Hodnocení

85 %
Lokalita
Chutě Esterové, Suché rumy
Síla 49,5 %

Dnes jsem se pustil do nového rumu Plantation z edice Single Vintage, a jak už jsme u Plantation zvyklí, velmi hezky opět se symbolikou fauny. Pro rok 2022 je téma designu lahví Pod hladinou moří (Under the Sea), a proto na krabici i etiketě najdeme mořskou rybu Amphiprion barberi, která žije u Fiji.

O rumu

Jedná se o 49,5 % melasový rum v limitované edici. Destilace probíhala v destilérii Rum Co. of Fiji na Fiji v kotlích (pot-still) v roce 2009 a fermentace probíhala 4 – 5 dnů. Tento rum, jak už jsme u Plantation zvyklí, si užívá double aging v sudech za amerického sudu po bourbonu, tedy zraje 10 let v Lautoka na Fiji a poté 3 roky v Javrezac ve Francii. V rumu najdeme 107 g/hL esterů a 0 g karamelu na litr.

Rum ve sklenici

Rum ve sklenici je do zlatova, velmi příjemná barva. Tekutina se chová velmi lehce, rychle stéká po sklenici.

Vůně je velmi ovocná, citrusová a bohatá, můžete cítit i bylinky, banány a madle. Nikde nic neštípe a nepálí.

Chuť je hodně do pomerančové kůry a dalším tropickým ovocem, ale s kořeněnou zemitostí pocházející z pot-stillu. Připomíná mi tóny známé z australské palírny Beenleigh. Hodně zajímavá a svěží chuť, zejména v závěru, který je dlouhý a s tóny máty. Je to univerzální a přitom sebevědomý rum.

Závěr

Je to velice příjemný rum, který ocení jak začátečníci, tak i mírně pokročilí fanoušci rumů. Perfektní Fiji, které mám osobně hodně rád. Příjemný pitelný rum, který ale nedělá v chutí kompromisy. K prodeji by se měl v Evropě dostat od 11. dubna 2022, u nás by se měl prodávat na Warehouse #1 na začátku května 2022.

Info o rumu

Výrobce Plantation Rum
Typ Britský typ
Typ výroby Melasa, Pot still
Chutě Esterové, Suché rumy
Označení Limitovaná edice
Barva Zlaté (oro)
Balení Krabice
Síla 49,5 %
Staření a stáří 13y, Double aging, Sudy po bourbonu
Lokalita
Vzorek poskytla
Carole Duplaine, Plantation
Publikováno: 10. dubna 2022 Aktualizováno: 10. dubna 2022
Chcete podobnou recenzi i pro váš e-shop?
Autor článku - Pavel Ungr Jmenuji se Pavel Ungr a už více než 5 let miluji dobré rumy. Nejsem studovaný rumolog, rumy mám prostě rád. Rumy ochutnávám a zkoumám. Fotím je také na svůj Rumstagram a pak o tom píšu. Mám rád sladší nebo aromatické rumy, kterou mohou být klidně silnější a to hlavně španělského nebo britského typu.

Jak tento článek hodnotíte?

Pro hlasování klikněte na hvězdu

Průměrné hodnocení 5 / 5. Hlasů: 3

Článek zatím nikdo nehodnotil. Buďte první!

Související články

Vaše názory

2 komentářů

  1. […] Plantation Fiji Islands 13y – 2009 (single vintage 2022) – limitovaná edice […]