I letos dánští profíci z 1423 připravili rumový adventní kalendář. Dokonalá alternativa pro ty, kteří z dětských adventních kalendářů nikdy nevyrostli. Loni prodával rumový adventní kalendář e-shop Alkohol.cz a prodalo se jich tisíce kusů.

Rumový adventní kalendář 2019

Za výběrem stojí profíci ze skupiny 1423 a vybrali opět 24 kousků. 
Joshua Singh, který stojí za koncepcí tohoto kalendáře, jej nazývá dvacetičtyřdenní „školou rumu“.

První rumový kalendář pod názvem 24 Days of Rum byl připraven v roce 2015. Bylo připraveno 3 000 kusů a všechny byly do týdne vyprodány. Od toho roku se tato situace pravidelně opakuje i když se náklad stále zvyšuje. 

Krom 24 degustačních lahviček opět obdržíme i „tasting notes„. Útlou knížečku kam můžete psát své postřehy z jednotlivých rumů. Součástí balení je i degustační sklenička. V roce 2019 novinka, degustační skleničky jsou 2! Aby jste si kalendář mohli lépe vychutnávat v páru.

Rumový adventní kalendář jako dárek

Mít na 24 dní každý den degustační trošku rumu je skvělý nápad. Rumy vám vybírá někdo kdo nezná váš vkus a tak budete ochutnávat rumy, které neznáte a můžete objevit úžasné kousky (které byste třeba nepochutnali). Od kterých si pak můžete koupit celou láhev. Já to loni udělal.

Rumový kalendář je skvěle vypadající dárková papírová krabička s 26 (24 ma rumy a 2 na degustační skleničky) perforovanými okýnky uvnitř jak jste zvyklí u běžného adventního kalendáře. Letos máme barevnou změnu – kalendář se přebarvil do elegantní černé.

24 okýnek obsahuje malý vzorek (20ml) třtinového rumu pro každý den od 1. prosince až po štědrý den. Každý prosincový den, máte možnost zažít nový rumový okamžik. Každá miniaturka má jednoduchou etiketu a položku v tasting notes uvádějící název, procento alkoholu a zemi původu.

Tipy ke konzumaci rumového kalendáře:

 • strašně blbě se vyndávají, jiný fígl než vyklepávání (a posléze vytrhávání) podle mě nefunguje :-),
 • je to opravdu degustační množství, každá „láhev“ má 20 ml, což je o něco méně něž malý panák.

Jaký byl loňský adventní rumový kalendář 2018?

Přečtěte si mých loňských 24 dní s adventním rumovým kalendářem. Díky tomu jsem si jistý, že agricole rumy nebo jakékoliv nahořklé mi dělají problém, ale zase nemám problém se silnými rumy. Ano, některé rumy jsem loni nedopil a od jiných bych zase vypil celou láhev.

Co je letos nového?

Nový design krabičky, která je navíc celá v černém. A taky 2 degustační skleničky, ideální pro degustaci v páru.

Adventní rumový kalendář 2019
preview (946×700)

Jaké byly rumy z loňského rumového kalendáře 2018?

Které rumy byly nejlepší v roce 2018?

Letos bylo hodně mladých rumů a také hodně agricole rumů. Které rumy to byly? Níže najdete můj subjektivní výběr 5 nejlepších:

Stejně jako loni mi velmi chutnalo 7 rumů z 24. Poměr tedy zůstává stejný i v roce 2018 a těším se na ročník 2019, kdy si rumový kalendář 2019 určitě opět koupím.

Autor článku - Pavel Ungr Jmenuji se Pavel Ungr a už 5 let miluji dobré rumy. Nejsem studovaný rumolog, rumy mám prostě rád. Pracuji pro Alkohol.cz. Rumy ochutnávám a zkoumám. Fotím je také na svůj Rumstagram a pak o tom píšu. Mám rád sladší nebo aromatické rumy, kterou mohou být klidně silnější a to hlavně španělského nebo britského typu. Moje oblíbená značka byla dánská A. H. Riise, ale už se trohu se odslazuji směrem k nedoslazovaným rumům. Naopak nemám rád většinu agricole :-)

Jak tento článek hodnotíte?

Pro hlasování klikněte na hvězdu

Průměrné hodnocení 2 / 5. Hlasů: 1

Související články

Vaše názory

6 komentářů

 1. […] destilérie Spirits of Old Man vytvořila sérii Caribbean Spirit, která má, zatím, 4 díly.  V naší degustační sadě máme k dispozici 1. část – Project One. Mistři z Spirits of Old Man do rumu přidali […]

 2. […] A protože se jednalo o poslední degustační lahvičku, tak na stránce s adventním rumovým kalendářem najdete i moje shrnutí. […]

 3. V. napsal:

  Diky za blog, mel jsem tu cest degustovat take a tak bylo super srovnavat nazor odbornejsi verejnosti s tim mym. Musim rict ze jsme se skoro vzdy sesli na stejnem nazoru, jsem taky spise na sladke. Jezisek nastesti nadelil ctyri lahvinky osvedcene kladiky, takze muzu pokracovat az do jara. Diky za zajimave informace ke kazdemu rumu, super napad.

  • Jsem rád, že se to líbí. A společný vkus na rumy potěší. Teď chci postupně psát o rumech co se ke mě dostanou. Ale asi už to nedám ve frekvenci jeden článek za den 🙂

 4. […] Nový rumový kalendář je zde k prodeji! Více o nem najdete v samostatném článku. […]

 5. […] není tak výrazná jako lahůdky od A. H. Riise, Tributo 2018 nebo specifické jako rumy z rumového kalendáře, ale je to příjemné pití. Pojďme se na ni […]

Napište váš názor