Hodnocení

93 %
Lokalita
Chutě Kořeněné, Silný, Sladké
Síla 59 %

Hezký den všem, trošku jsem teď bojoval s nachlazením, takže jsem nebyl tolik produktivní, co se recenzí týče. Dnes tu mám pro vás však žhavou novinku, která je exkluzivní, limitovaná a zároveň také moc povedená. Zajímá vás, co si na vás Mario Navarro a Warehouse 1 připravili? Tak určitě čtěte dále.

Původ rumu

Reúnion. Ostrov je jedním z nejvzdálenějších regionů Evropské unie. Leží zhruba 700 kilometrů na východ od Madagaskaru. Na jeho 2 500 čtverečních kilometrech žije dnes přes 800 000 obyvatel tvořených Francouzi, Afričany, Indy a Číňany. Slovo Réunion znamená francouzsky „spojení“ či „sdružení“. Ostrov je součástí tzv. zámořské Francie, která zahrnuje území v Americe, Africe, Oceánii i Antarktidě.

Ostrov je vulkanického původu, nabízí divoká pohoří přesahující výšku 3000m pokrytá hustými deštnými pralesy se stříbřitými vodopády, sopky, bujnou vegetaci i faunu. Na úrodné půdě se daří nejen ovoci a zelenině, ale také tabáku, vanilce, šafránu a květinám. Proto také bývá přezdíván ostrovem barev a vůní. Výchozím bodem na cestě za poznáním krás tohoto ostrova je hlavní město Saint-Denis.

Savanna Distillery

Nachází se uprostřed Indického oceánu, východně od Madagaskaru, na vulkanickém ostrově Réunion. Nejpěstovanější cukrová třtina je R570 a do Savanny je dodávána z přilehlého cukrovaru Bois Rouge. Jedinečnost Savanny spočívá v tom, že vyrábí rum z obou surovin, tedy z melasy i ze šťávy z cukrové třtiny. Master Distiller Laurent Broc je jedním z největších znalců rumů a bedlivě dohlíží na celý proces výroby. Laurent dokonce navrhl a vyrobil strukturu potrubí a ventilů, které spojují všechny sudy, jenž obsahují nejmladší rumy. Cílem je, aby se tekutina ve velkých sudech během prvních 18 měsíců hodně pohybovala a tím se zajistila lepší rovnováha a ventilace.

Lihovar má v zásobě asi tisíc sudů (všechny francouzského původu) a desítky sudů ex-Cognac, ex-Porto, ex-Madeira, ex-Sherry, ex-Muscatel a ex-Calvados.

Rum Nation Reúnion 13 Y.O.

Na začátek by se slušelo říct, že stařená Savanna je dnes poměrně rarita. Pro srovnání, Zacapa a Botran mají dohromady 300 000 sudů ve skladě v procesu zrání. Savanna jich má pouze 1000, jak jsme si řekli již výše.

Vše započalo v roce 2018, kdy nám všem známý, milý a usměvavý Mario Navarro přiletěl do Reunionu. Tam si odsouhlasili nákup posledního Iso tankeru (objem 10 000 litrů) se 7 let starým rumem. Ovšem ochutnávali i další vzorky a tak se jim dostal do rukou 10 let starý melasový rum (zrál v dubových sudech po bourbonu), který je opravdu zaujal. Proto se jej rozhodli také koupit (celkem 2000 litrů). Při příjezdu do Itálie se rozhodli tento povedený rum dále stařit. Vybrali si pro to dubové Oloroso sherry sudy, ve kterých ještě dříve ležela whisky značky Wilson & Morgan.

Na jaře tohoto roku náš rumový mecenáš Jiří Rabel informoval Maria, že se v září se bude konat Rum Fest v Praze. Chtělo to samozřejmě nějakou novou láhev, nějakou tu raritku, která bude lahvovaná exklusivně pro ČR. Tak si u Jirky doma udělali pořádnou degustační ochutnávku různých raritních blendů (které Mario přivezl) a zaujala je nejvíce právě tato exkluzivní Savanna.

Bohužel situace nebyla úplně příznivá, nastaly v této naší těžké době problémy s dopravou a logistikou a tak se rum nestihl do Rumfestu připravit. Ale zase z toho máme takové krásné vánoční překvapení pro nás a jsem nadšený, že se vše stihlo připravit.

