Hodnocení

90 %
Lokalita
Chutě Kořeněné, Silný
Síla 64 %

Původ rumu

Barbados. Další fascinující a unikátní plnění od italských dovozců rumu a plničů Velier. Tento rum vznikl díky spolupráci dvou snad největších ikon rumového světa Richarda Seala a Lucy Gargana. Jedná se o Pure Single rum stařený 2 roky (přesně 2 roky a 11 měsíců) v dubových sudech po koňaku o objemu 370l. Rum byl destilovaný metodou Pot Still (hrnec vyrábí Green Engineering and Forsyths) v roce 2013, lahvovaný pak v roce 2015. Samozřejmostí je nulový obsah umělých aditiv. Lahvováno o síle 64% alkoholu.

Vůně

Vůně je již při prvním přivonění výrazná, štiplavá a poměrně dost divoká. Jelikož je rum vcelku mladý, projevuje se výrazné ovocité aroma spolu se značnou ostrostí. Cítím však i karamelovou stopu, dřevo spíše jen decentně a na vůni se podepisuje i zrání v sudech po koňaku. Z ovoce jsou to zejména lesní plody. Ty doplňuje lehce vanilka a v pozadí cítím také stopu ořechů s lehce pikantním závěrem po pepři.

Chuť

Musím říct, že je to opravdu něco jiného, než jsme u FS rumů zvyklí. Určitě na tom má vliv 100% Pot Still destilace. Chuť je silná, ohnivá, štiplavá a hřejivá. Maličko mi to v ústech evokuje styl Navy rumů. Dřevo jde cítit již trošku více než ve vůni, ale opět to není nic extra výrazného. Projevuje se kořenité aroma spolu s vanilkou a medovým podkresem. Když jsem zkusil zakápnout rum nějakou tou kapkou vody, krásně se tyto chutě zvýraznily. Více se projevilo také ovoce a lehká kouřovost. Závěr je vcelku výrazný, ne tolik dlouhý. Dochuť je lehce oříšková a přechází maličko až do hořka. Je to rozhodně složitý rum, který jsem musel přechutnat vícekrát, abych si k němu našel cestu. Rum obsahuje 64% alkoholu a je bez umělých aditiv.

Láhev

Pěkná, stylová, v klasickém Velier tvaru s neprůhledným hnědým sklem. Na čelní velké etiketě můžete vidět schéma Double Retort Pot Still. Jak je již zvykem, z etiket vyčtete prakticky všechny důležité informace okolo složení a výroby rumu. Nechybí dřevěný uzávěr s umělým korkem.

Cena

Dostupné v zahraničí do 1 600,-Kč.

Závěr

Tak na tento rum jsem se vážně těšil, protože Velier i FS rumy mám moc rád. Rozhodně pro mě bylo první ochutnání velikým překvapením a byl jsem z tohoto rumu celkem rozpačitý. Mladý, silný, temperamentní, ne moc dřevitý ani jemný. Chvilku jsem nevěřícně koukal na etikety, jestli piju opravdu Foursquare rum. Nicméně při další a další ochutnávce (když už jsem měl jiná očekávání) jsem tomuto rumu přišel vážně na chuť. Není určitě moc pro začátečníky, ale je to kvalitní rum, který trošku klame svým věkem. Určitě by mě zajímalo, jak by tento rum chutnal třeba po 10 letech zrání. Pro milovníky silnějších a ostřejších rumů skvělá volba.

Info o rumu

Výrobce Foursquare, Velier
Typ Britský typ
Typ výroby Pot still
Chutě Kořeněné, Silný
Jedinečnost Single barrel
Síla 64 %
Staření a stáří Sudy po koňaku
Lokalita
Publikováno: 26. října 2020 Aktualizováno: 26. října 2020
Chcete podobnou recenzi i pro váš e-shop?
Autor článku - Jiří Naller Jsem fotograf a milovník rumů. Jsem zakladatel rumové skupiny Rum a vše kolem něj. Rád experimentuji a snažím se vnášet do fotografií (nejen rumů) netradiční prvky a originální pojetí.

Jak tento článek hodnotíte?

Pro hlasování klikněte na hvězdu

Průměrné hodnocení 5 / 5. Hlasů: 1

Článek zatím nikdo nehodnotil. Buďte první!

Související články