Vážení milovníci rumu, není to tak dlouho, co jsem sepisoval recenzi na dlouho očekávanou novinku Planteray Coconut a dnes tu mám recenzi na další kokosovou dobrotu, kterou se vám budu snažit trošku představit. Kolem této značky panuje zajímavý příběh, tak se na něj pojďme společně podívat.

Původ rumu

Celý příběh značky Coconut Cartel se začal psát již v roce 2012. Začalo to pašováním kokosových ořechů z ostrova u pobřeží El Salvadoru do některých z nejlepších hotelů a restaurací na jižní Floridě. Ano, čtete správně, opravdu se jednalo o pašování kokosů. Fungovalo to tak, že zkrátka sourozenci Zigovi zaplnili celý kufr kokosovými ořechy a naskočili na letadlo do Miami. Díky tomu začali být známí jako Kokosový kartel.

Během několika let sourozenci Zigovi rozšířili svůj okruh pašování kokosů a nakonec vybudovali malé impérium. Nabízeli a servírovali prvotřídní kokosové drinky elitě Miami a celebritám jako je třeba Drake, princ Harry, Martha Stewart a další. Tato zkušenost se stala inspirací k další expanzi: k výrobě prémiového rumu.

Danielle „La Jefa“ je mozkem operace. Nebylo ji ani 30 let a dokázala jejich malou kokosovou provozovnu povznést na mezinárodní společnost na výrobu lihovin. Její bratr Mike strávil velkou část z posledních 20 let zkoumáním každého centimetru Guatemaly a El Salvadoru. Díky jeho zápalu, zvědavosti a rozvoji dobrých vztahů s místními pěstiteli a výrobci získala rodina exkluzivní přístup k rezervě nejlepších světových rumů añejo a také k zásobám skvělých kokosových ořechů.

Coconut Cartel Aňejo Rum

V základu rumové směsi Coconut Cartel je tradičně připravovaný rum (RON) jednoho původu španělského typu. Rumy pochází z jižní vulkanické oblasti Guatemaly, která je velmi vhodná pro pěstování kvalitní cukrové třtiny. Rum je vyroben klasicky z panenského sirupu z cukrové třtiny, destilován je skrze měděnou destilační kolonu. Následně rum zraje v nových a ve vypálených sudech z amerického rumu po dobu 4 až 12 let.

Dalším krokem je přimíchání kokosové vody z čerstvě sklizených ořechů z farem. Použití kokosové vody v tomto procesu je zcela jedinečné a dává Coconut Cartel skutečně výraznou chuť a texturu. Přirozená slanost kokosové vody tlumí hořké tóny taninů vyzrálého rumu. Sůl zároveň zvýrazňuje a rozjasňuje ovocné a květinové tóny rumu. Navíc další minerály obsažené v kokosové vodě včetně vápníku, hořčíku a draslíku přispívají k hladkému pocitu v ústech a lahodné viskozitě. Takže pokud čekáte, že tento “kokosový rum“ bude chutnat velmi sladce a velmi kokosově, ve skutečnosti budete možná překvapeni. Tato kokosová dobrota se lahvuje v síle 40% alkoholu, přičemž není ředěna klasicky demineralizovanou vodou, ale právě kokosovou vodou.

A dalším možným překvapením je, že při výrobě tohoto produktu není přidáno žádné umělé barvivo, cukr ani jiné aditivum.

Barva

Barva je zlatavá, světle medová. Kapičky stékají po stěně skleničky středně rychle a nepravidelně dolů.

Vůně

Celkový profil této kokosové dobroty vás možná překvapí. Oproti jiným kokosovým produktům tento není zdaleka tolik sladký, ale ani příliš kokosový. Kokos tam je rozhodně cítit, nicméně bych určitě neřekl, že jde o jasně dominující aroma. Spíše celkové aroma doprovází a dolaďuje. Ve vůni je cítit mimo kokosu také med, dřevo, vanilka a tropické ovoce (cítím zejména banány a lehce ananas s mangem). Zajímavá je lehká mineralita a slanost, která vám zavane nosem spolu s nádech květinové vůně. Celkově je vůně středně výrazná, jemná s nádechem decentní sladkosti.

Chuť

Chuť je při prvním doušku jemná a nasládlá. Ale i zde platí, že ta sladkost je podstatně menší, než by člověk čekal. V základu cítím vyzrálé dřevo, med, vanilku a samozřejmě také kokos. Vše doplňuje závan tropického ovoce a květinový nádech. I v chuti jsem zaznamenal určitou slanost na patře, výrobce zmiňuje, že tu mineralitu způsobuje právě ta kokosová voda, která se k rumu přimíchává. Závěr není kdo ví jak dlouhý ani výrazný, ani nejde do sladka, nese se v takovém příjemném kokosovo vyzrálém duchu v ústech.

Láhev

Láhev má za mě vcelku netradiční tvar. Je rovná, oblá a nahoře se zužuje. Uzavřena je černým uzávěrem s černým umělým korkem. Čelní etiketa je poměrně jednoduchá, obsahuje název rumu, logo, popis že jde o spirit drink, objem 0,7l a % alkoholu. Dále zde můžete najít podobiznu dvou pelikánů. Na zadní etiketě pak najdete ještě několik informací ke značce a k láhvi samotné.

Cena

Láhev se u nás již běžně prodává na pár eshopech a to za cenu cca 1050 Kč.

Závěr

Jsem velmi rád, že jsem mohl tento kokosový spirit drink ochutnat. Je totiž zcela jiný, než ty běžné, které u nás seženete. Láhev je jednoduchá, ale přitom odlišná. Chuťově se opravdu velmi odlišuje od kokosových spiritů a likérů a to je asi jeho velké plus.

Určitě se nabízí přímé srovnání nedávného Planteray Coconut, ale vítěze vám nepovím. Oba dva jsou nesmírně povedené a každý je přitom jiný. Za mě je Planteray vhodný pro ty, kteří mají v oblibě sladké chutě a zbožňují kokos. Protože toho zde najdete opravdovou hromadu, což je vykoupeno i vcelku vysokou sladkostí. Coconut Cartel je zase pro ty, kteří chtějí kokos, ale nepotřebují ho cítit tolik a rádi uvítají také další chutě, které tato láhev nabízí. Je výrazně méně sladký a zajímavá je v něm ta vyzrálost a mineralita.

Já jsem tedy velmi spokojený a za mě si tato láhev určitě obhájí i vyšší cenovku oproti konkurenci (starší rum v základu, bez umělých aditiv a netradiční profil).

Moc děkuji Radku Lorencovi za spoustu zajímavých informací k této láhvi a také za možnost ochutnání 🙂

Info o rumu

Výrobce Coconut Cartel
Typ Španělský typ
Typ výroby Column still
Chutě Jemné
Síla 40 %
Staření a stáří 4-12y, Nové sudy americký dub, Vypálené sudy
Lokalita
Láhev k recenzi dodal
acanspirits.cz/
Publikováno: 7. března 2024 Aktualizováno: 9. března 2024
Chcete podobnou recenzi i pro váš e-shop?
Autor článku - Jiří Naller Jsem fotograf a milovník rumů. Jsem zakladatel rumové skupiny Rum a vše kolem něj. Rád experimentuji a snažím se vnášet do fotografií (nejen rumů) netradiční prvky a originální pojetí.

Jak tento článek hodnotíte?

Pro hlasování klikněte na hvězdu

Průměrné hodnocení 5 / 5. Hlasů: 1

Článek zatím nikdo nehodnotil. Buďte první!

Související články