Vůně

Hned při prvním přivonění vás to štípne lehce v nose a dýchne na vás záplava sladších ovocných tónů s výrazným aromatickým profilem, vyšší % alkoholu a příjemná dřevitost s lehkým zakouřením. Výrazná je cukrová třtina, sherry, vyzrálé dřevo, kouř a sladší ovoce jako jsou višně a broskve. Po chvilce jsem zaznamenal i lehké tóny kakaa a vlašských ořechů. Určitě zde hraje svou roli i značná kořenitost. Celková intenzita pak slábne, ale velmi příjemně vše hraje v nose.

Chuť

Zpočátku působí dost silně, ostře, ale přitom sladce. Opět je velmi výrazné vyzrálé dřevo, která je jakoby vypálené a ta kouřovost je skvělá. Spolu s ním hraje výrazně také melasa, ovoce jako ve vůni (broskve, višně), ale na patře mi utkvěly trošku také citrusy. Velmi dobře jde znát také zrání v sherry sudech. Neskutečně mě baví ta sudová síla v kombinaci se sladkostí, vyzrálostí, kořenitostí a čerstvou svěží chutí. Závěr je velmi výrazný, delší, spíše pak již sušší.

Láhev

Nádherná! Tvar klasický, jak jej u Rum Nation již známe. Středně vysoká, oblá láhev z čirého skla, ovšem tentokrát máme skleněný uzávěr a velice se mi to líbí. Etiketa je laděna do takový šedozelené barvy, která je příjemně “čučavá”. Líbí se mi ten design se starou poštovní známkou z Reunionu, super nápad. Jinak nechybí samozřejmě ani popisky tohoto rumu a logo Warehouse 1. Zezadu pak naleznete další info k tomuto rumu, jak byl vyráběn a chuťový profil. ještě bych určitě zmínil, že jde o limitovanou edici (552 láhví) a moje má číslo 520. Láhev je dodávána v černé krabici s čelním výřezem na láhev.

Cena

Ta je krásných 1 600,- Kč. Musím říct, že jsem čekal mnohem více, asi takový dárek pro nás milovníky rumu 🙂 Ale je pouze omezené množství láhví, musíte si pospíšit s objednávkami.

Závěr

Poslední dobou se vyrojilo velké množství novinek a někdy je trošku problém je stíhat. Ne všechny se povedou, na některé člověk hned zapomene, některé mu zůstanou v paměti. Já jsem nesmírně rád, že se mi dostal do rukou tento rum, který mi rozhodně v paměti zůstane. Prakticky nic jsem si o rumu nezjišťoval, nedíval se na recenze kolegů a prostě jen ochutnal. Protože Reúnion 13 pro Warehouse na etiketě, to mě hodně lákalo. A opravdu jsem nadšený. Za mě je to jedno z top překvapení letošního roku. Ano, měli jsme tu skvělé esterové Jamajky, měli jsme tu rozkvět značky Mhoba, nové Foursquary, ale tohle mě sakra baví. Ikdyž jde o limitovanou edici, doporučuji všem otevřít a ochutnat, protože u tohoto rumu by byla vážně škoda to neudělat! Za mě opravdu potlesk pro Mario Navarro, Jiří Rabel a všem, kteří se o tento rum zasloužili.

Speciální díky pro Mario Navarro za mnoho informací k tomuto rumu a hlavně Jiří Rabel, že mi tuto láhev dopředu poslal.

Info o rumu

Výrobce Rum Nation
Chutě Kořeněné, Silný, Sladké
Označení Cask Strenght, Limitovaná edice
Balení Krabice
Síla 59 %
Staření a stáří 13y, Sudy po bourbonu, Sudy po sherry
Lokalita
Publikováno: 29. listopadu 2021 Aktualizováno: 19. listopadu 2022
Chcete podobnou recenzi i pro váš e-shop?
Autor článku - Jiří Naller Jsem fotograf a milovník rumů. Jsem zakladatel rumové skupiny Rum a vše kolem něj. Rád experimentuji a snažím se vnášet do fotografií (nejen rumů) netradiční prvky a originální pojetí.

Jak tento článek hodnotíte?

Pro hlasování klikněte na hvězdu

Průměrné hodnocení 5 / 5. Hlasů: 4

Článek zatím nikdo nehodnotil. Buďte první!

Související články