Kirk and Sweeney XO Rum Limited Edition 65,5%

Příběh značky

“Kirk and Sweeney” byl název škuneru, který byl známý pašováním rumu z Karibiku do USA během tzv. Velké Prohibice v USA. Kirk and Sweeney vždy zakotvil na tzv. „Rum Line“ a prodával rum obchodníkům na menších lodích. Ty byly rychlejší a ovladatelnější než lodě pobřežní stráže a jednoduše pak pašovaly pak rum na břeh. Tak se dělo až do roku 1924, kdy byl konečně polapen zajat s velkou zásobou karibského rumu, poté přejmenován na „Chase“ a až do 40.let 20. století sloužil potřebám US Coast Guard.

O rumu

Tento rum je vyroben ze speciálního druh melasy („Blackstrap Molasses“) z ručně sklízené cukrové třtiny. Zraje v sudech po bourbonu 25 let. Je lahvován v sudové síle (65,5%) a limitovaném množství 1926 láhví, v ČR bylo k dispozici pouhých 36 ks.

Láhev a balení

Zajímavé je i luxusní balení – křišťálová karafa, dárkový box s mahagonovou barvou s mapou hlavní trasy škuneru na vnitřní straně víka a ozdobený stužkou se souřadnicemi, na kterých byl Kirk and Sweeney zajat.

Barva rumu

Jak vidíte na fotkách lahve i na barvě rumu ve skleničce, barva je také barvou lesního medu, tedy docela tmavá.

Barva rumu Kirk and Sweeney XO

Vůně

Ve vůni se prolínají se tóny sušeného ovoce a dubu, ale své si řeknou i klasické vůně karamelu a toffifee. V závěrů vůně cítíte jemnou a příjemnou štiplavost alkoholu.

Chuť

Jako první klasická rumová štiplavost a hned po ní, přichází chutě vanilky a dubu senzačně se závěrem v sherry, rozinek s sladkosti na závěr.

Závěr

Závěr není tak mohutný, jak bych čekal z chuti ale určitě neurazí. Jemně hřejivé a středně dlouhé zakončení s tóny dřeva (asi zase dub) a vanilky.

Tento rum je určitě velkým krokem vpřed po klasických 12y-23y verzích. Ale nejsem přesvědčen, že cena 8 888 Kč za tento rum je adekvátní, myslím, že jsou lepší rumy za méně peněz. Ale pozor, pokud chcete do sbírky nebo jako dárek, tak tento skvostný box je vynikající volbou. Na běžné pití do nebude ale fandové rumu ho musí mít.

Info o rumu

Výrobce Kirk and Sweeney
Typ Španělský typ
Typ výroby Melasa
Chutě Jemné, Silný, Sladké
Označení Limitovaná edice, XO
Barva Zlaté (oro)
Lokalita
Publikováno: 1. ledna 2020 Aktualizováno: 10. dubna 2024
Chcete podobnou recenzi i pro váš e-shop?
Autor článku - Pavel Ungr Jmenuji se Pavel Ungr a už více než 5 let miluji dobré rumy. Nejsem studovaný rumolog, rumy mám prostě rád. Rumy ochutnávám a zkoumám. Fotím je také na svůj Rumstagram a pak o tom píšu. Mám rád sladší nebo aromatické rumy, kterou mohou být klidně silnější a to hlavně španělského nebo britského typu.

Jak tento článek hodnotíte?

Pro hlasování klikněte na hvězdu

Průměrné hodnocení 5 / 5. Hlasů: 6

Článek zatím nikdo nehodnotil. Buďte první!

Související články

Vaše názory

Jeden komentář

  1. Lukáš napsal:

    Dobrý den jsem začínající sběratelé a mohl bych se zeptat co přesně známé u rumu legacy. Někde jsem četl které rumy jsou nejlepší sbírání a bylo tam havana maximo,appleton, pyrat cask příklad a legacy a vůbec nevím co to je předem moc díky za odpověď s pozdravem Lukáš