Svátek pro rumové puristy: rumy Hampden Estate a Luca Gargano v Praze

5. února UPB zorganizovalo v Praze zajímavou akci. Degustaci Hampden Estate rumů a prezentaci rumové ikony Lucy Gargana v Praze. Měl jsem tu čest, že jsem mohl reprezentovat Alkohol.cz na této zajímavé akci. Pro mě jako fanouška hlavně sladších rumů to bylo velmi zajímavé.

Hampden Estate i samotný Luca Gargano jsou zástupci puristické větve rumsféry, která tvrdí, že jediný správný rum je nedoslazovaný, nedochucovaný. Zajímavý pohled, který vede k mnoha zajímavým chutím a dle mého názoru se i o něco ochuzuje.

Hampden Estate je v tom ohledu velmi tradiční destilérka na Jamajce, které roky byla spíše subdodavatelem, ale nyní jde ven s vlastními rumy. Rumy destiluje jen v klasickém Pot stillu (kotlíková destilace).

Samotný Luca Gargano je velice živý, dynamický člověk, kterému po první sekundě věříte, že do toho jde srdcem. Je také skvělý řečník, z kterého nadšení přímo srší.

Degustované rumy byl samozřejmě sušší a tvrdší a druhý degustovaný měl i okolo 60 %. Specifikem Hampden Estate rumů je těchto 5 pilířů:

  1. Voda přímo z pramene
  2. Spontánní kvašení
  3. Pot still destilace
  4. 100 % staření Karibiku (andělská daň 10%)
  5. Nulový přídavek cukru a barviv

Detailnější článek najdete u kolegy Radka Navrátila.

Moje maličkost a Luca Gargano

Pavel Ungr

Jmenuji se Pavel Ungr a už 5 let miluji dobré rumy. Nejsem studovaný rumolog, rumy mám prostě rád. Pracuji pro Alkohol.cz. Rumy ochutnávám a zkoumám. Fotím je také na svůj Rumstagram a pak o tom píšu. Mám rád sladší nebo aromatické rumy, kterou mohou být klidně silnější a to hlavně španělského nebo britského typu. Moje oblíbená značka byla dánská A. H. Riise, ale už se trohu se odslazuji směrem k nedoslazovaným rumům. Naopak nemám rád většinu agricole 🙂

1 komentář u „Svátek pro rumové puristy: rumy Hampden Estate a Luca Gargano v Praze

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *