Hodnocení

85 %
Lokalita
Chutě Esterové, Suché rumy
Síla 48,6 %

Dnes jsem se pustil do nového rumu Plantation z edice Single Vintage a je to první Single Vintage pro rok 2022. Láhev vypadá, jak už jsme u Plantation zvyklí, velmi hezky opět se symbolikou fauny a flóry. Pro rok 2022 je téma designu lahví Pod hladinou moří (Under the Sea) a proto na krabici i etiketě najdeme kapustňáka.

O rumu

Jedná se o 48,4 % melasový rum v limitované edici. Destilace probíhala v destilérii Clarendon na Jamajce ve vendome double-retort kotlích (pot-still) v roce 2007 a fermentace probíhala 3 – 4 dny. Tento rum, jak už jsme u Plantation zvyklí si užívá double aging, tedy zraje 13 let v Lionel Town na Jamajce v 200 litrových sudech po bourbonu a poté opět 2 roky sudech z francouzského dubu v Javrezac ve Francii. V rumu najdeme 102 g/hL esterů a 0 – 0,1 % g karamelu na litr.

Rum ve sklenici

Rum ve sklenici je do zlatova, velmi příjemná barva. tekutina se chová velmi lehce, rychle stéká po sklenici.

Vůně je velmi zajímavá a bohatá, krom vanilky můžete cítit koření, a klasické jamajské banány a pomeranče. Najdeme i trochu mořské soli.

Bohatá chuť ovoce a jemnými kořenitými tóny pokračuje v chuti a najdeme i spálené dřevo s tóny skořice a lékořice a svěžím mátovým nádechem. Hodně zajímavá chuť. Na 48,4 % je to docela silný a sebevědomý rum s dlouhým závěrem.

Závěr

Je to rum spíše pro spíše pokročilé fanoušky rumů. Perfektní Jamajka, byť s nižšími procenty nezaujme každého, já byl ale spokojený. příjemně pitelný rum, který ale nedělá v chutí kompromisy. Pravda, tohle mít 55 %, asi by to vytáhlo a zintenzivnilo chuť. Za mě ale dobrý rum.

Info o rumu

Výrobce Plantation Rum
Typ Britský typ
Typ výroby Melasa, Pot still
Chutě Esterové, Suché rumy
Označení Limitovaná edice
Barva Zlaté (oro)
Balení Krabice
Síla 48,6 %
Staření a stáří 13y, 15y, Double aging, Sudy po bourbonu
Lokalita
Vzorek poskytla
Aleksandra Lavrova, Plantation
Publikováno: 23. ledna 2022 Aktualizováno: 24. ledna 2022
Chcete podobnou recenzi i pro váš e-shop?
Autor článku - Pavel Ungr Jmenuji se Pavel Ungr a už více než 5 let miluji dobré rumy. Nejsem studovaný rumolog, rumy mám prostě rád. Rumy ochutnávám a zkoumám. Fotím je také na svůj Rumstagram a pak o tom píšu. Mám rád sladší nebo aromatické rumy, kterou mohou být klidně silnější a to hlavně španělského nebo britského typu.

Jak tento článek hodnotíte?

Pro hlasování klikněte na hvězdu

Průměrné hodnocení 5 / 5. Hlasů: 2

Článek zatím nikdo nehodnotil. Buďte první!

Související články