Fidži

Ostrovní stát ležící v Oceánii asi 2000 km severně od Nového Zélandu. Většina ostrovů (celkem jich je 332) Fidžii je vulkanického původu a dodnes lze na některých ostrovech zaznamenat sopečnou činnost. Ostrovy jsou relativně hornaté, s nejvyšším vrcholem sahajícím do výšky 1324 metrů, a hojně pokryté hustým tropickým pralesem.

Od roku 1874 do roku 1970 to byla kolonie Velké Británie, nicméně nebyli to Britové, kdo na ostrovy přivezl cukrovou třtinu. Ta tu totiž rostla divoce a Fidžijci se ji pokusili zpracovat na cukr již v 60. létech 19. století, ale neúspěšně. O pár let později, v roce 1872, tedy stále před kolonizací Velkou Británií, zde postavili první závod na zpracování cukrové třtiny, avšak ani toto počínání nedopadlo dobře. V roce 1884 propadla cena cukru na burze natolik, že cukrárenský závod zkrachoval. Ani s příchodem Colonial Sugar Refining Company na Fidži se příliš nezměnilo. Cukrárenské závody se otevíraly a zavíraly, a dodnes jich je na Fidži funkčních pravděpodobně jen pět.

Není tedy velkým překvapením, že ani výrobců rumu na Fidži není přehršel. Sám jsem ochutnal rum značky Rum Co. of Fiji a kromě této na ostrově vyrábí rum ještě South Pacific Distilleries, které stojí za značkou Bounty Overproof Rum.