Hodnocení

94 %
Lokalita
Chutě Aromatické, Silný, Suché rumy
Síla

Původ rumu

Jamajka. Základy destilerie Hampden byly položeny roku 1753. Rumy jsou vyráběny ve stejné oblasti, kde se nalézá další známá jamajská destilerie Long Pond, tedy na území zvaném Trelawny. Oblast, kde se nachází, je ohraničena horami “Cockpit country” a tropickým pralesem, který skýtá spoustu endemických druhů rostlin a živočichů. Roku 2009 se stala majitelem Hampden Estate rodina Husseyů a snaží se dát tuto palírnu do pořádku. Destilerie Hampden patří rozhodně k těm nejlepším na světě. Je to i díky tomu, že splňují 5 tzv. pilířů kvality:

  • Pramenitá voda – Použití výhradně tekoucí vody z přírodního zdroje.
  • Přírodní fermentace – Extrémně prodloužené kvašení přírodními kvasinkami. Produkce se řídí technikou z 18. století a díky tomu vytváří velmi vysokou úroveň esterů, které nezaměnitelně ovlivňují chuť i vůni. Zajímavostí je, že se při této fermentaci používá i tzv. skimming (vzniklá pěna při fermentaci) a dunder (výpalek ze dna). Neustále se tedy používají “zbytky” ze staré destilace. Dunder se uchovává v jámách přikrytých senem pod širým nebem.
  • Pouze Pot Still destilace – 100% řemeslná destilace v měděných kotlících. Destilační proces trvá přibližně 7 hodin a rum z něj vychází při přibližně 82°ABV. V této destilerii mají momentálně 4 Pot Still kotle. Nejstarší z nich (John Dore) byl instalován v roce 1960 a pojme až 2000 galonů (7,560 litrů).
  • Tropické stárnutí – Rum zraje déle než 7 let v tropickém klimatu (to odpovídá stárnutí v Evropě po dobu cca 25 let).
  • Nulový přídavek cukru a barviv – Rumy se vyrábějí, stárnou a plní do lahví bez jakýchkoli umělých přísad. Nenajdete v nich tedy žádný přidaný cukr, taniny, karamel nebo glycerin.

Do některých sudů se přidává i místní tropické ovoce, které se nechá zkvasit a následně se přimíchá do rumů. Tak tomu bylo i před více než 260 lety. Dokonce i některé sudy pochází částečně z oněch dob. Tedy zakládají si na tradiční výrobě.

Vůně

Vůně je vskutku aromatická. Hned ze začátku na vás dýchne z dálky typické esterové aroma, tedy citrusy (exotika – citron, limetka,…) a taková typická zemitost s travou. Nechybí ani květinový závan a celkově se vůně zdá mírně do hořka. Jde znát i lehká kyselost (jakoby nezralá jablka) a mírná zatuchlost. Všechno mi však hraje velice příjemně v nose. Jde také poznat, že obsah alkoholu bude vyšší než 40%. Trošku mi chybí vyzrálá dřevitá vůně ze sudu.

Chuť

Zprvu se jeví jakoby hutně, štiplavě a na jazyku nasládle. Prakticky hned z počátku cítím výrazné citrusové plody, zejména ananas. Počáteční ostrost mírně ustupuje a projevuje se mírná hořkost na jazyku a lehká kyselost na patře. Ale nic, co by nějak výrazně narušovalo požitek z chuti. Opět jde cítit i květinová vůně a určitá zemitost. Celkově je chuť ovlivněna vysokým obsahem esterů. Stejně jako ve vůni i v chuti je dřevitá vyzrálost cítit jen decentně. Závěr je vcelku výrazný a středně dlouhý. Zůstává sušší dochuť se stopou ořechů a citrusů. Obsahuje 46% alkoholu.

Láhev

Zde nečekejte žádné elegantní tvary hýřící barvami s pozlacenými či křišťálovými víčky. Tento rum to zkrátka nepotřebuje a skvěle u něj působí jednoduchost s přírodními barvami. Na velké etiketě z čelní strany najdete prakticky vše důležité, co se rumu a jeho výroby týče. Navíc má hezký přírodní dřevěný uzávěr a kouřovou tmavou láhev, která mi k poctivé Jamajce prostě sedí. Láhev je dodávaná v krabici, na které je znázorněn přesný obrázek láhve.

Cena

U nás se dá pořídit do 1500,- Kč.

Závěr

Značka Hampden si mě za poslední dobu opravdu získala. Líbí se mi, že postup při výrobě dělají trošku jinak, že nepřidávají do rumu žádná aditiva a rum je prostě jiný, Také si můžete přijet bez problémů celou destilerii prohlédnout. Rum je výrazný a poznáte jej bez problémů již po pouhém přivonění. Určitě doporučuji vyzkoušet, ale asi to zřejmě nebude nic pro rumové “začátečníky”. K poctivé Jamajce s vysokým obsahem esterů se člověk asi musí nejdříve propít (ikdyž pár návštěv / začátečníků mě vcelku překvapilo, když jim rum zachutnal). Velmi povedený je i Overproof o síle 60%, nebo Great House 59%.

Info o rumu

Výrobce Hampden Estate
Typ výroby Pot still
Chutě Aromatické, Silný, Suché rumy
Lokalita
Publikováno: 16. února 2020 Aktualizováno: 16. února 2020
Chcete podobnou recenzi i pro váš e-shop?
Autor článku - Jiří Naller Jsem fotograf a milovník rumů. Jsem zakladatel rumové skupiny Rum a vše kolem něj. Rád experimentuji a snažím se vnášet do fotografií (nejen rumů) netradiční prvky a originální pojetí.

Jak tento článek hodnotíte?

Pro hlasování klikněte na hvězdu

Průměrné hodnocení 4.5 / 5. Hlasů: 11

Článek zatím nikdo nehodnotil. Buďte první!

Související články