Rum Nation

Rum Nation je italská nezávislá stáčírna a pobočka společnosti Rossi & Rossi s.r.l., rodinné firmy rodiny Rossi, která mimo jiné provozuje také stáčírnu whisky Wilson & Morgan. Její kořeny sahají až do 20. let minulého století, kdy Guiseppe Rossi obchodoval s vínem a olivovým olejem. Jeho syn Mario mladší začal obchodovat s vínem a likéry v roce 1956 a byl prvním dovozcem značky Laphroaig a později Rhum Barbancourt do Itálie. Mariův syn Fabio Rossi zase nevyhnutelně vyrůstal mezi lahvemi vína a lihovin. Proto není příliš překvapivé, že Fabio nakonec vykročil v otcových stopách a začal stáčet vlastní výběr rumů a whisky.

Během cesty do Skotska v roce 1990, kdy Fabio ochutnával sudy a uzavíral dohody pro nadcházející uvedení nové řady whisky s názvem Wilson & Morgan, uviděl ve skladu vedle sudů s whisky ležet sudy s rumem z Guyany a Jamajky. I když se mu to, co ochutnával, líbilo, Fabio tvrdí, že v té době o rumu nic nevěděl. O pár let později se Fabio obrátil na Silvana Samaroliho, šéfa nezávislé stáčírny Samaroli, který podnikal s jeho otcem Mariem juniorem, s žádostí o radu. Ten koupil sudy a stáčel je s cílem shromáždit nejlepší rumy z celého světa. Tak se v roce 1999 zrodil Rum Nation.

Recenze Rum Nation Demerara Solera No.14    

Recenze Rum Nation Demerara Solera No.14

Tento melasový rum je vyroben z cukrové třtiny pocházející z Britské Guyany. Obsahuje několik různě starých rumů, které prošly jak kotlíkovou, tak kolonovou destilací. Hlavní zrání probíhá v sudech z amerického dubu po Bourbonu. Následně dozrává dalších 12 měsíců v buttech po sherry Pedro Ximenez a Oloroso. Butt je speciální sud pocházející z regionu Sherry, který bývá vyrobený z amerického dubu. Jednotlivé butty se často používají k systému staření Solera. Na samotný závěr se do této směsi přidá malé procento velmi starého rumu Enmore pro “tmavší” barvu a doladění celkového profilu rumu. Rum byl lahvován v roce 2017 v síle 40% alkoholu a měl by obsahovat 15-20g/l cukru.

Číst dále
Rum Nation Jamaica 14 Y.O. 2007–2021 Peated Cask Finish    

Rum Nation Jamaica 14 Y.O. 2007–2021 Peated Cask Finish

Jak se zrodil Rum Nation a limitovaná edice Rare Rums Projekt Rum Nation se začal pozvolna rodit v hlavě dovozce skotské whisky Fabia Rossi. A to v době, kdy ve Skotsku narazil na rumové sudy ve skladech whisky, se kterou tehdy obchodoval. Jednalo se především o sudy z Guyany a Jamajky, případně z jiných britských kolonií, které byly […]

Číst dále
Recenze Rum Nation Reúnion 13 Y.O. (Exclusive bottling for Warehouse)    

Recenze Rum Nation Reúnion 13 Y.O. (Exclusive bottling for Warehouse)

Vše započalo v roce 2018, kdy nám všem známý, milý a usměvavý Mario Navarro přiletěl do Reunionu. Tam si odsouhlasili nákup posledního Iso tankeru (objem 10 000 litrů) se 7 let starým rumem. Ovšem ochutnávali i další vzorky a tak se jim dostal do rukou 10 let starý melasový rum, který je opravdu zaujal. Proto se jej rozhodli také koupit (celkem 2000 litrů). Při příjezdu do Itálie se rozhodli tento povedený rum dále stařit. Vybrali si pro to dubové Oloroso sherry sudy, ve kterých ještě dříve ležela whisky značky Wilson & Morgan.

Číst dále