Původ rumu

Jamajka. Základy destilerie Hampden byly položeny roku 1753. Rumy jsou vyráběny ve stejné oblasti, kde se nalézá další známá jamajská destilerie Long Pond, tedy na území zvaném Trelawny. Oblast, kde se nachází, je ohraničena horami “Cockpit country” a tropickým pralesem, který skýtá spoustu endemických druhů rostlin a živočichů. Roku 2009 se stala majitelem Hampden Estate rodina Husseyů a snaží se dát tuto palírnu do pořádku.

Destilerie Hampden patří rozhodně k těm nejlepším na světě. Je to i díky tomu, že splňují 5 tzv. pilířů kvality:

  • Pramenitá voda – Použití výhradně tekoucí vody z přírodního zdroje.
  • Přírodní fermentace – Extrémně prodloužené kvašení přírodními kvasinkami. Produkce se řídí technikou z 18. století a díky tomu vytváří velmi vysokou úroveň esterů, které nezaměnitelně ovlivňují chuť i vůni. Zajímavostí je, že se při této fermentaci používá i tzv. skimming (vzniklá pěna při fermentaci) a dunder (výpalek ze dna). Neustále se tedy používají “zbytky” ze staré destilace. Dunder se uchovává v jámách přikrytých senem pod širým nebem.
  • Pouze Pot Still destilace – 100% řemeslná destilace v měděných kotlících. Destilační proces trvá přibližně 7 hodin a rum z něj vychází při přibližně 82°ABV. V této destilerii mají momentálně 4 Pot Still kotle. Nejstarší z nich (John Dore) byl instalován v roce 1960 a pojme až 2000 galonů (7,560 litrů).
  • Tropické stárnutí – Rum zraje déle než 7 let v tropickém klimatu (to odpovídá stárnutí v Evropě po dobu cca 25 let).
  • Nulový přídavek cukru a barviv – Rumy se vyrábějí, stárnou a plní do lahví bez jakýchkoli umělých přísad. Nenajdete v nich tedy žádný přidaný cukr, taniny, karamel nebo glycerin.

Do fermentačních procesů se přidává i místní tropické ovoce, které se nechá zkvasit a následně se přimíchá do rumů. Tak tomu bylo i před více než 260 lety. Dokonce i některé sudy pochází částečně z oněch dob. Tedy zakládají si na tradiční výrobě.

Rum Fire je jamajský bílý nestařený overproof rum vyrobený v Trelawny Hampden Estate, jedné z nejstarších palíren na Jamajce. Rum stále prochází kvašením v cedrových kádích, což je v dnešní době poměrně vzácné. Destilace probíhá 100% Pot Still metodou, s hladinou obsažených esterů 300-500 gramů spadá do kategorie LROK. Rum Fire má na svém kontě i řadu úspěchů, jako třeba zlatou medaili z Miami Rum Renaissance Festival v roce 2013 v kategorii overproof rum. Zpočátku byl tento rum vydáván pouze na Jamajce, ale pak se rozběhl i po Americe a nakonec dorazil i k nám do ČR 🙂

Vůně

Velmi výrazná, silná, ostrá, mladá, esterová, ovocná. To vše mě napadlo po otevření láhve a nalití první skleničky. Když necháte chvilku rum ve skleničce vydýchat, esterové aroma se dostane prakticky všude ? Velmi výrazné je tropické ovoce, zejména ananas, banán a nahořklý grep. To doplňuje lehce květinová vůně s rašelinovým aroma, travou a mladým dřevem. Vůně působí těžce a decentně zatuchle.

Chuť

Při prvním doušku vám v ústech exploduje silná esterová chuť ovoce, která vám projde celým krkem až k velmi hřejivému pocitu v břiše. Dominantní je zejména tropické ovoce a třtina. Z ovoce je to především velmi zralý banán a ananas. Lehce nahořklou stopu za mě vytváří pomerančová kůra a grep. Těch esterů je tam opravdu mnoho a výrazné aroma vnímáte snad všemi smysly. Na jazyku cítím vyšší obsah alkoholu, ale není to na 63% zase tolik drastické. Závěr je poměrně dlouhý a výrazný. Cítím na patře lehkou zatuchlost a dehet, ale není to nepříjemné. Rum obsahuje 63% alkoholu a je bez umělých aditiv.

Láhev

Je vysoká, úzká, takový tvar spíše na víno. Ale k tomuto rumu se to hodí. Rozhodně zde nenajdete žádné designové složitosti. Láhev je čirá a cca 2/3 zabírá čelní etiketa, na které jsou vyobrazeny plameny v modré a červené barvě. Ty samozřejmě skvěle sedí k názvu tohoto rumu a také proto jsme volil fotku v podobném duchu. Na etiketě nechybí také název rumu a destilerie. Uzavřeno umělým korkem.

Láhev Rumfire a Ting

Cena

K nám vozí zatím pouze jediný eshop Warehouse1 za cenu 850,-Kč. (zatím vyprodáno, ale brzy bude zase na skladě – můžete mezitím zkusit slabšího brášku Rum Fire Velvet).

Závěr

Pokud toužíte okusit vůni i chuť pravé funky Jamajky, tohle je přímo ideální rum pro vás. Je to výborný vysoce esterový rum, který ucítíte minimálně přes dva pokoje. Vaše žena se bude možná chytat za vlasy (i za nos), ale vy si budete v klidu sedět ve vašem oblíbeném křesle a vychutnávat ten úžasně ovocný a silný profil tohoto rumu. Úplně bych jej nedoporučil rumovým začátečníkům (zvláště čistý), ale spíše milovníkům Jamajky a esterů vůbec. Rozhodně zajímavý je tento rum i v drincích. Zkoušel jsem jich několik a zaujalo mě především Daiquiri a Hemingway Special, ale ty estery jsou tam opravdu výrazné. Zajímavou složkou vhodnou ke kombinaci s tímto rumem je také Ting, což je osvěžující směs perlivé vody a jemně sladké grapefruitové šťávy. Tento jamajský poklad byl poprvé vyroben v 70. letech 20. století a jeho popularita rychle vzrostla (nejen na ostrově).

Info o rumu

Výrobce Hampden Estate
Typ Britský typ
Typ výroby Pot still
Chutě Esterové, Silný
Označení Overproof
Barva Bilý rum (Světlý/Bianco/Blanco/Planas)
Síla 63 %
Staření a stáří Nestařený rum
Lokalita
Publikováno: 19. února 2021 Aktualizováno: 21. února 2021
Chcete podobnou recenzi i pro váš e-shop?
Autor článku - Jiří Naller Jsem fotograf a milovník rumů. Jsem zakladatel rumové skupiny Rum a vše kolem něj. Rád experimentuji a snažím se vnášet do fotografií (nejen rumů) netradiční prvky a originální pojetí.

Jak tento článek hodnotíte?

Pro hlasování klikněte na hvězdu

Průměrné hodnocení 5 / 5. Hlasů: 2

Článek zatím nikdo nehodnotil. Buďte první!

Související články