Tak přátelé, letos to jsou samé bomby. 3 ze 3. Přesunuly jsme se do oblasti typických britských rumů a jejich typickým zástupcem Pusser rum.

Rum nás naláká krásnou barvou: jasná, tmavě jantarová s tóny mědi. Při výrobě se nepoužívají žádné dodané prvky. Je 100 % přírodní a autentický. V roce 2001 byl oceněn zlatou medailí na “World Premier Dark Rum”. V roce 2003 i 2005 Pusser vyhrál dvě zlaté medaile v San Franciscu.

54,5% rum z britské Guyany má také bohatou historii. Britští námořníci z dostávali tradičně až do roku 1970 denní příděl rumu. Tuto dávku vždy vydával purser (z toho pusser), neboli lodní skladník.

Proč Gunpowder Proof? Opět je k tomu hezký příběh. Aby se předešlo tomu, aby purser “neředil” denní dávku rumu určeného pro posádku vodou, tak se na zkoušku hodilo do panáka rumu pár zrníček střelného prachu na zkoušku. Pokud se směs vznítila, byl rum tzv. “at proof”. Pokud ne, směl být purser hozen přes palubu. Toto se údajně praktikovalo denně po 300 let.

V roce 1979 získal Charles Tobias svolení od Britské admirality vyrábět rum podle tradičního receptu z roku 1810, a tak ho můžeme pít i my i když nejsme námořníci.

Vůně

Silně rumová, ale se sladkým karamelovým nádechem.

Chuť

Jednoznačně karamelová, s medem a vanilkou s dubem, skořicí, a vnímaví degustátoři mohou objevit i muškátový oříšek a zázvor. Svou sílu ale rozhodně neskrývá.

Závěr

Závěr je příjemně dlouhý, a cítit je jemnou, ne nepříjemnou dřevitost sudu.

Cena a dostupnost

Protože je to docela běžný a známý rum, s dostupností není problém. Tuto námořnickou libůstku zajímavost z Guyany si můžete koupit již od 900 Kč,

Pokud nemáte vlastní web a chcete tento rum z rumového kalendáře (pozor, dá se ještě koupit) hodnotit, může to udělat přímo na webu Alkohol.cz nebo se podělte o názor v největší československé skupině pro fanoušky rumů Rum CZ SK. Doporučuji také sledovat hashtag #24daysofrum a #24daysofrum2019.

Info o rumu

Výrobce 1423, Pusser's
Typ Britský typ
Typ výroby Melasa
Chutě Jemné, Sladké
Balení Degustační adventní alkoholové/rumové kalendáře
Lokalita
Publikováno: 3. prosince 2019 Aktualizováno: 3. prosince 2019
Chcete podobnou recenzi i pro váš e-shop?
Autor článku - Pavel Ungr Jmenuji se Pavel Ungr a už více než 5 let miluji dobré rumy. Nejsem studovaný rumolog, rumy mám prostě rád. Rumy ochutnávám a zkoumám. Fotím je také na svůj Rumstagram a pak o tom píšu. Mám rád sladší nebo aromatické rumy, kterou mohou být klidně silnější a to hlavně španělského nebo britského typu.

Jak tento článek hodnotíte?

Pro hlasování klikněte na hvězdu

Průměrné hodnocení 4.8 / 5. Hlasů: 6

Článek zatím nikdo nehodnotil. Buďte první!

Související články

Vaše názory

2 komentářů