Dnes bych vám rád představil novou vlajkovou loď známé jamajské destilérie Hampden Estate s šlechtickým názvem Great House. Po prvních dvou oficiálních rumech Hampden Estate přichází tedy nová láhev. Tento rum zahýbal rumovou scénou v roce 2019, sbírá skvělé hodnocení a každý fanoušek rumu, zejména jamajského, tuto láhev musí mít. Nejsem výjimkou, takže tento vánoční čas rád využiji k této unikátní degustaci, protože v Česku se tato láhev už nedá sehnat.

O destilérii Hampden Estate

Počátky lihovaru v Hampden sahají až do roku 1684, kdy ji vlastnil jistý Thomas Goddard. Hampden Estate byla založena okolo roku 1750 a původně byla vlastněna skotem Archibaldem Sterlingem. Hampden Estate se rozkládá na více než 5 000 hektarech v Trelawny v tzv.údolí Španělské královny. Od roku 2009 je ve vlastnictví rodiny Husseyových (Everglades Farms Ltd.), kteří jsou zodpovědní za její obnovu. Je to jedna z mála destilérií na světě, která během kvašení (divoké a přirozené kvašení bez vlastních kvasinek v původních historických sklepích) nadále používá zbytky z destilace zbývající na dně destilačních destilátů (dunder), aby vytvořila destilát bohatý na estery. Rumy jsou stále destilovány pouze v kotlích (Pot Still).

O rumu

Rum Great House, nesoucí jméno rodinné rezidence postavené v roce 1753, má přímo odkazovat na autentický a divoký jamajský styl Hampden Estate. Tento rum má větší sílu, má sympatických 59 %. Na trh se tak dostává melasový rum pro znalce v sudové síle. O lahvování se postaral Velier, známá značka Lucy Gargana. Luca Gargano ale nebyl zodpovědný za tvorbu rumu, byl to Vivian Wisdom.

Vivian Wisdom je jedním z moderních mistrů výroby vysoce esterových rumů (credits: High Ester Rum Production with Vivian Wisdom)

Jedná se o blend 80% OWH 2012 a 20% DOK 2016. Nicméně ta síla v tom není znát tolik, spíše jemnost a elegance.

Láhev a krabice rumu Hampden Great House

Láhev a balení

Na etiketě najdeme obrázek této slavné rodinné rezidence, podle které je rum pojmenovaný. Láhev je běžná, není ničím vyjímečná, stejně tak i docela obyčejná papírová krabice. Stylem připomíná řady prémiových rumů destilérie Fousquare z Barbadosu.

Barva a vůně rumu

Rum má krasně zlatou barvou.

Když začneme vonět k sklence, cítíme autentickou, jemnou a divokou Jamajku. Můžeme totiž cítit směs exotických vůní zejména mučenku, léčivé vůně mastí, květinové a medové vůně (lipový květ). Když rum necháte nějakou dobu “dýchat”, ucítíte také silně třtinový cukr.

Chuť

Samozřejmě prim hrají vysokoesterové tóny s vysokým obsahem alkoholu a zkušení degustátoři ucítí tóny briošky (Nevíte co je brioška?) a pečiva. Meruňkový džem a květinový nádech růží a citrusových květů ještě více rozšiřují zážitek z pití. Těsně před závěrem vámi jemně projdou chutě kakaa, vanilky a kafru. Tento jamajský prémiový rum je prostě na patře sametově hebký a maximálně komplexní.

Závěr

Závěr je dlouhý, a velmi koncentrovaný. Krom sladkosti s chutí vanilkového crème brûlée dále potkáte sušené banány a kakaové boby. Ucítíte také léčivé chutě (kafr, jódová tinktura) a lahodnou sladkost. Prázdná sklenice bude cítit tóny dýmkového tabáku, artyčoku a šafránu či kurkumy.

Nemá cenu si nic nalhávat – je to skvělý rum. I když všechny zmiňované chutě jsem vždy nedokázal identifikovat, není všem dnům konec. Další a další vychutnávání mě čeká a věřím, že se k nim dopracuji. A vy to zkoušejte také, ta láhev je prostě skvělá.

Cena a dostupnost

V Česku byla k dispozici v kamenné prodejně oficiálního distributora UPB -Warehouse #1, ale velmi krátce – na e-shopy se vůbec nedostalo. Kdo neměl cestu kolem v Praze, nebo neměl známosti se k lahvi nedostal. Aktuálně je již vyprodáno. Na nejnižší cenu v zahraničí jsem narazil ve Francii a to za 89 Euro.

Info o rumu

Výrobce Hampden Estate
Typ Britský typ
Typ výroby Pot still
Označení Limitovaná edice
Jedinečnost Blend, Single barrel
Lokalita
Publikováno: 26. prosince 2019 Aktualizováno: 22. února 2020
Chcete podobnou recenzi i pro váš e-shop?
Autor článku - Pavel Ungr Jmenuji se Pavel Ungr a už více než 5 let miluji dobré rumy. Nejsem studovaný rumolog, rumy mám prostě rád. Rumy ochutnávám a zkoumám. Fotím je také na svůj Rumstagram a pak o tom píšu. Mám rád sladší nebo aromatické rumy, kterou mohou být klidně silnější a to hlavně španělského nebo britského typu.

Jak tento článek hodnotíte?

Pro hlasování klikněte na hvězdu

Průměrné hodnocení 4.5 / 5. Hlasů: 10

Článek zatím nikdo nehodnotil. Buďte první!

Související články

Vaše názory

Jeden komentář

  1. […] skvělém jamajském rumu Great House jsme si na Silvestra udělal další radost otevřel další experiment pro znalce. Letos jsme […]