť s dlouhým závěrem. Nestařený pot-stillový blend Jamajky 70% a Trinidadu. Takový jemnější Rum-Bar silver a ne tak silný. Skvělá chuť, super do drinků a pro milovníky Jamajky i jako samostatné pití.

Za mě velmi příjemné překvapení! Více najdete na https://www.williamgeorgerum.com/

El Ron del Artesano

Melasový rum z Panamy, destilovaný v kolonách. Nedoslazovaný, nedobarvovaný a není to solera. Stařené minimálně 6-7 let v Panamě a pak něco v Evropě (minimum 10 let), nedělají blendy ale single casky. El Ron del Artesano Panama Ruby Port Cas Finish velmi příjemný – určitě bych si ho rád koupil.

Více najdete na https://ron-artesano.com/

El Ron del Artesano Panama Peated Cask Finish 42 %

Příjemná kořeněná vůně, velmi nakouřená chuť a velmi intenzivní, střední závěr.

El Ron del Artesano Panama Ruby Port Cask Finish 40,4 %

Zajímavá narůžovělá barva! Vůně po sherry a pomerančích, velmi příjemný a příjemný závěr, ale chuť slabší. Hodně připomíná Don Q.

Plantation Isle of Fiji 40 %

40 % blend pot-stillu a column stillu. Lehká kokosová a ovocná vůně. Chuť nasládlá, jemná až květinová. V chuti čokoláda a rozinky s tóny něčeho spáleného/nakouřeného (možná karamel), přiměřený závěr. Nepříliš zajímavý a ne-komplexní rum. Ale pohodový rum na popíjení (byť Plantation umí v této hladině lepší).

Paul, brand ambassador Planatation

Rhum Damoiseau

Prezentovala Clementine Guillot, evropská brand amabasadorka značky Damoiseau. Více na https://rhum-damoiseau.com/. Byl to první agricole rum. Tentokrát z Guadeloupe. Všechny lahve jsou single casky, nic neblendují.

Agricole tvoří jen 5 % produkce rumu

Rhum Damoiseau Blanc 50 %

Fascinující vůně, sladká chuť s mírnou dřevitostí a příjemný závěr. Pohodový agricole. Potěšil.

Rhum Damoiseau 5y 42 %

Příjemná agricolová vůně, v chutí méně sladký, je to blízko k chuti whisky, hodně medu, čokolády, maga a příjemný závěr. Že bych byl fanouškem agricole?

Rhum Damoiseau 5y Millesime 2009 66,9 %

Prý rum pro meditaci 🙂 Ve vůně je cítit hodně lihu, oříšků a dřeva, ale už žádná příjemná vůně. Chuť jasně ukazuje svou sílu a vůbec ji nezastírá. Hodně dřevitosti a tabáku.

Velmi mne potešil.

Montanaya Rum

Karen Hoskin

Je to americká značka pot-stilových (!) rumů z Colorada, Rocky Mountains. Cukrovou třtinu mají z Louisiany (není GMO). Hodně rumů mají “spiced” a je to na tom postavené a nevadí jim to 🙂 Přidávají med. Ale nedoslazují. Nejsou to blendy, všechno single barrel. Více na https://www.montanyarum.com/.

Montanaya Platino 40 %

Hodně štiplavá, lihová vůně – světlý 40 % rum. V chuti jemně štiplavý – až moc na 40 a samozřejmě kořenění. Bude skvělý do drinků. Asi nejlepší z všech.

Montanaya Oro, Valentia, Exclusiva 40 %

Hodně koření ve vůni, nepřijemná nahořklá chuť a lihový závěr. Nee 🙁 Rumy se od sebe příliš neliší a to “spiced” podle mě přebíbjí jakoukoliv chuť.

Merser & Co Double Barrel Rum 43,1 %

Rumový blend z Londýna destilovaný v Karibiku. Nesladí ani nedobarvují.

Chris Bryant-Mansell

Příjemná vůně, která lehce připomíná jamajské estery, ale jen lehce. Chuť je sladší, hodně do vanilky a příjemně akurátní závěr. Připomíná mi Duppy Share.

S. B. S. – Single Barrel Selection

Nebudeme si nic nalhávat, tohle byla špička a já to věděl už od začátku.

Joshua Singh

SBS Cuba 2012 52 %

Příjemná vůně tolik typická pro Kubu. Samozřejmě single barrel. Dvojitá macerace. Staření 5 let v ex-bourbon sudu a také “virgin oak“. Hodně připomíná Selección Maestros + v chuti hodně čokolády a vanilky. Příjemně sladký a silný s dlouhým závěrem.

SBS Belize 2005 58 %

Tropické zrání + 3 měsíce v Dánsku. Destilace pomocí triple column. Kořeněný a dřevitý ve vůni i v chuti, kde zůstává jen dřevitost a jemná kyselost na okraji jazyka.

SBS Australia 2007 55 %

Voní hodně jako typická solera. Jemná nasládlá vůně, ale přitom je v ní cítit závan ostrosti. Ta chuť! Úžasná, plná, těžká a přitom komplexní chuť plná síly. Čistý pot-still a v chutí trošku té “šťávovitosti” co známe z agricole. Nejlepší rum této akce.

Seznam vzorků Spiced, Fruit & Flavoured Rum

Nedokážu to napsat jinak, spiced rumy mě přijdou takový lepší elixíry, hodně doslazování, hodně dochucování, málo % a většinou to přebíjí chuť.

 • Don Q Oak Barrel Spiced 45 % – příliš spiced, málo rumu
 • Don Q Double Cask Sherry Wood Finish 41 % – příliš spiced, málo rumu
 • Rum Java Cacao’Mon 35 % – tekutá kostka cukru
 • Rum Java Signature Coffee 35 % – tekutá kostka cukru s kafem
 • Diablesse Clementine Spiced 40 % – tekutá kostka cukru se skořicí
 • Diablesse Caribbean 40 % – hodně lihové, nahořklé, téměř bez chuti
 • Compaňero Gran Reserva 40 % – příjemný sladký rum, dobrá chuť.
 • Compaňero Extra Aňejo 54 % – příjemný sladký rum, dobrá chuť.
 • Compaňero Elixir Orange 40 % – příjemný sladký rum, dobrá chuť.
 • Clifton Estate Rum 40 % – neuráží, nenadchne, asi zase skončím u ochucené kostky cukru
 • Black Tears 40 % – drsný kafe? Nic pro mě.
 • La Progresiva 41 % – docela zajímavý kubánský kousek, který neuráží, asi proto, že nebyl tolik sladký a dochucovaný.
 • Aluna Coconut 35 % – kokosová kostka cukru.

Shrnutí

Co říci závěrem? Stálo to za to? Rozhodně! 30 vzorků nových rumů (15 z nich rozhodně zajímavých – příště si koupím jen Craft rums), 5 hodin nových informací a skvělý zážitek. Musím říci, že tohle se Rum Casku podařilo!

Publikováno: 23. května 2020 Aktualizováno: 27. května 2020
Autor článku - Pavel Ungr Jmenuji se Pavel Ungr a už více než 5 let miluji dobré rumy. Nejsem studovaný rumolog, rumy mám prostě rád. Rumy ochutnávám a zkoumám. Fotím je také na svůj Rumstagram a pak o tom píšu. Mám rád sladší nebo aromatické rumy, kterou mohou být klidně silnější a to hlavně španělského nebo britského typu.

Jak tento článek hodnotíte?

Pro hlasování klikněte na hvězdu

Průměrné hodnocení 5 / 5. Hlasů: 3

Článek zatím nikdo nehodnotil. Buďte první!

Související články