Hodnocení

82 %
Lokalita
Chutě Esterové, Jemné
Síla 42 %

Původ rumu

Navazuje na tradici finálního zrání rumů 17. století v západoindických docích, které se skládají ze tří sérií doků na Dog Island v Londýně. Tyto doky byly poprvé otevřeny v roce 1802, ale znovu uzavřeny v roce 1980. Stárnutí v Karibiku za suchých podmínek a výkyvu teplot znamená, že rum je vystaven vysokému odpařování a oxidaci, což pomáhá zvýraznit bohatý a dřevnatý charakter destilátu. Mezitím stárnutí v London Docks poskytuje stabilní teplotu 8° – 12°C a vysokou vlhkost (zřídka pod 95%), což znamená mnohem menší ztrátu objemu. Tato metoda stárnutí produkuje jemnější rum s lehkým květinovým a ovocným aroma, ale zase méně výrazným podílem dřevité složky.

Jedná se o blend rumů z destilerií Hampden a Worthy Park na Jamajce. Po stárnutí v sudech po bourbonu přichází dozrávání v sudech po Pedro Ximenéz.

Láhev jsem našel na stránkách prodejce A.H.Riise spirits, takže jsem jim ihned psal, jestli mi poskytnou více info kolem tohoto rumu. Dozvěděl jsem se, že výrobu postupně ukončili, protože převzali značku jen v rámci fúze. Tyto rumy vyřadili z jejich portfolia a žádné info podávat nemohou. Tedy poměr rumů v blendu a jejich stáří jsem nezjistil. Destilaci a plnění má na starost Humphrey Taylor & Co.

Vůně

Je příjemně sladká, maličko pichlavá v nose. V základu cítím karamel a lehce spálený třtinový cukr. Příjemně ve vůni hraje tropické ovoce, které není příliš výrazné, ale skvěle se doplňuje s jamajskými rumy. Tedy nechybí ani decentní známka esterů. Vše doplňuje vanilka a cítím i lehký kouřový nádech.

Chuť

Je až překvapivě jemná a nasládlá. Na jamajský rum opravdu poměrně nečekané. V základu opět cukrová třtina a tropické ovoce. Dřevo jde cítit spíše okrajově a určitě není příliš vyzrálé. Za to se do popředí dostává květinová vůně s travou, vanilkou a decentně i kokosem. Estery nejsou příliš výrazné, což je za mě maličko škoda. Závěr není tolik dlouhý, ale cítím v něm takovou lehce peprnou složku. Na patře zůstává nahořklá dochuť. Rum obsahuje 42% alkoholu, obsah cukru a jiných aditiv jsem bohužel nedohledal.

Láhev

Je úzká a vysoká. Jednoduchá menší etiketa v černé barvě z čelní strany. Pod ní malý štítek s číslem láhve a označení sudu, ze kterého pochází. Uzavřeno umělým korkem.

Cena

U nás se cena pohybuje do 1000,- Kč.

Závěr

Rum jsem poprvé ochutnal v Air Cafe v Brně. Moc mě zaujal a tak bylo jasné, že si láhev objednám i domů. Jde rozhodně o zajímavý počin. Za mě by mohla být výraznější jamajská esterová složka, ale jinak jsem s rumem spokojený. Škoda, že se nedá dohledat více informací o jeho výrobě, zrání a složení. Pokud se chystáte přejít na jamajské rumy, tohle by mohl být lehký a pozvolný krůček tímto směrem.

Info o rumu

Výrobce London Dock
Typ Britský typ
Chutě Esterové, Jemné
Jedinečnost Blend
Síla 42 %
Staření a stáří Sudy po bourbonu, Sudy po Pedro Ximenéz
Lokalita
Publikováno: 14. června 2020 Aktualizováno: 14. června 2020
Chcete podobnou recenzi i pro váš e-shop?
Autor článku - Jiří Naller Jsem fotograf a milovník rumů. Jsem zakladatel rumové skupiny Rum a vše kolem něj. Rád experimentuji a snažím se vnášet do fotografií (nejen rumů) netradiční prvky a originální pojetí.

Jak tento článek hodnotíte?

Pro hlasování klikněte na hvězdu

Průměrné hodnocení 4.9 / 5. Hlasů: 15

Článek zatím nikdo nehodnotil. Buďte první!

Související články