Hodnocení

95 %
Lokalita
Chutě Esterové, Silný, Suché rumy
Síla 60 %, 63 %

Dnes, na poslední den v roce, jsem si nechal recenzi něčeho opravdu výjimečného. Podíváme se jak chutná nová limitovaná série pot-stillových rumů z Jamajky, která vznikla díky spolupráci Joy Spence – master blenderky Appletonu a Lucy Gargana, majitele legendární rumové firmy Velier. V této recenzi zjistíte vše, co se mi podařilo o těchto výjimečných rumech zjistit, ale také jak mi chutnaly a jak obstojí v porovnání mezi sebou. Yaman!

Appleton Estate Hearts Collection 1994, 1995, 1999

O rumech Appleton Estate Hearts Collection

Rumy vznikly jako symbol spolupráce mezi Joy Spence a Lucou a zároveň jako pocta pot-stillových rumů (všechny 3 jsou 100 % pot-still). Rumy byly vybrány z cca 200 000 různých sudů ve skladu v Appletonu a Joy a Luca z nich pak osobně vybrali 3 konkrétní sudy. Destilace probíhala v tzv. Forsythově pot-stillu a všechny byly následně 100 % stařeny v karibiku (tropical aging) v sudech po bourbonu z amerického dubu.

Appleton Estate Hearts CollectionStáříEstery
1994261184
1995251440
199921855

Láhev a balení Appleton Estate Hearts Collection

Láhev je balena v poměrně jednoduché papírové krabici, kde je riziko promáčknutí, roztržení nebo jiného poničení. Myslete na to, až si budete láhev kupovat. Přiznám se, že bych u takto drahé a výjimečné lahve čekal trochu kvalitnější balení – odolnější proti poničení.

Samotná láhev opět kopíruje jednoduchý styl krabice a nelze čekat tedy nic výjimečného. Ten minimalismus Lucy Gargana je tam cítit z každého kroku.

Vůně a barva Appleton Estate Hearts Collection

Barva rumů mě přijde téměř totožná a skoro neodlišitelná (1999 je trochu světlejší). Barva je nádherně temně mahagonová a když do ni zasvítí sluníčko, hned se zamilujete.

O vůni platí, že čím starší láhev tím, je vůně jemnější a mě osobně nejvíce sedla 1999 (nejstarší má vůni velmi, velmi slabou). Ve všech v různé intenzitě můžete cítit pomeranče, karamel, zázvor a vypalované dřevo.

Chuť Appleton Estate Hearts Collection

Appleton Estate 1999

V chutí je hodně cítit alkohol, a hodně, opravdu hodně pomerančů a taková ovocná nakyslá dřevitost. Závěr je lehce nasládlý po tropickém ovoci a dřevitý.

Appleton Estate 1995

Velmi jemná vůně je následována jemnou dřevitou chutí. Skoro jako bych pil agricole. Hodně dřevitosti a krom pomerančů, dřeva, čokolády a tabáku a dalšího ovoce. Pro mne asi nejzajímavější láhev.

Appleton Estate 1994

Samozřejmě velmi silná chuť dubového dřeva (až do mírné, ale ne nepříjemné hořkosti) a přitom lahodná jemnost a sladkost pomeranče. Cítíte hodně karamel a vypálené dřevo. Velmi dlouhý a příjemný závěr, který jde hodně do ovocné sladkosti.

Shrnutí Appleton Estate Hearts Collection

Všechny 3 lahve jsou nebezpečně pitelné. Což je vzhledem k ceně samozřejmě škoda 🙂 Je to skvělá série Appleton rumů, které se pohybují pocitově hodně okolo Appleton Joy 25y, a nejsou to žádné funky Jamajky, ale luxusní prémiové lahve, které ocení nejen zkušení rumaři, ale i fanoušci whisky.

Cena a dostupnost

Tato série se zašla prodávat v listopadu 2020 do Česka se díky UPB dostala v druhé polovině listopadu. Doporučená cena za láhev v zahraničí byla okolo 220 Euro.

Zatím je možné lahve si koupit na:

Info o rumu

Výrobce Appleton
Typ Britský typ
Typ výroby Melasa, Pot still
Chutě Esterové, Silný, Suché rumy
Označení Limitovaná edice
Barva Zlaté (oro)
Balení Krabice
Jedinečnost Blend
Síla 60 %, 63 %
Staření a stáří 21y, 25y, 26y, Sudy po bourbonu
Lokalita
Publikováno: 31. prosince 2020 Aktualizováno: 3. ledna 2021
Chcete podobnou recenzi i pro váš e-shop?
Autor článku - Pavel Ungr Jmenuji se Pavel Ungr a už více než 5 let miluji dobré rumy. Nejsem studovaný rumolog, rumy mám prostě rád. Rumy ochutnávám a zkoumám. Fotím je také na svůj Rumstagram a pak o tom píšu. Mám rád sladší nebo aromatické rumy, kterou mohou být klidně silnější a to hlavně španělského nebo britského typu.

Jak tento článek hodnotíte?

Pro hlasování klikněte na hvězdu

Průměrné hodnocení 5 / 5. Hlasů: 3

Článek zatím nikdo nehodnotil. Buďte první!

Související články