Hodnocení

92 %
Lokalita , ,
Chutě Kořeněné, Silný
Síla

Původ rumu

V roce 1979 založil italský Massimo Righi svou společnost s prémiovými rumy a whisky, která působí pod značkou Whiskey Silver Seal od roku 2000. Nezávislý stáčírna je známá především svou vynikající whisky ze Skotska a omezeným plněním lahví rumu, které se destilují hlavně v Karibiku, ale i v jiných regionech.

Old Navy Rum je tedy produktem společnosti Silver Seal ve spolupráci s Francescem Mattonettim (italský rumový nadšenec). Je založený na receptu, který byl uveden ve starých dokumentech (prošel jich kolem 800) pocházejícího z konce devatenáctého století. Daný recept zmiňuje nejlepší způsob, jak vyrobit „britský námořní rum“ (v té nejčistší podobě k tradici), který byl dříve určený pro námořníky Britského královského námořnictva.

Jedná se o směs rumů ze 3 karibských regionů: Guyana (Demerara), Barbados a Jamajka. Blend se plní do lahví v síle 57% alkoholu (tzv. “síla námořnictva”, jelikož právě tolik % obsahoval každodenní příděl rumu námořníkům po dobu dlouhých 250 let) a pouze v počtu 1415 lahvích.

Vůně

První, co mi utkvělo při ovonění v nose byl kouř a jakoby něco uzeného, skoro bych řekl uzené maso. Krásně jdou cítit složky z jednotlivých zemí. Já vždy nejprve zapisuji vůni, chutě, barvu a až následně další den sepisuji informace k historii, výrobě, složení atd. Napsal jsem si, že cítím estery z Jamajky, lehoučký podíl jakoby agricole rumu a příjemnou dřevitost s karamelem. Následně i lehce sherry s tropickým ovocem. Původ rumů v blendu jde tedy celkem hezky rozeznat již ve vůni a skvěle spolu vše harmonizuje. Samozřejmě zaznamenáte i vysoké % alkoholu. V pozadí pak cítím květiny, ořechy a lehce i lékořici.

Chuť

Hned při prvním doušku pocítíte sílu Navy námořnického rumu, který rozpálí váš jazyk a příjemně zahřeje. Začíná pocitově poměrně nasládle po medu a tropickém ovoci. Následně však převládá chuť dřeva, půdy a esterů. Opět cítím i květinové aroma a kořenitost. V chuti již agricole stopy necítím, tedy možná to byl jen takový pocit u vůně. Závěr je poměrně dlouhý a výrazný s mírnou zatuchlostí a decentní hořkostí. Líbí se mi, jak se jednotlivé složky prolínají a kombinují. Je to opravdu zážitek, který ještě několik minut po posledním doušku cítíte v ústech. Rum obsahuje 57% alkoholu a je bez přidaných umělých aditiv.

Láhev

Je krásná vysoká, stylová. Na čelní straně nenajdete prakticky žádné popisky mimo označení Old Navy Rum a Selected by Silver Seal. Na velké etiketě je v plné kráse vyobrazena stará flotila britského královského námořnictva. Na zadním štítku pak najdete i krátký popis rumu. Láhev uzavřena umělým korkem a balená v pěkné tubě ve stejném designu, jako je láhev.

Cena

U nás se dá rum pořídit okolo 1800,-Kč.

Závěr

Tento rum jsem zahlédl u dvou mých rumových kamarádů a hrozně mě lákalo jej ochutnat. Je to opravdu poctivý, těžký, silný Navy rum, který si prostě zamilujete a zapamatujete. Síla 57% je v chuti i vůni opravdu znát a líbí se mi, že je výrazná především složka z Jamajky. Pokud vás baví tyto silné, nedoslazované navy rumy, určitě se vám tento trefí do chuti.

Info o rumu

Výrobce Silver Seal
Typ Britský typ
Chutě Kořeněné, Silný
Jedinečnost Blend
Lokalita , ,
Publikováno: 4. května 2020 Aktualizováno: 4. května 2020
Chcete podobnou recenzi i pro váš e-shop?
Autor článku - Jiří Naller Jsem fotograf a milovník rumů. Jsem zakladatel rumové skupiny Rum a vše kolem něj. Rád experimentuji a snažím se vnášet do fotografií (nejen rumů) netradiční prvky a originální pojetí.

Jak tento článek hodnotíte?

Pro hlasování klikněte na hvězdu

Průměrné hodnocení 4.9 / 5. Hlasů: 12

Článek zatím nikdo nehodnotil. Buďte první!

Související články