Hodnocení

80 %
Lokalita
Chutě Esterové, Suché rumy
Síla 66,5 %

Před pár týdny mě od Clause s Rom de Luxe přišla nová láhev. Rum z Ghany. Ano, zní to šíleně. Vůbec jsme netušil co mě čeká. Navíc bílý nestařený rum ze šťávy z cukrové třtiny. Takže jaká je limitka z Ghany?

O rumu Ghana ARC

Jedná se o limitovanou sérii (267 lahví) z nové řady Limited Batch Series od dánských Rom de Luxe (v této sérii je ještě Panama a Caroni). ARC v názvu znamená Ahafo Regional Cut, což je odkaz na region odkud rum pochází.

Ghana ARC je 66,5 % bílý nestařený esterový (100–150 g / hl AA) pot-stillový (destilovaný v kotlích) 2 x destilovaný rum ze šťávy z cukrové třtiny. Jméno destilérie není bohužel dovoleno zmínit. Není to blend, ale asi ho nemůžeme s čistým srdcem označit za single cask, protože nikdy neležel v sudu. Samozřejmě bez dodaného cukru a dalších aditiv. Dodává se v sudové síle 66,5 % alkoholu.

Láhev rumu Ghana ARC

Láhve v této řadě mají jen půl litru. Vypadá docela běžně se skleněnou zátkou. Etiketa působí historicky a obrázek doků, kde se vykládá rum má odkázat na tradiční výrobu.

Vůně a barva

Barva je zcela čirá, po stěnách sklenice stéká velmi rychle – jak se u bílého nestařeného rumu dá čekat. Vůně je velmi intenzivní (je ze sklenici cítit už na dálku, cítíte zkvašené (možná až překvašené) tropické ovoce až do vůně vařené kukuřice.

Chuť

V chuti rum rozhodně nezapře svoji sílu, s jemným záchvěvem hořkosti, která se ale téměř ihned magicky mění v neuvěřitelnou medovou sladkost. Závěr je dlouhý a velmi jemný – s tóny medu i hořkosti, což je kontrast s prvním kontaktem s tekutinou.

Shrnutí a cena

Počítal jsem s tím, že to bude strašný peklo. Byl jsme ale příjemně překvapen a na nestařený rum z Ghany je to velmi, velmi příjemné překvapení. Pravda, ocení asi jen rumová fajnšmekři.

Láhev si můžete koupit pouze v zahraničí za cenu (v přepočtu) do 2 200 Kč (bez dopravy). Je vhodný jak na běžné pití (ale asi jen pro labužníky) i do míchaných nápojů a Claus Andersen doporučuje zejména Daiquiri.

Info o rumu

Výrobce Rom de Luxe
Typ Agricole
Typ výroby Pot still, Šťáva
Chutě Esterové, Suché rumy
Označení Limitovaná edice
Barva Bilý rum (Světlý/Bianco/Blanco/Planas)
Jedinečnost Single barrel
Síla 66,5 %
Staření a stáří Nestařený rum
Lokalita
Láhev k recenzi dodal
Claus Andersen
Publikováno: 12. listopadu 2020 Aktualizováno: 12. listopadu 2020
Chcete podobnou recenzi i pro váš e-shop?
Autor článku - Pavel Ungr Jmenuji se Pavel Ungr a už více než 5 let miluji dobré rumy. Nejsem studovaný rumolog, rumy mám prostě rád. Rumy ochutnávám a zkoumám. Fotím je také na svůj Rumstagram a pak o tom píšu. Mám rád sladší nebo aromatické rumy, kterou mohou být klidně silnější a to hlavně španělského nebo britského typu.

Jak tento článek hodnotíte?

Pro hlasování klikněte na hvězdu

Průměrné hodnocení 5 / 5. Hlasů: 1

Článek zatím nikdo nehodnotil. Buďte první!

Související články