Dnes jsem si vybral k hodnocení všechny limitované edice ceramic bottle od značky Kraken. Panovalo kolem nich trošku nejasno, zda je v lahvích rum stejný, či nikoli. Dal jsem si opravdu velice záležet a důkladně jsem zkoumal barvu, vůni i chuť všech čtyř verzí. Konkrétně jsou to tedy Kraken rum BLACK ceramic bottle, WHITE, BLACK AND WHITE a BLACK (Grey). Tak hurá na to.

Původ rumů

Všechny mají samozřejmě stejný původ, co se výroby týče. Kraken Rum je dovezený rum z Karibiku (Trinidad a Tobago) smíchaný s 11 druhy tajného koření. Zrát by měl zhruba 12-24 měsíců. Je pojmenovaný po mořské příšeře, mýtu a legendě. Říká se, že loď nesoucí jedno z největších množství černého kořeněného rumu, které bylo z nevysvětlitelných důvodů přivezeno z karibských ostrovů, nikdy nedosáhla svého cíle. Příběhů kolovala spousta…nejčastěji pak o veliké mořské příšeře, která stahovala lodě pod hladinu obrovskými chapadly. Nikdy však nebyl žádný z těchto příběhů potvrzen.

Barva

Barva tohoto rumu připomíná inkoust chobotnice ve skleněné nádobě. Je tedy kávově tmavě hnědá. Když jsem rozlil všechny 4 rumy do skleniček, začal jsem tedy porovnávat barvu. Kromě bílé lahve byly všechny tři ostatní vzorky stejné. Rum z ceramic white bottle je o něco světlejší.

Vůně

Zde za mě nejlépe dopadly lahve White a také Black.

  • Black: Příjemná, sladká, dominantní aroma cukrové třtiny a jakoby sherry. Cítím v pozadí i vanilku s čokoládou, koření a lehce kompot.
  • White: Zde také sladší vůně, především karamel a sherry. Doplňuje je i vůně vanilky, sušeného ovoce a koření. Necítím tam již tu čokoládovou složku.
  • Black and White: Zde je vůně již o něco pichlavější, ostřejší. Ale stále podobné složky sherry, karamelu, vanilky a koření. K tomu i lehce ovoce (kompot).
  • Black (Grey): U tohoto vzorku cítím menší zastoupení té sherry složky, opravdu ji vnímám jen lehoučce. Převládá cukrová třtina s vanilkou, řekl bych až takový smetanový nádech a lehoučce v pozadí lesní ovoce.

Chuť

Mně nejvíce chutná White bottle. Nejvíce mi ladí chutě, příjemně intenzivní i vyvážený, jen trošku sladší. Všechny láhve obsahují rumy o 40% alkoholu a obsah cukru je v rozmezí 20-30g/l.

  • White: Je jemná a sladká, ovšem také trošku ostřejší na jazyku. Je poměrně cítit i dřevitá složka rumu, koření, karamel a stopy vanilky s čokoládou. Stejná je i dochuť, která není příliš dlouhá, ale za to příjemně nasládlá.
  • Black: Tento je také sladší a zároveň lehce ostřejší. Cítím zde více sherry složku spolu s cukrovou třtinou, kořením a vanilkou. V dochuti se objeví i lehký kakaový nádech. Zde je závěr ještě maličko slabší.
  • Black and White: U této lahve cítím maličko více alkoholovou část rumu. Spolu s ní karamel, sherry úplně lehce, spíše jen takový nádech. Dále ovšem zase klasická vanilka, koření a čokoláda.
  • Black (Grey): Zde je chuť více ostřejší, než u všech předešlých vzorků. Sherry téměř necítím. Hlavní je cukrová třtina a dřevité aroma. Nemůže opět chybět koření a lehce čokoláda.

Láhev

Ty jsou skutečnými designovými poklady. Údajně jsou to repliky nalezených původních lahví, které se našli rozbité na břehu Karibských ostrovů. Lahve vznikly na počest obrovské mořské příšeře a zároveň k uctění památky všech padlých námořníků. U hrdla má kruhové rukojeti, které byly tradičně používány k zavěšení rumových lahví na zeď během trhané námořní plavby. Na každé lahvi je vystouplá podobizna krakena. Každá je však většinou trošku jinak uskupená a jinak barevná. Lahev je celá keramická, tedy neprůhledná. Je uzavřena korkovým uzávěrem, vepředu klasický znak této značky. Obsah je u všech 0,7l.

Cena rumů

Zde je to trošku komplikovanější s dostupností. Black a Grey seženete u nás zcela běžně a to kolem ceny 1 500 – 2 000,-Kč. White verzi už má tuším jen jeden eshop za cenu 2500,-Kč. Black and White k nám původně vůbec nedorazil, ale nyní je na Alkohol.cz za 1 399,- Kč.

Závěr

Nutno předem říci, že jsem psal ještě před degustací přímo výrobci. Ten mi vcelku rychle odpověděl, že je opravdu ve všech lahvích stejný rum. Liší se pouze limitovaným obalem lahve a dobou lahvování. Když jsem s touto informací k hodnocení přistupoval, musím říct, že je to opravdu tak. Základ mají všechny rozhodně stejný. Jak ve vůni, tak v chuti i závěru. Za mě se liší spíše jen detaily, které mohou být právě ovlivněny dobou lahvování (tedy jiným sudem, trošku jiným poměrem koření atd)…to vyloučené dle výrobce údajně není. White bottle mám už opravdu asi rok a půl…Black (grey) mám pouze asi měsíc. Tedy možná i to je důvod, proč je v hodnocení každý rum trošku jiný. Ale obecně jsou všechny verze opravdu velice chuťově podobné.

Info o rumu

Výrobce Kraken
Typ Britský typ
Chutě Jemné, Kořeněné, Sladké
Označení Limitovaná edice
Barva Tmavý rum
Jedinečnost Blend
Síla 40 %
Lokalita
Publikováno: 20. července 2019 Aktualizováno: 15. března 2021
Chcete podobnou recenzi i pro váš e-shop?
Autor článku - Jiří Naller Jsem fotograf a milovník rumů. Jsem zakladatel rumové skupiny Rum a vše kolem něj. Rád experimentuji a snažím se vnášet do fotografií (nejen rumů) netradiční prvky a originální pojetí.

Jak tento článek hodnotíte?

Pro hlasování klikněte na hvězdu

Průměrné hodnocení 4.3 / 5. Hlasů: 6

Článek zatím nikdo nehodnotil. Buďte první!

Související články